WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Rufin Sokołowski: Obywatelstwo dla Trofimowa to nic złego

Fogo Unia wiąże plany z Wiktorem Trofimowem, który stara się o polskie obywatelstwo. - Nie ma w takim postępowaniu niczego złego. W Lesznie traktują go jak swojego - mówi Rufin Sokołowski.
Michał Wachowski
Michał Wachowski

Ostatnio do sytuacji Wiktora Trofimowa odniósł się na łamach serwisu polskizuzel.pl Krzysztof Cugowski. - Kiedy taki klub jak Unia Leszno, gdzie szkolenie młodzieży jest na wysokim poziomie, gdzie systematycznie wypuszcza się na rynek kolejne talenty, sięga po młodego Ukraińca to mam wątpliwości. Po co im to? Gdyby jeszcze Ukraina była w Unii Europejskiej to bym rozumiał, że komuś chcemy się przypodobać, że zdajemy jakiś test z internacjonalizmu. Jednak w tej sytuacji pomysł, żeby Trofimow został Polakiem i żeby przeszedł całą obróbkę w naszym klubie wydaje mi się pozbawiony sensu - ocenił Krzysztof Cugowski.

Zupełnie inaczej na tę sprawę patrzy były prezes Unii Leszno, Rufin Sokołowski. - Nie jest przecież tak, że klub wziął tego zawodnika znikąd. On od dawna trenuje w Lesznie i chce tu jeździć. Skoro jego rodzina ma polskie korzenie, to obywatelstwo jest normalną koleją rzeczy. Moim zdaniem nie ma w takim postępowaniu niczego złego. Rosjanie i Ukraińcy to przecież Słowianie i praktycznie niczym się nie różnimy. Tę sytuację można porównać do Andrzeja Korolewa, któremu w latach 90. pomogliśmy uzyskać w Lesznie polskie obywatelstwo. Dobrze się u nas zaaklimatyzował i nigdy nie żałowaliśmy tej decyzji - wspomniał Rufin Sokołowski.

Zdaniem byłego prezesa klubu, Unia słusznie inwestuje w Trofimowa, mimo że ma spore zaplecze własnych juniorów. W tym sezonie 16-latek będzie startować na wypożyczeniu w pierwszoligowej Speedway Wandzie Instal Kraków. - Dlaczego Unia miałaby zamykać się przed Trofimowem, skoro ten od dawna trenuje w Lesznie i chce tam jeździć? Nie ma żadnej gwarancji, że zdolny junior zrobi karierę i będzie mocnym seniorem, ale jest taka możliwość. Unia nie podejmuje żadnego ryzyka, a może na tym zyskać. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy trafi się na taki talent jak Emil Sajfutdinow - dodał.

Sokołowski zaznacza poza tym, że takim zawodnikom jak Trofimow, którzy nie mają większej szansy na sportowy rozwój w swojej ojczyźnie, należy pomagać. - Ten chłopak opuszcza swój kraj, by trenować w Polsce, bo chce zostać żużlowcem. Porównałbym to do sytuacji młodych zawodników z Australii czy Rosji, którzy także za młodu opuszczają często swój kraj. Leigh Adams już w wieku 16 lat opuścił Australię i w Anglii był zdany głownie na siebie. Tacy ludzie, poprzez życiowe doświadczenia, są zawsze twardsi i silniejsi. Na ogół zostają później dobrymi żużlowcami - podsumował Sokołowski.

Czy Wiktor Trofimow powinien jeździć w lidze jako polski junior?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (17):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • RECON_1 0
  Pewnie dajmy mu obywatelstwo...w sumie w Toruniu jak swoj byl Ward,Vacul w Tarnowie a w Zielonej Loktajew....chlopak pojezdzi do 21roku jako Polak i nabbedzie doswiadczenia oraz sie rozwinie a potem znajdzie sie jakis sponsor zza wschodniej granicy dzieki ktoremu przypomni sobie ze jednak nie jest Polakiem i bedzie potem placz ze szkolimy za nasza kase stranieri a olewamy mlodych Polakow....
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Janusz Larek 0
  Ale też z pewnością znasz przykłady takich, którzy dzięki staraniom władz polskich klubów sportowych polskie obywatelstwo otrzymało.
  sympatyk żu-żla Zwykły obywatel lub klub może chcieć Są od tego ustawy paragrafy i tego nikt nie przeskoczy, Prezydent nadaje obywatelstwo,Zna parę sportowców,starano się o obywatelstwo do dzisiaj nie dostali a są czołowymi zawodnikami, też występują w Polskich ligach,
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Marlon 0
  Dla Leszna wynik jest ważniejszy niż wszystko inne. Gdyby mogli, to jeździliby w składzie samymi Pedersenami, Kildemandami i Sajfudinowami. Może znalazłoby się jedno miejsce dla młodszego Pawlickiego, choć jak pokazały negocjacje tej zimy, też nie jest to aż tak pewne.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (14)
Pokaż więcej komentarzy (17)
Pokaż więcej komentarzy (17)
Pokaż więcej komentarzy (17)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×