Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mistrz potwierdził klasę! Sajfutdinow najlepszy w Landshut! - 2. Finał SEC (relacja)

Broniący tytułu Indywidualnego Mistrza Europy Emil Sajfutdinow w dalszym ciągu na fali wznoszącej! Rosjanin zwyciężył w 2. Finale SEC w Landshut i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Mateusz Makuch
Mateusz Makuch
Bawaria powitała żużlowców zmagających się o tytuł najlepszego zawodnika Starego Kontynentu słoneczną pogodą. Tor został dobrze przygotowany, choć na przez większość zawodów nie sprzyjał on ściganiu na dystansie. Do grona faworytów zaliczano oczywiście przewodzących w stawce Emila Sajfutdinowa i Nickiego Pedersena, zaś gospodarze po cichu liczyli na swoich, czyli Martina Smolinskiego oraz Michaela Haertela. Turniejowi towarzyszyła piknikowa atmosfera na trybunach, bowiem niekiedy na torze zawodnicy się ze sobą nie patyczkowali.
Pierwsza seria startów nie przyniosła emocji, bowiem o kolejności na mecie decydował start i rozegranie pierwszego łuku. Większość prób ataków kończyło się stratą prędkości lub nawet pozycji. Przekonali się o tym Antonio Lindbaeck i Peter Kildemand. Ten pierwszy próbując zaatakować po szerokiej Tomasza Golloba został wyprzedzony przez Piotra Protasiewicza, natomiast Duńczyk szalejąc w czwartym biegu nadział się na tylne koło Martina Vaculika i upadł na tor. Polacy rozpoczęli nieźle. Bardzo pozytywnie zaskoczył wspomniany Gollob, który najlepiej w całej serii wystartował z drugiego pola i odniósł pewne zwycięstwo.

Po dwóch seriach na czele niespodziewanie znajdowali się dotąd niepokonani Vaclav Milik i nasz Tomasz Gollob. Obaj jednak już w trzeciej serii startów nie powiększyli swoich dorobków. Polak zanotował defekt jadąc na trzecim miejscu w 9. biegu, natomiast Czech bezbarwnie wypadł w 11. gonitwie. Milik w dalszej fazie zawodów nie wrócił już do swojej świetnej dyspozycji z pierwszych dwóch wyścigów. Niestety w dalszym ciągu emocji było jak na lekarstwo. Dotychczas najciekawszy dla fanów był wyścig 8., kiedy to cała stawka przez większość czasu jechała blisko siebie i zamieniała się lokatami. Dużo szumu na torze tworzył w tej odsłonie Kildemand, znany z ambitnej i zadziornej postawy. Mimo chęci to nie był jednak dzień "Pająka". Na półmetku na czele byli ci, którzy przodują w tegorocznym SEC, czyli Pedersen i Sajfutdinow.

Do ich bezpośredniego starcia doszło w 17. wyścigu. Wówczas Emil Sajfutdinow ruszał z pierwszego pola, natomiast Nicki Pedersen z trzeciego. Duńczyk prędko puścił sprzęgło i próbował natychmiast dojechać do krawężnika zakładając się na resztę stawki, ale Rosjanin mu to uniemożliwił. W drugi łuk obaj wjechali równo i Duńczyk musiał odjechać szerzej, by nie wpaść na Sajfutdinowa. W tym momencie ich walka się zakończyła, co postawiło broniącego tytułu mistrzowskiego Rosjanina w korzystniejszej sytuacji. Rozstrzygnięcia ostatnich biegów fazy zasadniczej sprawiły, że to on bezpośrednio znalazł się w finale. Nas cieszyła jednak wiadomość, że najlepszym zawodnikiem w pięciu biegach był Tomasz Gollob. Mistrz świata z 2010 roku dysponował bardzo dobrymi startami i szybką maszyną, która umożliwiała mu skuteczne ataki na dystansie.

Bardzo groźnym przeciwnikiem i jednym z faworytów, który wykrystalizował się w trakcie trwania turnieju stał się Antonio Lindbaeck. Po słabym początku Szwed z brazylijskimi korzeniami rozkręcił się na dobre. Od trzeciej serii startów aż do finału był już bezbłędny. W cuglach wygrał wyścig barażowy, w którym na dystansie uporał się z Nickim Pedersenem. Lindbaeck emanował radością i miał ogromną chrapkę na końcowy triumf. Finał przyniósł wiele emocji, niestety przede wszystkim tych negatywnych. Z pierwszego pola startował Tomasz Gollob, który najlepiej wyjechał sprzed taśmy. Polak odjechał nieco w prawą stronę i zahaczył o przednie koło Nickiego Pedersena. Duńczyk upadł na tor, a arbiter Marek Wojaczek wykluczył z powtórki Polaka. Gollob w rozmowie z sędzią argumentował, że zdecydowanie wygrał start i dyktował warunki jazdy. Arbiter nie przyjął argumentacji Golloba pozostając nieugiętym, choć miał możliwość dopuścić do powtórki pełną stawkę. Po tych kontrowersjach i wykluczeniu Tomasza Golloba na pewno zeszło powietrze z pełnych nadziei polskich kibiców. W powtórce od startu prowadził Emil Sajfutdinow, natomiast Nicki Pedersen przez pewien czas musiał bronić się przed atakami Antonio Lindbaecka.
Tomasz Gollob świetnie spisywał się w Landshut. Niestety w finale został wykluczony, co wzbudziło wiele kontrowersji Tomasz Gollob świetnie spisywał się w Landshut. Niestety w finale został wykluczony, co wzbudziło wiele kontrowersji
Zwycięstwo Rosjanina oznacza, że umocnił się on na czele klasyfikacji Speedway European Championships. Drugi ze stratą dwóch punktów jest Nicki Pedersen i jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego, między tą dwójką powinna rozstrzygnąć się kwestia tytułu. Trzeci Antonio Lindbaeck ma na koncie 23 "oczka". Najwyżej z Polaków, tuż za podium, sklasyfikowany jest Tomasz Gollob z dorobkiem 18 punktów. Trzecią rundę finałową IME zaplanowano na 15 sierpnia w Kumli.

Wyniki:
1. Emil Sajfutdinow (Rosja) - 15 (2,2,3,2,3,3)
2.
Nicki Pedersen (Dania) - 14 (3,2,3,2,2,2)
3.
Antonio Lindbaeck (Szwecja) - 11 (1,w,3,3,3,1)
4.
Tomasz Gollob (Polska) - 12 (3,3,d,3,3,w)
5.
Janusz Kołodziej (Polska) - 10 (2,2,2,3,1) + 3. miejsce w barażu
6.
Martin Vaculik (Słowacja) - 11 (1,3,2,2,3) + 4. miejsce w barażu
7.
Hans Andersen (Dania) - 9 (3,0,1,3,2)
8.
Przemysław Pawlicki (Polska) - 8 (2,1,1,2,2)
9.
Piotr Protasiewicz (Polska) - 7 (2,2,2,0,1)
10.
Vaclav Milik (Czechy) - 6 (3,3,0,0,0)
11.
Martin Smolinski (Niemcy) - 5 (0,1,3,1,0)
12.
Artiom Łaguta (Rosja) - 5 (0,3,1,d,1)
13.
Grigorij Łaguta (Rosja) - 5 (1,1,2,1,t)
14.
Peter Kildemand (Dania) - 5 (w,1,1,1,2)
15.
Tomasz Jędrzejak (Polska) - 1 (1,0,0,0,w)
16.
Michael Haertel (Niemcy) - 1 (0,0,0,1,w)
17.
Kai Huckenbeck (Niemcy) - 1 (1)
18.
Tobias Busch (Niemcy) - 0 (0)
 
Bieg po biegu:
1.
Andersen, Sajfutdinow, Jędrzejak, Haertel
2.
Milik, Pawlicki, G. Łaguta, Smolinski
3.
Gollob, Protasiewicz, Lindbaeck, A. Łaguta
4.
Pedersen, Kołodziej, Vaculik, Kildemand (u/w)
5.
Vaculik, Sajfutdinow, Pawlicki, Lindbaeck (w)
6.
A. Łaguta, Kołodziej, G. Łaguta, Haertel
7.
Gollob, Pedersen, Smolinski, Andersen
8.
Milik, Protasiewicz, Kildemand, Jędrzejak
9.
Sajfutdinow, G. Łaguta, Kildemand, Gollob (d/3)
10.
Pedersen, Protasiewicz, Pawlicki, Haertel
11.
Lindbaeck, Kołodziej, Andersen, Milik
12.
Smolinski, Vaculik, A. Łaguta, Jędrzejak
13.
Kołodziej, Sajfutdinow, Smolinski, Protasiewicz
14.
Gollob, Vaculik, Haertel, Milik
15.
Andersen, Pawlicki, Kildemand, A. Łaguta (d/4)
16.
Lindbaeck, Pedersen, G. Łaguta, Jędrzejak
17.
Sajfutdinow, Pedersen, A. Łaguta, Milik
18.
Lindbaeck, Kildemand, Huckenbeck, Smolinski (Haertel - w/2min)
19.
Vaculik, Andersen, Protasiewicz, Busch (G. Łaguta - t)
20.
Gollob, Pawlicki, Kołodziej, Jędrzejak (u/w)

Bieg barażowy:
21.
Lindbaeck, Pedersen, Kołodziej, Vaculik

Finał:
22.
Sajfutdinow, Pedersen, Lindbaeck, Gollob (w)

Sędziował: Marek Wojaczek

Klasyfikacja po dwóch turniejach:

Klasyfikacja generalna SEC

M Zawodnik Kraj Pkt
1. Janusz Kołodziej #333 Polska 29
2. Patryk Dudek #692 Polska 26
3. Mikkel Michelsen #155 Dania 25
4. Leon Madsen #30 Dania 25
5. Bartosz Smektała #115 Polska 18
6. Piotr Pawlicki #777 Polska 16
7. Oliver Berntzon #93 Szwecja 13
8. David Bellego #415 Francja 13
9. Rasmus Jensen #67 Dania 13
10. Daniel Bewley #99 Wielka Brytania 12
11. Kai Huckenbeck #744 Niemcy 12
12. Dimitri Berge #96 Francja 10
13. Vaclav Milik #225 Czechy 9
14. Kacper Woryna #223 Polska 8
15. Andrzej Lebiediew #129 Łotwa 7
16. Dominik Kubera #415 Polska 6
17. Michael Haertel Niemcy 5
18. Adam Ellis #299 Wielka Brytania 5Oglądaj TAURON SEC tylko w TVP Sport

Czy uważasz, że wykluczenie Tomasza Golloba w finale było słuszne?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (454)
 • yes Zgłoś komentarz
  "...15 Martin Smolinski Niemcy 6 16 Tomasz Jędrzejak Polska 7..." Taka kolejność w klasyfikacji po dwóch turniejach: nie jest zgodna z ilością wykazanych punktów.
  • Glavnyj Glavnyj Zgłoś komentarz
   • Dziadu Zgłoś komentarz
    ludzie "o czym godka" - linia 30 m została dawno zniesiona, miał prawo tak pojechać. Wyraźnie prowadził, reszta miała się dostosować.
    • RECON_1 Zgłoś komentarz
     A mogl w4 puscic i nie byloby problemu,ale Marco zawsze musi byc w centrum uwagi.
     • ArtB Zgłoś komentarz
      Cieszy mnie dobra forma Martina i Koldiego. Co do Kołodzieja to nadal po Hampelu nie widzę lepszego Polskiego zawodnika - liga ligą tam się preparuje tory ale jak sa równe warunki
      Czytaj całość
      Kołodziej jedzie wszędzie dobrze
      • ArtB Zgłoś komentarz
       Podobnie Pawlicki potraktował Kołodzieja, tak się jeździ dzisiaj nie ma już 30 m od startu własnym torem i zawodnicy zamykają sie juz po starcie
       • ekstraliga Zgłoś komentarz
        do freda to jest twoja interpretacja przepisow nie wiem od kiedy siedzisz w zuzlu widzialem bardzo,bardzo duzo wyscigow/od 1975 r/ wlasnie z taka sytuacja /zobacz jak masz mozliwosc GP z
        Czytaj całość
        Bydgoszczy rok 2003 lub 2004 / s Tomek Gollob i T.Rickardsson te same miejsce na torze i co sedzia postanawia powtorke w 4 zawodnikow nie wypacza wynikow nikt nie ma uwag a tak zrobił sie wielki smrut a ty w tym bierzesz udział.Jak cos napiszesz to lepiej dwa razy pomysl
        • przecinak Zgłoś komentarz
         powinien powtorzyc w 4 . takie sytuacje widzimy na torach nie czesto .... ale co by nie bylo pedersen ma tu 0 winy ....
         • themon31 Zgłoś komentarz
          Maksymalnie mogl dac upomnienie dla Golloba,sledze zuzel 30 lat i widzialem po starcie juz takie sytuacje i decyzja sedziow byla zawsze jednoznaczna-powtorka w pelnej obsadzie.
          • outlaws Zgłoś komentarz
           Wojaczek to nie sędzia !To niekompetentny człowiek,który nie ma pojęcia co to "duch sportu" !Od wielu lat podejmuje złe decyzje!
           • 9e0r9e Zgłoś komentarz
            Powtórka w czterech bez gadania, ale jak widać są sędziowie, którzy nie znają zasady pierwszego łuku :/ Nie takie rzeczy się działy i jechali w 4!
            • мαяgιт Zgłoś komentarz
             Bieg powinien być powtórzony w pełnej obsadzie.
             • Wyan Zgłoś komentarz
              Pech Golloba,że te zawody sędziował Wojaczek.
              Zobacz więcej komentarzy (155)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×