KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rafał Dobrucki rozstrzygnął spór sprzed 23 lat

Rafał Dobrucki w 1993 roku został pełnoprawnym żużlowcem. Bardzo długo trwały jednak ustalenia, w barwach jakiego klubu uzyskał licencję.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Kiedy w 1993 roku Rafał Dobrucki przystępował do egzaminu na licencję, wiadomo było, że żużlowcem zostanie duży talent. Powstawało jednak pytanie, w barwach którego klubu uzyskał licencję. Spór toczyły Polonia Piła i Unia Leszno. Choć stwierdzono, że Dobrucki jest zawodnikiem Polonii, to przez lata pomiędzy działaczami i kibicami obu klubów wrzało. Unia Leszno zarzucała Polonii, że ta podbiera zawodników, którzy stawiali pierwsze kroki w szkółce w Pawłowicach kierowanej przez Stanisława Śmigielskiego.

Między byłymi prezesami obu klubów ponownie zawrzało dwa tygodnie temu. Pod jednym z tekstów na naszym portalu wywiązała się między nimi rozmowa, w której Rufin Sokołowski zarzucił Wiesławowi Wilczyńskiemu, że Polonia budowała swoje sukcesy na zawodnikach wychowanych przez Unię. Postanowiliśmy rozstrzygnąć spór i zadać pytanie zawodnikowi, który był wówczas podmiotem sporu.

- Czuję się przede wszystkim wychowankiem mojego ojca. To z nim jeździłem po różnych torach i zbierałem potrzebne doświadczenie. Trenowałem naprawdę na wielu obiektach. Licencję zdałem w barwach Polonii Piła, choć starało się o to kilka klubów. Byłem nawet bliski porozumienia ze Spartą Wrocław. Wybór padł jednak na Piłę. Swoje roszczenia miała również Unia Leszno, gdzie początkowo trenowałem. Wpływ na wybór Piły miało to, że krótko przed licencją z leszczyńskiego klubu zwolniono mojego tatę. Zażądano dużych pieniędzy za treningi na torze. Kwoty były tak duże, że pokryłyby całkowite koszty treningu. Właśnie dlatego musieliśmy szukać innych rozwiązań. W ościennych ośrodkach nie robiono mi z kolei żadnych problemów. Wybrałem Piłę, bo mówiąc krótko stworzono mi tam najlepsze warunki rozwoju. Opowieści o tym, że w Polonii było finansowe eldorado są mocno przesadzone. Na pewno jednak na tamte czasy był to jeden z najbardziej profesjonalnie zarządzanych klubów, który mocno stawiał na młodzież - powiedział Rafał Dobrucki.

ZOBACZ WIDEO XXII Olimpiada Młodzieży – święto sportu we Wrocławiu (źródło TVP)

Zgodnie z przepisami Dobrucki został zarejestrowany jako zawodnik Polonii Piła. Jak się jednak okazuje, biły się o niego nie tylko kluby z Piły i Leszna. - Egzamin odbywał się w Lesznie. Komplet dokumentów łącznie ze zgodą rodziców złożyła Polonia Piła. Co ciekawe taki sam komplet złożyła Unia Leszno, choć nie było to możliwe. Do dzisiaj nie wiem, skąd się te dokumenty znalazły. Można sobie dopowiedzieć, jak to wszystko wyglądało. Później nie jeździłem przez kilka tygodni, bo GKSŻ rozstrzygała, w barwach jakiego klubu uzyskałem licencję. Ostatecznie potwierdzono, że jestem zawodnikiem Polonii - wyjaśnił Rafał Dobrucki.

Już w niedzielę zaprezentujemy obszerny wywiad z Wiesławem Wilczyńskim, który odniesie się do zarzutów Rufina Sokołowskiego i przybliży kulisy upadku Polonii Piła w 2003 roku.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (64)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Tekst o dokumentach posiadanych przez Leszno mowi wiele....
  • teknokiller Zgłoś komentarz
   Zapominamy o COLONELU LESZNO i trenerze Sebastianie Powałowskim.Ale żużlowcy do tamtych czasów czasem niechętnie wracają.A warto.
   • maćko Zgłoś komentarz
    Dobrucki nigdy nie byl bykien nawet te dwa sezony co spedzil w Lesznie to i tak go nie upowazniaja do tego by mogl mowic ze byl bykiem to zlotowa nie zuzlowiec podobnie jak ci dwaj ze zaborowa
    • speedman Zgłoś komentarz
     A nie lepiej iść na piwko? Razem!
     • Sławomir CKM Zgłoś komentarz
      Cyrk w tym sporcie lata całe się toczy. Zawodnicy walczą na torze a działacze jeszcze prężniej walczą o wpływy poza nim. Całe szczęście że zawodnicy robią swoje, gdyby słuchali
      Czytaj całość
      tych drugich w większości przypadków kończyli by kariery bardzo szybko.
      • Henryk Zgłoś komentarz
       Pozdrawiam Pana Rafała jako kibic z Zielonej Góry, jest Pan cool !.
       • Polonia ta z Piły 80 Zgłoś komentarz
        A ty mistrzu z poznania jak tam twój psz
        • Nowy w mieście Zgłoś komentarz
         Kolejna zagadka wyjaśniona. Ufff, Maciarewicz będzie miał kilka dni wolnego;)
         • SpeeDFaanN Zgłoś komentarz
          I co z tego ze licencje zdawal u nas w pile.. jakie to ma znaczenie ??? oco sie klucicie??? najwazniejsze ze jezdzil u nas jako junior i senior.. a szkolki z prawdziwego zdazenia nie mielismy i
          Czytaj całość
          nie mamy.. i watpie zebysmy kiedys mieli..
          • Rafi_Piła Zgłoś komentarz
           Widzę, że płaczki z Leszna nadal nie mogą się pogodzić, że Dobrucki jest wychowankiem Polonii Piła.
           • MK Zgłoś komentarz
            Dla mnie sprawa była i jest oczywista - Piła
            • speed_koleina Zgłoś komentarz
             Swoich rodziców!
             • Eddybyk15 Zgłoś komentarz
              Potraficie czytać barany... zdanie gdzie pisze wprost że trenował w lesznie... pamiętam to wszystko.. rafał podał tylko swoją stronę medalu... wiecie dlaczego powstał ten spór wtedy..
              Czytaj całość
              ponieważ dobrucki senior chciał uzyskać jak najlepsze pieniądze dla syna rafała wiedział że może dostać dużo więcej niż w lesznie.. działacze unii byli źli zawiedzeni postawa dobruckich ponieważ trenowali cały czas w lesznie obiecali a nawet podpisali papiery na zgodę by rafał zdawał licencję jako zawodnik unii stąd te papiery.. wtedy dopiero tak jak rafał pisze się wszystko potoczyło poszło o kasę dobrucki senior wiedział że od innych klubów może wyciągnąć więcej i to wykorzystał. A wiadomo jaka bieda była wtedy w lesznie a co było w pile..dobrucki senior oszukał działaczy unii rozmawiając o kontrakcie dla syna z innymi klubami a w lesznie trenując dlatego dostał zakaz treningów ..szkoda że rafał tylko mówi o jednej stronie medalu a nie potrafi byc obiektywny.. niestety nie może byc obiektywny bo by musiał się przyznać że jego ojciec oszukał unię. Rafał tatuś został zwolniony z unii wtedy gdy działacze się dowiedzieli że negocjuje warunki kontraktu twojego w pile..każdy pracodawca zwolnił by swojego pracownika który działał by na niekorzyść swojej firmy korzystając z przywilejów tej firmy...tatuś ci prawdy do końca nie powiedział czy ty nie potrafisz być udciwy.Rafałku poszło tylko o kasę chcieliście od unii kosmicznych pieniędzy wiedząc że piła wam je da.
              Zobacz więcej komentarzy (8)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×