Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zrobią porządek z "lotnymi" startami!

W miniony weekend odbyło się seminarium sędziów, na którym omówiono między innymi kwestie nieprawidłowych startów zawodników.
Damian Gapiński
Damian Gapiński
WP SportoweFakty / Tomasz Oktaba

Tomasz Gollob i Krzysztof Cegielski wzięli udział w seminarium sędziów sportu żużlowego. Jednym z głównych tematów była kwestia tak zwanych lotnych startów. - To są sytuacje na torze, których kibice po prostu nie rozumieją. Wspólnie z Tomaszem Gollobem staraliśmy się przedstawić sędziom punkt widzenia zawodników. Z kolei sędziowie przedstawili swój i mam nadzieję, że zostanie wypracowane takie stanowisko - powiedział Krzysztof Cegielski.

Jak się okazuje, spotkanie było bardzo owocne, a sędziowie wypracowali wspólne stanowisko, które znajdzie odzwierciedlenie w zmianach regulaminowych na sezon 2016. - Poświęciliśmy temu zagadnieniu więcej czasu. Wszyscy sędziowie potwierdzili, że temat jest omówiony wystarczająco. Nikt nie miał pytań i wątpliwości. Poszerzymy artykuł regulujący kwestię nieprawidłowych startów. Podzieliliśmy je na trzy kategorie. W zależności od stopnia nieprawidłowości, będą podejmowane określone czynności przez sędziego - wyjaśnił Leszek Demski, który w nowej Głównej Komisji Sportu Żużlowego będzie odpowiadał właśnie za kwestie sędziowskie.

Wypracowane przez sędziów stanowisko zakłada podział sytuacji związanych z nieprawidłowym startem na trzy kategorie:

1 kategoria: Poprzez próbę lotnego startu zawodnik sam się ukarał i wyszedł ze startu jako ostatni. W tej sytuacji bieg nie będzie przerywany, a zawodnik po biegu otrzyma ostrzeżenie (warning!) za utrudnianie startu. Jeżeli taka sytuacja powtórzy się w zawodach po raz kolejny, to bieg będzie przerwany, winowajca wykluczony i dodatkowo otrzyma żółtą kartę.

2 kategoria: Zawodnik lub zawodnicy ruszyli się na starcie (zawodnik drgnął, ale start był w miarę równy) lub też zawodnik się "czołgał" na starcie i wstrzelił się w maszynę startową. W tej sytuacji bieg będzie przerywany, a winowajca przerwania biegu otrzyma ostrzeżenie. Jeżeli taka sytuacja powtórzy się w zawodach po raz kolejny, to bieg będzie przerwany, winowajca wykluczony i dodatkowo otrzyma żółtą kartę.

3 kategoria: Tak zwane wstrzelenie się zawodnika w moment startowy. Przyjęto zasadę, że nie ma czegoś takiego jak szczęście zawodnika. Te biegi będą przerywane. Sędzia będzie analizował powtórki. Jeżeli wykażą, że zawodnik poruszył się przed zwolnieniem maszyny startowej, to otrzyma ostrzeżenie. Jeżeli zrobi to w tym samym momencie, to nastąpi powtórka biegu bez ostrzeżenia.

Taka interpretacja przepisów odnośnie nieregulaminowego startu ma obowiązywać już od sezonu 2016.

Czy podobają ci się zmiany w przepisach odnośnie nieregulaminowego startu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (108)
 • Oskar Drozdalski Zgłoś komentarz
  Prosty bajer to dać wiązkę laserową i linie na której każdy zawodnik musi stać.
  • smok Zgłoś komentarz
   Jeden błąd - zawodnik zrobi wszystko ok, trafi z puszczeniem sprzęgła i bieg zostanie przerwany... Niesprawiedliwe.
   • coy Zgłoś komentarz
    Czyli to co istotne nadal się nie zmieniło. Zawodnik, który idealnie wyczuje moment startu i wystartuje zdecydowanie lepiej od reszty zawodników zostanie ukarany poprzez przerwanie wyścigu.
    Czytaj całość
    Co z tego, że nie dostanie ostrzeżenia w przypadku prawidłowego startu, skoro sędzia przerywając bieg wypaczy w ten sposób jego wynik? Powinni w końcu opracować brak możliwości oszukiwania przez zawodnika. Najlepszym rozwiązaniem byłoby chyba wynalezienie na tyle sztywnej taśmy (odpornej na wiatr), żeby zawodnicy mogli być przez kierownika startu podprowadzeni na tyle blisko, aby uniknąć spornych sytuacji. Krótko mówiąc. Problem jest trudny i póki co na pewno nie rozwiązany.
    • dendryk Zgłoś komentarz
     Koło motocykla powinno być ustawiane na styk z taśmą , eliminowało by to ruchy przed zwolnieniem taśmy , ewentualnie droższy wariant fotokomórka .
     • Lechu70 Zgłoś komentarz
      Oj będzie mase kontrowersji, czyli jak zawodnik szybciej wyjdzie ze startu od pozostałej trójki ,to powtórka biegu??? Perfekcyjny start bieg przerwany, a w TV słyszałem komentarze
      Czytaj całość
      Cegielskiego np. " Idealny start dlaczego powtórka biegu" , to teraz jak ktoś fajnie wyjdzie ze startu to sędzia przerywa bieg ,krótka analiza i jak było ok ,to bez ostrzeżenia powtarza bieg, bedą mecze kiedy sędzia zdecyduje kto ma wygrać nie tylko bieg,ale i spotkanie ,masakra!!!!!!!!
      • kokojamboo Zgłoś komentarz
       Ale debilizm w trzecim punkcie!To nie szczęście tylko umiejętności zawodnik ryzykuje wychodzi ze startu i jest ukarany gdy mu sie nie uda wjezdza w taśme i tez jest ukarany bzdura.Co tam
       Czytaj całość
       robił Cegielski skoro mówił tyle razy o zawodnikach którzy dobrze startują i mimo to są karani ?
       • TNT Zgłoś komentarz
        To nie jest rozwiązanie problemu. Nie ma czegoś takiego jak szczęście zawodnika? Może i nie ma ale jest precyzja doświadczenie umiejętność wstrzelenia się w taśmę i tu nie mówimy o
        Czytaj całość
        lotnym starcie. Takich zawodników tylko się karze za ich umiejętności, a przecież to talent.
        • czarna ---- Zgłoś komentarz
         Czolganie hmmm ciężkie czasy dla Jarka Hampel nadchodzą
         • SZCZAKIEL Zgłoś komentarz
          Popelina w pkt 3 !!! Jak można kogoś karac jeśli jest szybszy od Szczakiela ?!
          • RECON_1 Zgłoś komentarz
           Na moje oko to zaden porzadek tu nie nastapil...zasada powinna byc prosta - wszyscy nieruchomo i tylke kto sie wstrzeli jego szczescie a pech dla tego co sie w tasme wpakuje, jakos nikt nie
           Czytaj całość
           przejmuje sie tymi co zasppia na stacie i zostaja, nie widzialem zeby z tego powodu przerywano bieg a tez jest to nierowny start.
           • Pan Jot Zgłoś komentarz
            Co do najważniejszego nic się nie zmieniło. Wstrzelenie się w start bez poruszania powinno być puszczone, a tu w punkcie trzecim jest napisane, że dalej będzie tak samo. Nie ma takiego
            Czytaj całość
            czegoś jak szczęście zawodnika? :) Bez sensu wg mnie. Niejednokrotnie jest to po prostu refleks. ...a nawet jak szczęście, no to ma szczęście i tyle :) Drugi raz nie będzie miał i będzie wykluczony. Jakie by były tego zalety? 1. Większe ryzyko, to większa zabawa, więcej emocji, więcej niespodzianek 2. Więcej walki na torze, bo nierzadko słabszy zawodnik miałby lepszy refleks lub szczęście na starcie i miałby szansę wyjechać pierwszy. Ci lepsi musieli by gonić. Ciekawiej by było. Tak mi się wydaje. Jak ktoś jednak widzi wady tego o czym mówię, to bym poprosił o komentarz :) Może się mylę ;)
            • RN73 Zgłoś komentarz
             No to se kuzwa wymyslili.Te bandzwoly z wiezyczki kompletnie nie ogarniaja regulaminu a co dopiero bedzie z pkt w 3 wariantach.
             • Czarny_Stal Zgłoś komentarz
              A nie prościej zamontować fotokomórkę? Jeżeli zawodnik ruszy się przed podniesieniem taśmy czerwona lampa i przerwanie biegu, to samo tyczy się mety, niekiedy kamery nie są w stanie
              Czytaj całość
              stwierdzić, kto wygrał , fotokomórka załatwiłaby obie sprawy. Może warto się nad tym zastanowić...
              Zobacz więcej komentarzy (70)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×