Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Moim błędem było niedopilnowanie Roberta Terleckiego - rozmowa z Tadeuszem Zdunkiem, prezesem Wybrzeża

Po miesiącach starań, Wybrzeże otrzymało licencję na starty w PLŻ 2. Tadeusz Zdunek w szczerej rozmowie wyjaśnił, jak wyglądała jego rola w klubie w ostatnich latach i przedstawił najbliższe plany.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Michał Gałęzewski: Cofnijmy się do 2006 roku. Wówczas podjęto pierwsze próby uzdrowienia gdańskiego żużla poprzez start od najniższej klasy rozgrywkowej. Był pan jedną z osób, które zajmowały się tym projektem. Dlaczego w końcu odsunął się pan w cień?

Tadeusz Zdunek: W 2006 roku wraz z Grześkiem Dzikowskim siedzieliśmy w moim gabinecie i zastanawialiśmy się, jak uratować żużel w Gdańsku. W jakiś sposób udało nam się tego dokonać. We dwóch głosowaliśmy na Macieja Polnego, by został prezesem. Najpierw jednak z tego zespołu usunął się Grzesiek Dzikowski, któremu nie pasowała atmosfera w klubie i nie chciał tego firmować swoim nazwiskiem, a po dwóch latach kłótni i sporów, gdy nie udało mi się przeforsować moich pomysłów i ja ograniczyłem swoją aktywność do obecności na liście członków. Stwierdziłem, że nie ma sensu dalej się kłócić.


Czyli z perspektywy lat sądzi pan że nie mógł pan wówczas wpłynąć na to, co się działo w klubie?

- Nie. Byłem członkiem Stowarzyszenia GKŻ Wybrzeże, w którym przewagę głosów miał pan prezes Maciej Polny. Ja się troszkę znam na biznesie i potrafię rozróżnić takie pojęcia, jak audyt finansowy i kontrola finansowa. To zupełnie inne rzeczy, o czym nie wszyscy wiedzieli. Nie mówię, że finanse klubu nie wyglądały w porządku, ale domagałem się autentycznej kontroli nad nimi, a nie iluzorycznej.

Przed sezonem 2013 po długich, burzliwych rozmowach prezesem został Robert Terlecki. Skąd pomysł na tę osobę?

- To nie był mój pomysł. Był rozpisany konkurs na prezesa i Robert Terlecki został wybrany przez komisję konkursową. W tym momencie zwrócił się do mnie, czy jako członek Stowarzyszenia GKŻ Wybrzeże mógłbym go wesprzeć. Znałem go od wielu lat i uważałem, że jest niezłym kandydatem na te stanowisko. Zaszły zmiany w Spółce i Stowarzyszeniu, które skupiło się na działalności Młodzieżowej Szkoły Żużlowej wspieranej przez Grupę Lotos SA. Później jednak nagle okazało się, że aby wystartować, potrzebne są jakieś pieniążki. Cały czas deklarowałem, że nie będę wchodził do żużla jako sponsor, bo miałem swoje problemy w firmie. Okazało się, że musiałem to zrobić, by w ogóle zespół wystartował.

Podczas spotkania z kibicami z okazji awansu w gdańskim Multikinie, stał pan ramię w ramię z Robertem Terleckim i podaliście fanom Wybrzeża tabele z wynikami finansowymi, które okazały się nieprawdziwe. Kiedy pan zobaczył, że są błędy w zarządzaniu klubem?

- Wówczas nie wiedziałem, że sumy, które były podawane nie są prawdziwe. Byłem zajęty sprawami zawodowymi, gdyż akurat w tym czasie otwierałem salon BMW w Gdyni. Nie miałem więc czasu się tym wszystkim zajmować. Moja rola sprowadzała się do tego, że co chwila ktoś dzwonił i mówił, że trzeba wyjąć pieniądze z kasy i dać klubowi. Miałem zaufanie do Roberta Terleckiego i wierzyłem mu, że dane które mi podaje są sprawdzone. Okazało się, że to nie miało nic wspólnego ze stanem faktycznym.

Tadeusz Zdunek zaufał Robertowi Terleckiemu. Teraz tego żałuje Tadeusz Zdunek zaufał Robertowi Terleckiemu. Teraz tego żałuje
Pańskim największym błędem było więc niedopilnowanie Roberta Terleckiego i nie trzymanie go wówczas za rękę?

- Szczerze powiem, że tak. Byłem wtedy zajęty innymi sprawami i zdałem się na niego. Nie jest to dziecko, a dorosły mężczyzna, który prowadził w życiu wiele firm i ma bogate CV. Myślałem, że jest w stanie normalnie zliczać koszty i że go to nie przerośnie. Zawodnicy nie wystawiali faktur w terminie, widząc że jest wobec nich zadłużenie. Wiele faktur się zgubiło i została stworzona iluzja, że dług jest dużo mniejszy, niż tak było w rzeczywistości. Dług wyszedł w momencie, gdy Robert Terlecki odszedł z klubu 15 maja 2014 roku. Nagle po sprawdzeniu wszystkich dokumentów, powiększył się w przeciągu jednego miesiąca z 1,5 miliona złotych do 4 milionów złotych. On wtedy nie powstał, po prostu rzetelnie wszystkie koszta zaksięgowaliśmy.

W wywiadach prasowych w ostatnich miesiącach zawodnicy mówili, że był pan przy negocjacjach z nimi i dlatego traktowali pana rolę w klubie na równi z rolą Roberta Terleckiego. Jak to wyglądało z pańskiej strony?

- Nie byłem przy podpisywaniu kontraktów. Nie przeczę, że byłem przy niektórych rozmowach, ale były to wówczas niezobowiązujące spotkania w kawiarniach. Mój udział w rozmowach stricte kontraktowych nie był z mojego punktu widzenia potrzebny. Przez lata nie było mnie w żużlu i nie miałem pojęcia jak one powinny wyglądać. Zawierali je wyłącznie Andrzej Terlecki z Robertem Terleckim. Andrzej wśród nas trzech uchodził za osobę, która ma największe pojęcie o aktualnych realiach panujących w żużlu. Ja nie miałem o tym pojęcia.

Czy pamięta pan jak wyglądał tydzień przed 15 maja, gdy odszedł Robert Terlecki?

- Na pewno były bardzo duże naciski, by w końcu ujawnić jak naprawdę wyglądają finanse klubu. Robert Terlecki miał wiele pomysłów. Budżet opierał na turniejach żużlowych na PGE Arenie Gdańsk i na Stadionie Narodowym w Warszawie, które chciał zorganizować. Jak jednak wiemy, do takich turniejów nie doszło. Nie przeczę, że włożył w to wszystko dużo pracy. Jeździł po sponsorach, ale nie dopisało mu szczęście. Czasami starałem się pomóc i pośredniczyłem w rozmowach ze sponsorami, którzy wstępnie wyrażali zainteresowanie. Tak się jednak wszystko poukładało, że wszyscy się w końcu wycofali.

Czy Tadeusz Zdunek to odpowiednia osoba na stanowisku prezesa Wybrzeża?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (29):

 • piknikpsz Zgłoś komentarz
  Zdunek dla mnie jest człowiekiem który URATOWAŁ żużel w Gdańsku!!! Więc ma mój szacunek, jak w Opolu by się znalazł człowiek jego pokroju lub choć posiadający 25% determinacji w
  Czytaj całość
  organizacji klubu na nowo, to Opole spokojnie by jechało w lidze! Brawo Zdunek i powodzenia w lidze, Wybrzeże jest klubem na miarę minimum pierwszej ligi i tego wam życzę!!!
  • to tylko ja Zgłoś komentarz
   Dawal kase i nie wiedzial na co dobre wiekszej sciemy nie widzialem
   • GD Zgłoś komentarz
    Wybrzeże nie od czasów Zdunka (mającego decydujący głos w klubie) ma kłopoty finansowe ... jakiekolwiek przypisywanie mu złej woli jest w moim odczuciu nietaktem . Nie twierdzę ,że nie
    Czytaj całość
    popełniał błędów ale to ,że jedziemy jest dowodem na to ,że starał się naprawić nie tylko swoje błędy. Oby tylko chciało mu się dalej w tym uczestniczyć . Ufam ,że wyciągnął wnioski szybciej niż kiedyś tytularny sponsor .... dawał kasę i oczekiwał wyników . Teraz daje kasę i patrzy na co jest wydana ... OBY TAK BYŁO ZAWSZE !!!
    • ucho od sledzia Zgłoś komentarz
     Panie Zdunek pan jestes Mesjasz II ;) Jeszcze dodac do Klubu 50 (200???) niejakiego jacka 232 (aktualnie 333) i drzyjcie narody normalnie! Nikt nic nie wie a kazdy wie jak bylo.
     • RECON_1 Zgłoś komentarz
      Hm mysle ze Zdunek cos tam wiedziala o tym czy owym, ale z tego co widze to w koncu moze stac sie osoba ktora wyprowadzi gdanski zuzel na prosa bo mysle ze to ostatni moment na to, jesli teraz
      Czytaj całość
      po takich zawirowaniach dzialcze znow dadza plame to moze kolejnej szansy juz nie byc dla GKS...
      • Penhal Zgłoś komentarz
       Dla mnie trochę naiwne tłumaczenie Pana Zdunka. Ale trzymam kciuki za GKS i szybką prostą.
       • Goebbels Zgłoś komentarz
        Feniks z kibla, ja mam pretensje do ciebie, że nadal tutaj śmiecisz. Nadal utrzymujesz, że nie pojedziemy?
        • SOBOTTA Zgłoś komentarz
         Pełen szacunek dla Pana Zdunka, Gdańskich kibicom należy się dobra i stabilna drużyna. Życzę Wam jak najlepiej!
         • LIKE Zgłoś komentarz
          Panu Zdunkowi należą się ogromne podziękowania.Gdyby nie on to żużla w Gdańsku nie byłoby. Nie wyobrażam sobie tego. Wszystkim narzekaczom,złośliwcom pokazał,że można powalczyć o
          Czytaj całość
          żużel,że można wystartować w drugiej lidze i ja wierzę,że będzie dobrze. Chłopcy na treningach spisują się nieźle a i na wczorajszym sparringu z Łotyszami nie obijali się.Tak więc należy życzyć nam powodzenia i cieszyć się żużlem a nie ciągle narzekać.
          • real_M Zgłoś komentarz
           Brak słów -co to opowiada Zdunek? Nie wiedział o kontraktach i ich wysokości? Bzdura!!!!! Dawał pieniądze i nie wiedział na co bo otwierał salon BMW - następna bzdura! " Nie rozumiałem
           Czytaj całość
           dlaczego zawsze prezes Terlecki chciał jechać pełnym składem, gdy rywal przyjeżdżał juniorami." proszę podać taki mecz! To wy prawie wszędzie jechaliście juniorami - kuriozum to mecz Unibax- Wybrzeże w 2014r.!!!
           • Kurczak Zgłoś komentarz
            Na tym zdjęciu z OFICJALNEJ imprezy Terlecki jest ubrany jak bazarowy dziadyga i pijak.
            • Goldi-GKS Zgłoś komentarz
             Amon ''Nie ma szans, żeby turniej odbył się na PGE Arenie, koszty organizacji takiej imprezy są dla nas w tej chwili po prostu zbyt duże i byłoby to nieopłacalne'' Słowa Zdunka, to
             Czytaj całość
             Terlecki ciągle bujał w obłokach, przeczytaj cały wywiad i wtedy możesz wrócić.
             • Goldi-GKS Zgłoś komentarz
              Podoba mi się spokój Zdunka w rozmowach. Od razu mówił, że albo ktoś się zgodzi na jego reguły albo nici z pieniędzy i z żużla w Gdańsku. Wywierali na nim presję zawodnicy, a on i
              Czytaj całość
              tak swojej decyzji nie zmieniał przez co nie dawał się naciągać.
              Zobacz więcej komentarzy (16)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×