Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Jak Ostrovia może "przejąć" Stal?

Działacze Stali Rzeszów i Ostrovii zapowiedzieli, że możliwe jest przejęcie rzeszowskiego klubu przez działaczy z Ostrowa. Jak może do tego dojść?

Damian Gapiński
Damian Gapiński
Łukasz Sówka i Jason Crump / Na zdjęciu: Łukasz Sówka i Jason Crump

W poniedziałek władze Stali Rzeszów spotkają się z władzami miasta w sprawie dofinansowania klubu żużlowego. Od wysokości miejskiej dotacji zależy to, czy Stal wystartuje w rozgrywkach ligowych. Mówi się o kwocie miliona złotych, która jest potrzebna do zapięcia budżetu rzeszowskiego klubu. Jeżeli władze miasta nie zdecydują się na tak duże wsparcie klubu, to możliwe jest przeniesienie spółki do Ostrowa.

Samo przejęcie spółki nie jest problemem. Tę kwestię reguluje Kodeks Spółek Handlowych. Artykuł 337 stanowi:
§ 1. Akcje są zbywalne
§ 2. Statut może uzależnić rozporządzenie akcjami imiennymi od zgody spółki albo w inny sposób ograniczyć możliwość rozporządzenia akcjami imiennymi.
§ 3. W przypadku gdy statut uzależnia przeniesienie akcji od zgody spółki, zgody udziela zarząd w formie pisemnej pod rygorem nieważności, jeżeli statut nie stanowi inaczej.
§ 4. Jeżeli spółka odmawia zgody na przeniesienie akcji, powinna wskazać innego nabywcę. Termin do wskazania nabywcy, cenę albo sposób jej określenia oraz termin zapłaty określa statut. W przypadku braku tych postanowień akcja imienna może być zbyta bez ograniczenia. Termin do wskazania nabywcy nie może być dłuższy niż dwa miesiące od dnia zgłoszenia spółce zamiaru przeniesienia akcji.
§ 5. Zbycie akcji w postępowaniu egzekucyjnym nie wymaga zgody spółki.

Akcje spółki są zatem zbywalne i jeżeli statut nie stanowi inaczej, mogą one zostać przejęte przez spółkę w Ostrowie. Problem leży gdzie indziej. W procesie licencyjnym klub z Rzeszowa zgłosił jako obiekt, na którym będą rozgrywane mecze stadion przy ulicy Hetmańskiej 69. I tylko na tym obiekcie mogą być rozgrywane spotkania. Z kolei stadion w Ostrowie został zablokowany w związku z zadłużeniem, jakie wygenerowała spółka z Ostrowa. Do tego dochodzi fakt, że przejmując spółkę z Rzeszowa, Ostrovia musiałaby spłacić także zobowiązania Stali.

Zatem przejęcie klubu z Rzeszowa jest możliwe, ale konieczne do spełnienia są dwa warunki. Po pierwsze spłacenie zobowiązań obu spółek przez podmiot, który przejmie Stal. Po drugie wniosek o wznowienie procesu licencyjnego, w którym zgłoszony zostanie stadion w Ostrowie. Wcześniej muszą być jednak spłacone zobowiązania.Zapoznaj się z ofertą CANAL+ [link sponsorowany]

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (34)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Czyli bankrut przejmie bankruta?Swoja droga rzesza ma juz sklad a wciąż brakuje banki do zamkniecia budżetu,oj wesolo będzie z jakiś czas..
  • dendryk Zgłoś komentarz
   Jedno pytanie , czy Ostrowia jeszcze istnieje , przecież ogłosiła upadłość ?
   • hmm Zgłoś komentarz
    Jeszcze nie wszystko stracone dla Wodniczaka.... zapomniał o takim klubie jak ŻAKI Taczanów... Jeszcze na ich licencji mógłby wystartować. Mają czyste konto... Może nastąpiłaby
    Czytaj całość
    reaktywacja MC Piaszczyńskiego... ;)
    • KACPER.U.L Zgłoś komentarz
     Np tym,że powie,iż kibicom Rzeszowa należy się 10 procent zniżki na bilety:)
     • gul falubaz Zgłoś komentarz
      Czyli opisane powyżej zdarzenia to science fiction
      • gacek Zgłoś komentarz
       Czyli brednie Wodniczaka zostały zdementowane ..bankrut bankruta nie spłaci, a brak licencji w obu wypadkach ,no chyba ,że Łabudzki wyłudzi milion od Miasta rozwiąże sytuacje..pytanie po
       Czytaj całość
       co Wodniczak miesza i się pogrąża mieszając w to wszystko Łabudzkiego, ktory wyrasta na idiote prezesa roku..?
       • Zdzislaw G. Zgłoś komentarz
        Już ponad 100 lat jest szczepionka na twoją chorobę, zgłoś się do weterynarza to cię zaszczepi! albo uśpi!!
        • Zdzislaw G. Zgłoś komentarz
         ŚWINI GRANATEM OD KORYTA NIE ODERWIESZ! Panowie luzik ,który psełdo- prezes dobrowolnie rezygnuje z posady? ten co kasy nie może udoić!żaden lekką ręka nie odda ciepłej posadki! niby
         Czytaj całość
         ratują dla nas kibiców kluby?dupa takiej kasy nie ma nigdzie a dodatkowo nie do sprawdzenia przez kontrole(nawet sponsor i vice prezes niema dostępu do wiedzy o papierach i kasie)a nas kibiców karmią tanimi frazesami że niby: to dla nas.Jedyny ratunek to s.zoo i odpowiedzialność zarządu w100 %przed skarbowym!
         • Wściekły. Zgłoś komentarz
          Ja na żużel juz rok temu lachę położyłem .Radze i wam to jest ch...j nie sport tutaj tylko machloje i wałki [*]zuzel AD ŚP 2016
          • Wściekły. Zgłoś komentarz
           Ja na żużel juz rok temu lachę położyłem .Radze i wam to jest ch...j nie sport tutaj tylko machloje i wałki [*]zuzel AD ŚP 2016
           • KACPER.U.L Zgłoś komentarz
            Kibel Stali to wie.I nie zadawać głupich pytań Sportowe.
            • yes Zgłoś komentarz
             Może to i jest proste Będzie jednak kosztować, wymaga starań i jednak nie jest proste. Gdyby kluby miały wymagane pieniądze, to nie byłoby zamieszania i mowy o przejęciu.
             • Gizbern Zgłoś komentarz
              Cześć kapusto z Gniezna!!!
              Zobacz więcej komentarzy (14)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×