Byron Bekker broni trofeum Boet Strydom Golden Boot

W niedzielę 8 lutego na torze Walkerville (RPA) Byron Bekker obronił trofeum Boet Strydom Golden Boot. Rok wcześniej zwyciężył w tych zawodach z kompletem punktów.

Przemysław Jany

Tym razem nie było już tak łatwo. Do rywalizacji przystąpiło dziesięciu zawodników, w tym obecny mistrz RPA Mac Magill, 4-krotny mistrz kraju Deon Prinsloo (1994-1997) czy też wielokrotny medalista Deon Swart.

Bekker co prawda wygrał dość łatwo dwa swoje pierwsze biegi, lecz w swoim trzecim starcie niespodziewanie przegrał z 16-letnim Chadem Durieux oraz Bobby Devinem. Zwyciężając w finale dnia pokazał, że to jednak do niego powinien należeć tytuł najlepszego zawodnika na czarnym lądzie. Wiadomo, że ze względu na starty w lidze brytyjskiej od trzech sezonów nie bierze on udziału w tego rodzaju rozgrywkach. Drugie miejsce przypadło dla Bobby Devine, który w tym roku wygrywał już dwukrotnie. Brązowy medalista czempionatu RPA, Neil Pettit uplasował się na trzecim miejscu, a wspomniany Mac Magill był dopiero szósty. O sporym pechu może mówić Deon Prinsloo, który w pierwszym swoim biegu wywalczył cztery punkty, a w dwóch kolejnych notował defekty. Z pewnością gdyby nie problemy z motocyklem, to walczyłby on o podium. Cieszy również dobry występ Derricka Hilliara, tym bardziej, że był to powrót na tor po dłuższej przerwie. Z dorobkiem dwunastu punktów zajął on piątą lokatę.