Sylwetki uczestników XIII Memoriału Edwarda Jancarza (część 2)

WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Piotr Świst
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Piotr Świst

3 kwietnia na torze w Gorzowie rozegrana zostanie trzynasta edycja Memoriału Edwarda Jancarza. Portal WP SportoweFakty prezentuje sylwetki uczestników tych ciekawie zapowiadających się zawodów.

Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)

W zeszłym sezonie 20-letni Bartosz Zmarzlik był liderem Stali Gorzów i jednym z najlepszych żużlowców występujących w PGE Ekstralidze. Młodzieżowiec sięgnął po złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, a także wywalczył awans do tegorocznego cyklu Grand Prix. Lista sukcesów Bartosza Zmarzlika jest bardzo długa, w swoim dorobku ma również medale DMP, IMEJ, DMŚJ czy DMEJ. Przed rokiem zajął drugą lokatę w rozegranych na torze w Gorzowie Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Na swoim koncie Zmarzlik ma również jedną wygraną rundę cyklu Grand Prix. To właśnie jemu Piotr Świst przekazał plastron legendarnego Edwarda Jancarza.

Antonio Lindbaeck (MRGARDEN GKM Grudziądz)

Na świat przyszedł 5 maja 1985 roku w Rio de Janeiro. Do Szwecji trafił dzięki małżeństwu Lindbaecków, które zaopiekowało się pozostawionym na ulicy w jednym z miasteczek nieopodal Sao Paolo. Jego kariera jest równie burzliwa jak życiorys. Jako junior uznawany był za następce Tony'ego Rickardssona. W cyklu Grand Prix zadebiutował w wieku 20 lat, ale po trzech sezonach wypadł z elity. Wrócił do niej w 2011 roku, ale ponownie ścigał się w cyklu tylko przez trzy lata. Przed rokiem zdobył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy, a także otrzymał stałą dziką kartę na starty w tegorocznym cyklu Grand Prix.

Emil Sajfutdinow (Fogo Unia Leszno)

Rosjanin urodził się 26 października 1989 roku. Od najmłodszych lat uznawany był za spory talent, a w polskiej lidze startuje nieprzerwanie od 2006 roku. Swoją karierę w naszym kraju rozpoczął w Polonii Bydgoszcz, w której startował aż do sezonu 2012. Kolejny rok spędził we Włókniarzu Częstochowa, następnie przeniósł się do Torunia, a od poprzedniego sezonu reprezentuje barwy Fogo Unii Leszno. Z Bykami w 2015 roku sięgnął po swój pierwszy w karierze tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Rosjanin w swoim dorobku ma również brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Świata, a także dwa złote krążki Indywidualnych Mistrzostw Europy. Był pierwszym w historii żużlowcem, który dwukrotnie z rzędu triumfował w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów.

Patryk Dudek (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)

Urodził się 20 czerwca 1992 roku w Bydgoszczy. "DuZers" kontynuuje rodzinne tradycje, żużlowcem był również jego ojciec, który przed rokiem był trenerem Falubazu Zielona Góra. Dudek junior od początku swojej kariery związany jest z zielonogórskim klubem i z każdym rokiem czynił systematyczne postępy. Po przejściu w wiek seniora był jednym z liderów Falubazu, ale jego karierę zastopowała roczna dyskwalifikacja za zażywanie niedozwolonych substancji. Dudek na tor wrócił w sierpniu zeszłego roku i imponował formą. W tym sezonie ponownie ma być jednym z liderów ekipy spod znaku Myszki Miki. W 2013 roku wraz z reprezentacją Polski świętował zdobycie Drużynowego Pucharu Świata, a sam triumfował w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów.

Michael Jepsen Jensen (Stal Gorzów)

Duńczyk urodził się 18 lutego 1992 roku i od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sportami motorowymi. W polskiej lidze zadebiutował w wieku 18 lat w barwach Unibaksu Toruń i klub ten reprezentował przez dwa sezony. W 2012 roku przeniósł się do Stali Gorzów i właśnie to był jego najlepszy sezon w karierze. Uznawany za spory talent Duńczyk sięgnął po złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, co jest jednym z jego największych osiągnięć w dotychczasowej karierze. Wygrał wówczas nordycką rundę Grand Prix, którą rozegrano w Vojens. "Liglad" w polskiej lidze ścigał się również we Włókniarzu Częstochowa i Sparcie Wrocław, a przed obecnym sezonem wrócił do Stali Gorzów. W zeszłym roku był stałym uczestnikiem cyklu Grand Prix i zajął jedenastą pozycję.

Źródło artykułu: