Ograniczenie startów żużlowców. Co na to prawo Unii Europejskiej?

PGE Ekstraliga chce, aby od przyszłego roku żużlowcy mogli startować maksymalnie w dwóch ligach. Zdaniem części zawodników, taki przepis byłby niezgodny z prawem Unii Europejskiej.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
WP SportoweFakty / Michał Szmyd

W ostatnich dniach w środowisku żużlowym zrobiło się głośno na temat ograniczenia ilości startów zawodników. Wszystko za sprawą pomysłu PGE Ekstraligi, która chce aby od przyszłego roku żużlowcy mogli startować w maksymalnie dwóch ligach.

Pomysł zdążyli już skrytykować tacy zawodnicy jak Niels Kristian Iversen czy Kenneth Bjerre, którzy obecnie rywalizują w kilku ligach i najbardziej straciliby na nowym rozwiązaniu. - Czy to nie jest przeciwko europejskim przepisom dotyczącym prawa do pracy? - zapytał w mediach społecznościowych Davey Watt.

Australijczyk poruszył kwestię swobody wspólnego rynku Unii Europejskiej. Swoboda przepływu usług oznacza, że każdy obywatel UE ma możliwość zakładania przedsiębiorstw na terenie innego państwa członkowskiego i prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach tzw. samozatrudnienia. W UE obowiązuje również zasada swobodnego przepływu osób, zgodnie z którą wszyscy obywatele krajów członkowskich mają prawo do przemieszczania się, osiedlania się, podejmowania działalności gospodarczej i pracy w dowolnym kraju UE bez konieczności posiadania wiz, i zezwoleń.

W przypadku wprowadzenia w życie nowego przepisu, żużlowcy mogą go zakwestionować i skierować sprawę do rozpatrzenie przez Trybunał Sprawiedliwości UE. - Powoływanie się na swobodę przepływu usług oczywiście będzie zasadne w przypadku stosowania przez ligę działań dyskryminujących, takich jak ograniczanie możliwości świadczenia usług w innych ligach na terenie UE. Takie zachowanie może stanowić podstawę do stwierdzenia takiej praktyki za naruszającą swobodę przepływu usług - twierdzi Krzysztof Bartnicki, prawnik z Wrocławia.

ZOBACZ WIDEO: Brak możliwości awansu Lokomotivu pokazuje słabość dyscypliny
Problem mogą mieć żużlowcy, którzy chcą rywalizować w brytyjskiej Elite League. W tym roku Brytyjczycy w referendum zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej i wkrótce prawo UE nie będzie dotyczyć Wielkiej Brytanii. - Swoboda przepływu usług dotyczy krajów należących do UE. Wielka Brytania za niecałe dwa lata nie będzie już członkiem UE - zauważa Bartnicki.

Zdaniem Bartnickiego, ewentualne wprowadzenie przepisu ograniczającego liczbę występów żużlowców będzie zgodne z prawem europejskim. - Z umowy o charakterze cywilnoprawnym zawartej z klubem żużlowym może wynikać takie ograniczenie i nie będzie ono naruszać swobody przepływu usług, bo mamy swobodę zawierania umów. Strony umowy mogą przewidzieć kary umowne za naruszenie takich zapisów - podkreśla.

Wybór będzie należeć do żużlowców. Będą mogli wybrać starty w wielu ligach, z wyłączeniem PGE Ekstraligi, albo starty w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce i jeszcze jednym państwie.

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy popierasz pomysł o ograniczeniu ilości startów żużlowców?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×