KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nie będzie barażu o prawo startu w PGE Ekstralidze. Fogo Unia Leszno pewna utrzymania

W niedzielę rozegrany zostanie rewanżowy mecz finałowy Nice Polskiej Ligi Żużlowej, w którym Orzeł Łódź zmierzy się z Lokomotivem Daugavpils. Przegrany z tej rywalizacji powinien wziąć udział w barażu o PGE Ekstraligę.
Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Grzegorz Zengota WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Grzegorz Zengota

W pierwszym spotkaniu Łotysze wygrali 47:43. Jednak według nowego regulaminu licencyjnego nie mają oni prawa awansu do PGE Ekstraligi. W sezonie 2016 nie zostanie rozegrany także mecz barażowy pomiędzy Fogo Unią Leszno a przegranym z finałowego starcia Nice PLŻ.

Zgodnie z nowym regulaminem licencyjnym, baraż nie jest organizowany w przypadku, gdy ma w nim wziąć udział drużyna, która korzysta ze stadionu znajdującego się poza terytorium Polski lub taki zespół zwyciężył w zmaganiach pierwszoligowców. 

Poniżej prezentujemy fragment nowego regulamin przyznawania, odmowy przyznania, pozbawiania licencji uprawniających do udziału we współzawodnictwie sportowym w sporcie żużlowym dla klubów ekstraligi oraz I i II ligi żużlowej.

Pełna treść regulaminu licencyjnego dostępna jest tutaj.

Definicje:

Sezon Licencyjny - sezon rozgrywkowy, na który przyznawana jest Licencja, obejmujący okres od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego do dnia 31 października danego roku kalendarzowego.

Rok poprzedzający - rok kalendarzowy poprzedzający rozpoczęcie Sezonu Licencyjnego, na który ma zostać lub została przyznana Licencja

Rok Bieżący - rok kalendarzowy, w którym rozpoczyna się i trwa Sezon Licencyjny, na który ma zostać lub została przyznana Licencja.

§ 27.
UZUPEŁNIANIE SKŁADU DRUŻYNOWEGO

(...)

9. Rezygnacja Klubu z udziału w barażu jest równoznaczna z rezygnacją Klubu z prawa ubiegania się o przyznanie Licencji w wyższej klasie Rozgrywek Klubowych PZM.

10. Barażu dotyczącego awansu z DM I Ligi do Ligi Zawodowej, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 powyżej, nie rozgrywa się w przypadku, gdy:

1) pierwsze miejsce w rozgrywkach DM I Ligi w poprzednim Sezonie Licencyjnym zajmie drużyna Klubu, który na dzień rozpoczęcia poprzedniego Sezonu Licencyjnego rozgrywek DM I Ligi nie wypełniał Kryteriów dotyczących infrastruktury sportowej odnoszących się do lokalizacji Stadionu żużlowego na terytorium Polski (zob. Kryterium I.1) - w takim przypadku prawo do uczestniczenia w Lidze Zawodowej w kolejnym Sezonie Licencyjnym (pod warunkiem uzyskania stosownej Licencji zgodnie z Regulaminem) uzyskują automatycznie: Klub, którego drużyna zajęła w rozgrywkach Ekstraligi siódme miejsce w poprzednim Sezonie Licencyjnym oraz Klub, którego drużyna zajęła w rozgrywkach DM I Ligi drugie miejsce w poprzednim Sezonie Licencyjnym;

2) drugie miejsce w rozgrywkach DM I Ligi w poprzednim Sezonie Licencyjnym zajmie Klub, który na dzień rozpoczęcia poprzedniego Sezonu Licencyjnego rozgrywek DM I Ligi nie wypełniał Kryteriów dotyczących infrastruktury sportowej odnoszących się do lokalizacji Stadionu żużlowego na terytorium Polski (zob. Kryterium I.1) - w takim przypadku prawo do uczestniczenia w rozgrywkach Ligi Zawodowej w kolejnym Sezonie Licencyjnym (pod warunkiem uzyskania stosownej Licencji zgodnie z Regulaminem) uzyskuje automatycznie Klub, którego drużyna zajęła w rozgrywkach Ekstraligi siódme miejsce w poprzednim Sezonie Licencyjnym.

ZOBACZ WIDEO: Żużlowa prognoza pogody na niedzielę

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (327)
 • Grzegorz Grzela Zgłoś komentarz
  Kocham żużel...ale ta cała farsa z regulaminem i z daugavpilsem, to po prostu władze pzm sobie jaja robią z nas wszystkich...pytam się jak długo to będzie trwało...?
  • Polish Speedway Zgłoś komentarz
   Skoro Daugavpils nie może awansować do Ekstra to oczywiste, że powinien jechać Orzeł. W przeciwieństwie do Grudziądza i Rybnika, gdzie z ich zaproszeniem można było polemizować, o tyle
   Czytaj całość
   zaproszenie dla Orła będzie w pełni zasłużone. W końcu wygrali zasadniczą.
   • Saram Zgłoś komentarz
    Czy tylko mi się wydaje, że pojawia się możliwość zorganizowania rozgrywek o szerszym zasięgu niż tylko Polska i my świadomie z tego nie chcemy skorzystać...
    • Black Cat Zgłoś komentarz
     Hurrraaa! Pewni utrzymania! Teraz podpisać nowe kontrakty z tymi samymi zawodnikami i może następnym razem uda się wystartować w barażach.
     • Kpiarz-2 Zgłoś komentarz
      Regulamin Nice PLŻ jest do bani !!! Ot i cały komentarz !!!
      • RECON_1 Zgłoś komentarz
       Czyli jak rozumiem po dzisiejszym zajeciu drugiego miejsca w 1 lidze Orzel i tak uzyskuje automatyczny awans do elipy?
       • krzyzak1233 Zgłoś komentarz
        wstyd i hanba temu krajowi , i takie cos jak wies leszno bedzie w extralidze bez prawa tam pobytu , qrwa co za kraj ,,,,,brak slow
        • Lubelski Motor Zgłoś komentarz
         Teraz prawnicy klubów które pojechały na kosztowny trening na Łotwę powinni sie starać o zwrot kasy wsadzonej w te kosztowne wyjazdy (punktówka zawodnikom,koszty podróży,amortyzacja
         Czytaj całość
         sprzętu i wszystko co jest związane z meczem na wyjezdzie)Jeżeli było wiadomo że loko nie może awansować to to i walkowery pewnie nie byłyby ważne.
         • głos z Rzeszowa 61 Zgłoś komentarz
          proste pytanie to po kiego uja był mecz tydzień temu i ma być ten dzisiejszy . Czy to forma treningu czy może coś innego ?
          • miroslaw998 Zgłoś komentarz
           Definicje kibicom zafundowali kretyni!!! To dopiero banda nedorajdów. We własne sidła się złapali cymbały i mąciciele. Oj gdyby sprawdził się jutro i w najbliższych dniach taki oto
           Czytaj całość
           scenariusz. Właściciel klubu z Łodzi rozgrywa mecz a jakże z lubiącymi wypić działaczami z Łotwy. Podczas tych "zawodów" ustalają że w podzięce za kibicowanie robią dla ludzi show i jadą zawody aby był "wilk syty i ..Manchester City". Wszyscy wiemy że w Łodzi dopiero rozpoczęto budowę stadionu i wcale Skrzydlewskiemu na awansie teraz nie zależy. Zapowiadał to nie jeden raz że dopiero w przyszłym roku.Przez zimę obiektu takiego nikt nie postawi. Jadą więc tak aby bezpośredni awans uzyskała drużyna Loko. Wtedy nawet nie tylko Unia Leszno pozostanie ale i ta z Tarnowa. Postawić tą bandę pod ścianą bo zadawanie pytania jakie zadał tu na forum jeden z kolegów - "czy Łotysze mogą odwołać się od decyzji do władz międzynarodowych" niczego nie zmieni. Pewnie i może ale co to da skoro my mamy całe tabuny debili potrafiących tworzyć regulaminy dosłownie na kolenie i wtedy kiedy to im odpowiada. Łotysze w przyszłym roku jak już pisałem,powinni przystąpić do ligi w Szwecji skoro tu w tym kraju sport nigdy nie będzie już sportem a interesem pewnej grupy ludzi. Myślę też że gdyby nawet nie doszło do wcześniej opisanej sytuacji to kto jak kto ale p. Skrzydlewski przygotuje jakąś niespodziankę dla tech gamoni. Wystarczy że powiedzmy nowego stadionu w Łodzi nie będzie a obecny nie spełni wymagań licencyjnych w roku przyszłym a tu podpisane umowy na transmisje itp. Oj czuję że to jeszcze nie koniec pojedynków na zapleczu ekstraligi a całe zamieszanie potrwa do przyszłego roku. Jak tu jednak budować drużynę czy drużyny skoro decyzji nie będzie do końca? Ot taka nasza Polska rzeczywistość. Ważne że kolesie mają się dobrze. Panie Skrzydlewski, trzymam kciuki podobnie zresztą jak ci z Centrali. Z tą jednak różnicą że oni czekają na Pana kasę a ja na efekt Pana słusznych zresztą działań.
           • tiger PGE Stal Rzeszów Zgłoś komentarz
            usunac szymanskiego i fialkowskiego z zuzla w polsce!!!
            • Skullsplitter Zgłoś komentarz
             Na miejscu Lokomotivu zgłosiłbym się do ligi szwedzkiej.
             • hmm Zgłoś komentarz
              Czy Loko może pozwać Polskie władze żużlowe do trybunału MKOLu czy innej instytucji o dyskryminację i niejasne warunki uczestnictwa w rywalizacji sportowej ? Start maratonu.. w połowie
              Czytaj całość
              trasy do zawodnika z czołówki dochodzi informacja ,że nie może wygrać bo ma "nie takie buty" . Zawodnik biegnie dalej i pod koniec trasy dowiaduje się ,że organizator zmienił przepisy dotyczące zawodów......... Tak to wygląda..
              Zobacz więcej komentarzy (113)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×