IMP: Piotr Protasiewicz zwyciężył w Poznaniu. Drugoligowa rewelacja z awansem! (relacja)

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Mateusz Wójcik / Piotr Protasiewicz
WP SportoweFakty / Mateusz Wójcik / Piotr Protasiewicz

Trzeci z turniejów ćwierćfinałowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, który odbył się w Poznaniu, obfitował w sensacyjne rozstrzygnięcia. Awans do dalszej rundy wywalczył Michał Łopaczewski. Za burtą znalazł się za to Tomasz Gapiński.

W tym artykule dowiesz się o:

Czołowy zawodnik Nice 1. Ligi Żużlowej nie będzie najlepiej wspominał turnieju na Golęcinie. Tomasz Gapiński nie zaczął udanie zawodów i w ich dalszej części nie zdołał już odrobić start. Na przeciwnym biegunie znalazł się z kolei jego klubowy kolega z Euro Finannce Polonii Piła Norbert Kościuch. Były zawodnik miejscowego PSŻ-u prezentował się bardzo dobrze przez całe zawody i z dorobkiem 11 oczek zajął czwarte miejsce. Kościuch nie mógł też nie błysnąć w walce na dystansie. Jego potyczka z Piotrem Protasiewiczem w biegu piątym należała do najciekawszych w całych zawodach.

Kapitan Ekantor.pl Falubazu Zielona Góra po tym, jak Kościuch upadł z własnej winy w ostatnim biegu i został wykluczony, z 12 punktami wygrał całe zawody. Tyle samo oczek zdobył też Adrian Miedziński, ale torunianin miał na swoim koncie jedno zwycięstwo biegowe mniej. Trzecie miejsce dla Kacpra Woryny, który poza inauguracyjną gonitwą ponownie w tym roku popisywał się pewną i szybką jazdą. Tuż za tą trójką uplasowali się wspomniany Kościuch i Szymon Woźniak.

Prawdziwą sensacją dnia okazał się jednak zawodnik, którego tak świetnej postawy mało kto się spodziewał. Michał Łopaczewski osiągnął w Poznaniu życiowy sukces i znalazł się w najlepszej ósemce, premiowanej awansem do półfinału tegorocznych IMP. Zawodnik Stal-Met Kolejarza Opole wygrał na poznańskim torze dwa biegi, zdobył łącznie 9 punktów, ale o przepustkę musiał walczyć w biegu dodatkowym.

Wystartowała w nim aż czwórka zawodników, w tym Jarosław Hampel, dla którego rywalizacja w stolicy Wielkopolski nie była usłana różami. Trzykrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata był o krok od odpadnięcia, ale w decydujących momentach pokazał swój kunszt i uniknął drugiej przykrej niespodzianki w tym roku. Pod koniec marca Hampel nie przebrnął przecież eliminacji Złotego Kasku. Z biegu dodatkowego, który padł jego łupem, awans wywalczyli właśnie Łopaczewski i jako ostatni Artur Czaja.

Miejscowych kibiców z pewnością zawiódł Mateusz Borowicz. Lider krajowej formacji Naturalnej Medycyny PSŻ Poznań zdobył tylko 3 punkty i został sklasyfikowany na odległej piętnastej pozycji. Borowicz w piątkowe popołudnie zdołał pokonać tylko Dominika Kossakowskiego, Marcina Jędrzejewskiego i Tomasza Orwata.

Najlepsza ósemka oraz dziewiąty Krzysztof Jabłoński (będzie rezerwowym) wywalczyli promocję do półfinału w Ostrowie, który odbędzie się w czwartek 8 czerwca. Tam czekają już najlepsi zawodnicy czwartkowej eliminacji w Rawiczu. Finał tegorocznego czempionatu zaplanowano na niedzielę 2 lipca w Gorzowie.

Wyniki:

1. Piotr Protasiewicz (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra) - 12 (3,2,3,1,3) 2. Adrian Miedziński (Get Well Toruń) - 12 (3,2,3,2,2) 3. Kacper Woryna (ROW Rybnik) - 11 (0,3,2,3,3) 4. Norbert Kościuch (Euro Finannce Polonia Piła) - 11 (2,3,3,3,w) 5. Szymon Woźniak (Betard Sparta Wrocław) - 11 (3,1,1,3,3) 6. Jarosław Hampel (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra) - 9+3 (2,2,1,1,3) 7. Michał Łopaczewski (Stal-Met Kolejarz Opole) - 9+2 (1,3,1,3,1) 8. Artur Czaja (Grupa Azoty Unia Tarnów) - 9+1 (3,1,3,0,2) ----------------------------------------------------------- 9. Krzysztof Jabłoński (GTM Start Gniezno) - 9+0 (1,2,2,2,2) - rezerwowy ----------------------------------------------------------- 10. Artur Mroczka (Grupa Azoty Unia Tarnów) - 8 (2,3,0,2,1) 11. Tomasz Gapiński (Euro Finannce Polonia Piła) - 5 (d,1,2,2,d) 12. Daniel Pytel (Naturalna Medycyna PSŻ Poznań) - 4 (1,0,1,0,2) 13. Dominik Kossakowski (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) - 3 (0,0,2,1,0) 14. Marcin Jędrzejewski (Polonia Bydgoszcz) - 3 (2,1,0,0,d) 15. Mateusz Borowicz (Naturalna Medycyna PSŻ Poznań) - 3 (1,0,d,1,1) 16. Mikołaj Curyło (Polonia Bydgoszcz) - 0 (0,0,0,0) 17. Tomasz Orwat (Polonia Bydgoszcz) - 0 (0)

Bieg po biegu: 1. Czaja, Mroczka, Borowicz, Kossakowski 2. Miedziński, Kościuch, Pytel, Gapiński (d4) 3. Protasiewicz, Hampel, Łopaczewski, Curyło 4. Woźniak, Jędrzejewski, Jabłoński, Woryna 5. Kościuch, Protasiewicz, Woźniak, Borowicz 6. Mroczka, Miedziński, Jędrzejewski, Curyło 7. Woryna, Hampel, Gapiński, Kossakowski 8. Łopaczewski, Jabłoński, Czaja, Pytel 9. Miedziński, Jabłoński, Hampel, Borowicz (d4) 10. Kościuch, Woryna, Łopaczewski, Mroczka 11. Protasiewicz, Kossakowski, Pytel, Jędrzejewski 12. Czaja, Gapiński, Woźniak, Curyło 13. Łopaczewski, Gapiński, Borowicz, Jędrzejewski 14. Woźniak, Mroczka, Hampel, Pytel 15. Kościuch, Jabłoński, Kossakowski, Curyło 16. Woryna, Miedziński, Protasiewicz, Czaja 17. Woryna, Pytel, Borowicz, Orwat 18. Protasiewicz, Jabłoński, Mroczka, Gapiński (d4) 19. Woźniak, Miedziński, Łopaczewski, Kossakowski 20. Hampel, Czaja, Kościuch (w/u), Jędrzejewski (d/st)

Bieg dodatkowy o awans: Hampel, Łopaczewski, Czaja, Jabłoński

Sędzia: Ryszard Bryła Widzów: około 1500

Co jest większym zaskoczeniem ćwierćfinału IMP w Poznaniu?