KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Złodziejskie prawo na Białorusi. Manfred Seifter "oskubany" na 12 000 dolarów

Team zawodnika został potraktowany na granicy jak przestępcy. O zwrot zarekwirowanego przez celników busa i motocykli Austriak musiał walczyć przed białoruskim sądem.

Jacek Cholewiński
Jacek Cholewiński
Ice speedway Materiały prasowe / Olga Szapiłowa / Na zdjęciu: Ice speedway

Debiutujący w tegorocznych Indywidualnych Mistrzostwach Świata Gladiatorów Austriak Manfred Seifter wskutek dotkliwego urazu kolana odniesionego w drugim dniu finałów w kazachskich Ałmatach, musiał wycofać się z mistrzostw i przedwcześnie zakończyć sezon. Kontuzjowany zawodnik poleciał do Austrii samolotem, a motocykle wraz z mechanikami odprawił swoim busem. W rezultacie popełnił błąd, który kosztował go dwanaście tysięcy dolarów.

Brak na "pokładzie" właściciela pojazdu i odpowiednio wypełnionych przez niego dokumentów został na białorusko-polskiej granicy w Brześciu potraktowany jako próba przemytu. Samochód VW Crafter i jego cała zawartość została przez białoruskich celników zarekwirowana. Mechanikom na pożegnanie powiedziano, że Seifter musi teraz samochód odebrać osobiście. Austriak pomimo złamanego kolana postanowił ponownie dotrzeć na granicę. Podróż ta okazała się daremną.

- Moim ludziom powiedziano, że jak przyjadę i zapłacę 50 Euro, to sprawa zostanie rozwiązana. Ich wtedy na granicy w Brześciu perfidnie oszukano i ja niepotrzebnie wykonałem tak długą drogę - powiedział Austriak. - Gdy wróciłem do Austrii, udałem się ze swoim problemem do prawników. Od nich usłyszałem że jestem w trudnej sytuacji, że złamałem tamtejsze prawo i że będę musiał stawić się przed sądem. Ponadto uprzedzono mnie, że za tego rodzaju przestępstwo grozi mi kara w wysokości od 50 do 200 procent wartości zatrzymanego mienia - dodał.

Jak ostatecznie potoczyła się sprawa?

Manfreda Seiftera wezwano do sądu na 18 marca. Ze względu na zbyt krótki czas na załatwienie wizy poprosił on o wyznaczenie daty rozprawy o tydzień później. Sąd wyraził zgodę. Gdy w wyznaczonym czasie zawodnik stawił się w białoruskim sądzie dowiedział się… że wyrok zapadł zaocznie, bez jego udziału już tydzień wcześniej. Dowiedział się też, że musi zapłacić zarządzone 12 000 dolarów kary.

Nie pomogły wstawiennicze pisma prawnika Ambasady Austrii w Mińsku, nie pomogły zaświadczenia wystawione przez FIM i Motocyklową Federację Rosji, że Manfred Seifter jako lodowy Gladiator brał udział w indywidualnych mistrzostwach świata. Nie pomogły wreszcie medyczne papiery, że zawodnik nie wracał w lutym własnym samochodem, bo był wówczas poważnie kontuzjowany. Do białoruskiego sędziego nie docierały żadne tłumaczenia i argumenty.

W nocy z wtorku na środę, a tak naprawdę 30 marca nad ranem, Austriak dotarł wraz z odzyskanym mieniem do rodzinnego domu. Od tej pory zapewne już zawsze omijać będzie Białoruś szerokim łukiem.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
speedweek.com
Komentarze (16)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Nieznajomość prawa bywa czasem o wiele bolesniejsza wiec dobrze ze tylko tak sie skonczylo.
  • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
   Następnym razem zawodnik na Białoruś się nie wybierze, Zawody rangi światowej lub europejskiej w tym złodziejskim państwie odbywać się nie powinny ,
   • intro Zgłoś komentarz
    to tam minister waszczykowski buduje teraz sojusze
    • Petrus Zgłoś komentarz
     Wschodnie standardy.Jak śpiewa Big Cyc: Znam tyrana z czarnym wąsem Który bardzo lubi sport Gra w hokeja i w siatkówkę Czasem lubi pójść na kort Rzuca kulą w opozycję W dumie skrada
     Czytaj całość
     się jak kot Ceni lekką atletykę Bo ukochał sierp i młot Ref. Łukaszenka - [beton, młot, ściana, dres] Łukaszenka - [Breżniew ,Stalin, Pinochet] Ekonomii zna tajniki Prymus z kołchozowych szkół On nie lubi czytać gazet Nienawidzi słowa "ZUBR" Możesz dostać tęgi wpierdol Kiedy śpiewasz tak jak ja Wolność w policyjnym kraju Dyktatura w cieniu krat Ref. Łukaszenka...
     • gorzownns Zgłoś komentarz
      celnik tez czlowiek z czegos musi zyc wina lezy po stronie zawodnika
      • omniscient Zgłoś komentarz
       Do tego sędziego jak do marlona - nic kwa nie dociera.
       • semir69 Zgłoś komentarz
        Już nie długo u nas będzie tak samo albo lepiej!
        • Ania Wu Zgłoś komentarz
         Nie dość, że ice speedway nie jest tania dyscypliną, utrzymanie sprzętu, auto do przewozu, stroje zawodników, wyjazdy kosztują krocie, to jeszcze biedny dostał "wisenkę" na torcie!!!
         Czytaj całość
         Co za gnojstwo i bydlactwo!!! Skoro już jesteśmy przy ABSURDACH Białorusi, to wprowadzili...CISZĘ NOCNĄ DLA ZWIERZĄT! Zwierzęta mają zakaz szczekania i miałczenia od 23:00 do 7:00, wiec....
         • pnk Zgłoś komentarz
          No niestety tak tam mają. Samochód może prowadzić tylko kierowca wpisany w dokumenty. Inaczej rekwirują.
          • Anty Asfalt Zgłoś komentarz
           Na wschodzie Europy tak to niestety wygląda. Austriaka oskubali na 12 tyś dolarów, a Rzeszów wykiwał Hancocka i paru innych chłopaków na dużo większą kasę:)
           • exyou Zgłoś komentarz
            A w Polsce nie jest podobnie?? jest.
            • Grisza77 Zgłoś komentarz
             Pier...e złodzieje białoruskie. Szkoda mi tylko tamtych biednych ludzi żyjących w ubóstwie i nedzy. Skur.....y je.....e !!!!
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×