KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rewolucja w klasyfikowaniu w Grand Prix? "Idea godna rozważenia"

Nie milkną echa dramatu Jasona Doyle'a, który podczas Grand Prix w Toruniu już w pierwszym starcie zanotował upadek i został kontuzjowany. Australijczyk prawdopodobnie stracił przez to szansę na życiowy sukces i złoty medal.
Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski

Wypadek Jasona Doyle'a na Motoarenie sprawił, że Australijczyk stracił bezcenne punkty do Grega Hancocka i nie zdobędzie tytułu. We wtorek poinformował o wycofaniu się z udziału w zawodach na Etihad Stadium. Na dodatek Doyle może stracić miejsce na podium, bowiem jego przewaga nad Taiem Woffindenem i Bartoszem Zmarzlikiem nie jest znacząca. Gdyby obowiązywał proponowany poniżej system punktacji, Doyle miałby duże szanse na zdobycie przynajmniej medalu.

Po toruńskiej rundzie Grand Prix, do redakcji WP SportoweFakty napłynęła wiadomość z propozycją jednego z czytelników, który zasugerował zmianę klasyfikowania zawodników w cyklu. Wobec kontuzji, które niweczą plany zawodników walczących o określone cele, w ogólnej klasyfikacji nie byłby brany pod uwagę jeden lub maksymalnie dwa turnieje, w których każdy zawodnik wywalczył najmniejszą liczba punktów. Podobna zasada występuje w biathlonie, w którym na przestrzeni lat ewoluowały przepisy klasyfikowania. Obecnie w tej dyscyplinie nie bierze się pod uwagę dwóch najgorszych startów.

Piotr Olkowicz uznał pomysł wprowadzenia tego w żużlowym cyklu za godny rozważenia. - Taka idea znana jest z innych sportów, gdzie nie bierze się pod uwagę tych najsłabszych występów. Wydaje mi się, że pomysł jest wart zastanowienia. Natomiast regulamin jest taki, że nic na razie nie można zrobić. Decyzja należy do międzynarodowej federacji motocyklowej i dopiero tam trzeba kogoś do tego przekonać. Będą oczywiście głosy za i przeciw, ale będzie można ich przekonać i zastanowić się, czy to nie byłoby bardziej sprawiedliwe wyłanianie mistrza świata. Tak jak powiedziałem na początku. Jest to idea godna rozważenia, bo żużel jest sportem, gdzie tych kontuzji jest sporo - mówi były komentator turniejów Grand Prix.

Dziennikarz przypomniał, że na przestrzeni lat dochodziło już do zmian punktacji za poszczególne turnieje. Uważa, że obecny system powoduje spłaszczenie punktacji, na czym stracił właśnie kontuzjowany Australijczyk. - W przypadku Doyle'a jego ciężka praca zimą i przez cały sezon została w tej chwili zniweczona. Przy pechowym zbiegu okoliczności może zostać bez medalu. Na jego przykładzie mamy przypadek, że swego czasu namieszano w regulaminie, który został spłaszczony. Kiedyś za zwycięstwo dostawało się 25 punktów, ale terminatorami byli Tony Rickardsson i Jason Crump, którzy szybko zapewniali sobie tytuły. Gdyby Doyle wygrał cztery turnieje i obowiązywałby stary system, to być może rozpoczynałby zawody w Toruniu w złotej koszulce mistrza świata i jego wypadek niczego by nie zmienił - przyznaje Olkowicz.

ZOBACZ WIDEO: Zdzisław Tymczyszyn: Dudek ma silną ekipę negocjatorów

W bardziej umiarkowanym tonie wypowiada się na temat zmiany systemu były wieloletni uczestnik cyklu, Piotr Protasiewicz. - Szczerze mówiąc, nie mam specjalnie wyrobionego zdania na ten temat. Trzeba się zastanowić i zobaczyć, jak to kiedyś wyglądało i dopiero wysnuć jakieś wnioski - mówi zielonogórzanin, dodając że trudno znaleźć w tej sytuacji złoty środek: - Punkt siedzenia zależy od punktu widzenia. Należy na spokojnie spojrzeć na to z perspektywy dziesięciu czy piętnastu lat, który system byłby bardziej sprawiedliwy. Jest to temat do dyskusji i przemyślenia. Tak jak mówię, trzeba spojrzeć szerzej, na ostatnie lata, a nie tylko z perspektywy tego jednego roku - skwitował Protasiewicz.

Poniżej prezentujemy tabelę punktową Grand Prix po 10. rundach z uwzględnieniem proponowanej zasady:

L.p. Zawodnik Kraj Obecne punkty 1 turniej mniej 2 turnieje mniej
1 Greg Hancock USA 134 125 115
2 Jason Doyle Australia 123 123 118
3 Tai Woffinden Wlk. Brytania 115 107 99
4 Bartosz Zmarzlik Polska 113 106 98
5 Chris Holder Australia 109 104 98
6 Piotr Pawlicki Polska 91 87 82
7 Maciej Janowski Polska 85 83 78
8 Fredrik Lindgren Szwecja 82 80 78
9 Niels Kristian Iversen Dania 79 76 72
10 Matej Zagar Słowenia 79 76 73
11 Antonio Lindbaeck Szwecja 79 75 71
12 Peter Kildemand Dania 64 62 59
13 Nicki Pedersen Dania 62 62 62
14 Andreas Jonsson Szwecja 46 46 46
15 Chris Harris Wlk. Brytania 36 36 35


Przy zastosowaniu zasady braku liczenia jednej rundy, aktualna tabela ulega tylko kosmetycznym zmianom. W przypadku nie liczenia dwóch turniejów dochodzi już w niej do zmian pozycji, w tym na pozycji lidera. Należy jednak zauważyć, że Greg Hancock jako zawodnik, który notuje regularnie udane występy (najsłabszy to 9 punktów), w przypadku systemu z dwoma rundami jest "karany" za udane starty i jego zdobycz pomniejszona jest o aż 19 punktów. Tymczasem Jason Doyle poza rundą w Toruniu, w drugim najsłabszym występie zanotował zdobycz na poziomie 5 "oczek". Ponadto stratni są też Tai Woffinden i Bartosz Zmarzlik, do których punkty nadrobił Chris Holder. Większą stratę do czołowej ósemki mają też zawodnicy z miejsc 9-11.

Czy wobec kontuzji, które wpływają na końcowe rozstrzygnięcia, taki pomysł zmiany klasyfikowania zawodników byłby bardziej sprawiedliwy? Zachęcamy do udziału w dyskusji w komentarzach.

Czy sposób klasyfikowania zawodników w GP powinien ulec zmianie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
`
Komentarze (81)
 • głos z Rzeszowa 61 Zgłoś komentarz
  Moim skromnym zdanie to jeżeli np. jest 16 turniejów GP to do końcowej klasyfikacji powinno zaliczać się 15 turniejów . Wielu pisze , ze zostałby skrzywdzony ten czy tamten . Sezon 2017
  Czytaj całość
  dopiero przed nami i każdy wie o co i jak jedzie . Wiedząc , że żużel to sport urazowy i w sezonie zawsze coś się może zdarzyć jestem za . Przeciwników zmian i reformowania czegokolwiek pytam zatem dlaczego i po co w ligach Z/Z . Przecież żużel to sport urazowy [ tak pisze wielu ] i każdy zespół powinien mieć rezerwowego i nie zasłaniać się kontuzją tego czy tamtego zawodnika . Takich zmian w żużlu potrzeba kilka bo nie może być tak aby 1 turniej kładł zawodnikowi cały sezon . Nie tylko kontuzja ale losowy przypadek może sprawić , ze zawodnik nie pojedzie w 1 turnieju i w końcowym rozliczeniu jest kicha . Poza tym takie rozwiązanie ukróciłoby stary zawodników z poważnymi kontuzjami . To co było zostawmy za sobą i idźmy w stronę dobrych zmian .
  • speed_koleina Zgłoś komentarz
   Kur.....ka jakaś bzdura. Najlepiej odjąć jeszcze punkty za wiatr dodać za styl oraz odjąć za ilość fauli na "dziurawym aczkolwiek równym torze". * Kur......ka czy to wina Grega, że
   Czytaj całość
   Doyle jechał czwarty w tym pechowym dla siebie biegu ? * Dlaczego Olkowicz nie ryczał jak Gollob tracił medal w 1999roku lub z powodu kontuzji Grega i Iversena w 2014roku? * Dlaczego nie odwołać SGP z powodu kontuzji Hampela w 2015 ? * Ba dlaczego nie zmienić reguł gry pod Jarka w 2016 roku ? Ile należy odjąć punktów Jasonowi, a ile Gregowi z powodu kontuzji Jarka ? * No kur.......ka jego koguta mać, wtedy było sprawiedliwie..........., teraz czekamy na łzy, smutek i kolejną zmiana regulaminu, pod "jednostkę". * I najważniejsze !!!! Co na to wszystko ma powiedzieć Grisza Łaguta ?
   • speed_koleina Zgłoś komentarz
    Protasiewicz nawija jak "widzący myszy" -------- "...Punkt siedzenia zależy od punktu widzenia..."
    • Ghost Zgłoś komentarz
     Ale przecież o to chodzi, żeby emocje były do końca, a nie żeby rozstrzygało się wszystko w połowie sezonu! Poza tym, potencjalny mistrz świata kontuzji może nabawić się też na
     Czytaj całość
     początku sezonu i jak wówczas zrekompensujemy mu brak punktów??? Doyle w tym roku był najlepszy, przyznaję. Ale nie miał szczęścia, które jest równie ważne w tym sporcie.
     • stalowy holender Zgłoś komentarz
      nie, nie i jeszcze raz nie! czemu karac kogos kto jezdzi regularnie i w kazdym turnieju zdobywa 11/12 pkt? w tym momencie ma minimum 22 pkt w plecy , za co ? zato ze jezdzil bezpiecznie i
      Czytaj całość
      inwestowal ? chore , zuzel to nie bierki , nie potrzeba hendikapow!
      • teknokiller Zgłoś komentarz
       Piotr Protasiewicz ,kim był w cyklu GP?
       • miroslaw998 Zgłoś komentarz
        To znamienne właśnie dla nas, Polaków. Głupie to od początku do końca i żaden Olkowicz czy Tymczyszyn albo im podobni niech nie mieszają bo "słodsze nie będzie". Może wprowadźcie
        Czytaj całość
        wielobój!!! Po zakończonym biegu, dwa okrążenie biegiem albo strzelanie. Tak was dooopa boli że Doyle po fatalnym starcie wlókł się w ogonie i oglądał "popisy" rywali? Zna ten tora jak własną kieszeń o czym zapewniał, więc mógł poczekać a nie pchać się tam gdzie najciaśniej było. Może przypomnicie sobie Polacy jak Tomasz Gollob tracił z tego powodu swoje szanse? Tyle lat nas bawi a tylko jeden tytuł. Wtedy jednak w krótkich gaciach lataliście a teraz nagle nad "obcym" się użalacie i regulaminy zmieniać chcecie. Głupie to i durne od początku do końca. Trzeba było wcześniej apelować aby rozegrano 9 rund. Ciekawe ponadto czy jak Bartek zdobędzie któryś z medali to też będziecie coś mieli. Tyle rund jest, wszyscy akceptowali, największa ilość punktów wygrywa.
        • Mario GW Zgłoś komentarz
         Moim zdaniem za mało punktowany jest sam finał. Często się zdarza że wygrywający zawodnik nie uzyskuje największej ilości punktów. Wygrana w finale daje tylko 3 punkty przewagi nad 5
         Czytaj całość
         zawodnikiem. Punkty z finału powinny być mnożone x2. 1-6pkt, 2-4pkt, 3-1pkt, 4-0pkt. Alternatywnie - punkty za półfinał x2, a finał x3. Byłoby sprawiedliwiej i ciekawiej dla kibiców. W półfinałach walka byłaby nie tylko o dwójkę, ale i o wygraną. Nawet byłaby walka o trzecie miejsce w półfinale, bo można by uzyskać aż 2 punkty. A finał byłby walką aż o 9 punktów. 1 wariant max 5x3+3+6=24, 2 wariant 5x3+6+12= 33. Co o tym myślicie ?
         • Nie chcę islamskich imigrantów w Polsce Zgłoś komentarz
          Dobry pomysł z nieliczeniem dwóch najsłabszych występów. Sprawiedliwy w przypadku krótkich kontuzji, które eliminują zawodnika z kilku występów. Zmiana jest konieczna.
          • elip Zgłoś komentarz
           Ciekawe, ale nic nowego. Z drugiej strony mistrzem powinien zostać zawodnik jeżdżący skutecznie przez cały sezon. Tak więc taki pomysł odpada, nadaje się co najwyżej do badań
           Czytaj całość
           statystycznych. Ja osobiście był bym za zmianą nagradzania zawodników startujących w półfinałach, a tym bardziej zawodników z finału każdego turnieju.
           • KOMbyy Zgłoś komentarz
            Im więcej nietypowych, zagmatwanych przepisów w regulaminie, tym gorzej dla widowiska. Takie dziwne przepisy jakie są tutaj proponowane tylko utrudniają sprawę, bo zaraz będzie
            Czytaj całość
            kombinowanie "a bo tu przegrał, ale tam wygrał, a ktoś tam pół roku temu miał gorszy turniej to punkty się mu liczą, a temu nie, itp".
            • davo Zgłoś komentarz
             Ot znawce spytali....równie dobrze mogli spytać Cyfera.....niech wypowiedzą się Mistrzowie....a nie kelnerzy....
             • RECON_1 Zgłoś komentarz
              Zuzel jest prostym sportem a przez takie kombinacje i utrudnianie ciezko bedzie do niego nowych kibicow przekonac, niektorzy zawodnicy mogliby bzaczac kombinowac i to tez by moglo wypaczyc
              Czytaj całość
              wynik.A jesli juz chcemy urozmaicic te wyniki to dodajmy pkt specjalne za barwnosc stroju/motocykla, najlepszy tekst do kamery itp itd
              Zobacz więcej komentarzy (39)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×