Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Krzysztof Cugowski. Żużlowe Tango: Sukces za wszelką ceną. Ludzie będą grzebali przy sprzęcie (felieton)

Huberta Czerniawskiego nie należy od razu bić po głowie. Dać mu żółtą kartkę, bo regulamin złamał, i obserwować, co się będzie działo dalej. Każdy ma prawo pobłądzić. Byle nie było recydywy, bo wtedy będzie problem.
Krzysztof Cugowski
Krzysztof Cugowski
Hubert Czerniawski WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Hubert Czerniawski

TAURON dziękuje za kibicowanie podczas cyklu Speedway Euro Championship
Żużlowe Tango, to cykl felietonów Krzysztofa Cugowskiego, wokalisty Budki Suflera.

***

Sprawa przerobionego gaźnika Huberta Czerniawskiego, juniora Cash Broker Stali Gorzów, jest dla mnie oczywista. Niektórzy mówią, że to tylko pół milimetra, że zawodnik nic nie zyskał (to akurat nieprawda), a ja mówię, że to nieważne, czy pół, czy ćwierć milimetra, bo jednak ktoś przy gaźniku grzebał i dokonał zmiany niezgodnej z regulaminem. Przepisy są jasne i nie ma co gadać, że dopiero pół metra byłoby zbrodnią.

Takich spraw, jak ta z gaźnikiem, jest pewnie w sportach motorowych na pęczki. Ludzie, wszędzie tam, gdzie jest rywalizacja, zawsze będą szukali sposobu na to, żeby innych zdystansować. O ile inaczej się nie, to będą to robili stosując różne sztuczki.

Moglibyśmy w żużlu uniknąć takich zdarzeń, gdyby zrobić motocykl taki sam dla wszystkich. Wówczas decydowałby wyłącznie czynnik ludzki. Jednak nie ma szans na to, żeby sprzęt był równy. Był taki pomysł, ale nagle zapadła cisza. Domyślam się tylko, że całe to lobby tuningowe absolutnie nie zgadza się na to rozwiązanie. Jest interes, który się kręci i po co to zmieniać. Dla żużla mogłaby to być korzyść, dla tunerów i całego światka żyjącego ze sprzedaży części niekoniecznie.

Mielibyśmy równy sprzęt, to wiedzielibyśmy ile wart jest dany zawodnik. A tak, to idziemy w kierunku Formuły 1, gdzie nawet dobry kierowca, jak nie ma świetnego samochodu, to niewiele znaczy. Swoją drogą to Formuła 1 porusza się już na granicy szaleństwa. Tam jest 3-litrowy silnik wolnossący, a jakie cuda się tam dzieją, jakie niebotyczne obroty osiągają zawodnicy jadący w tych swoich fantastycznych bolidach.

ZOBACZ WIDEO Żużlowa prognoza pogody

Tak na marginesie, to w żużlu, choć konstrukcja o wiele bardziej prosta, też próbuje się ulepszać wszystko do granic absurdu. Pamiętamy Taia Woffindena, który tak odchudzał motocykl, że aż mu rama pękła w trakcie jazdy i omal nie doszło do tragedii. To jest jednak tak, jak z tym nieszczęsnym gaźnikiem Czerniawskiego. Ludzie zawsze będą szukać sposobu, który da im przewagę. Nawet tak wybitna postać, jak Woffinden nie ucieka od eksperymentów.

Bardzo chwalebne jest natomiast to, że seria ostatnich kontroli antydopingowych w żużlu nie wykazała niczego złego. Inna sprawa, że ja to się czasami zastanawiam, czy to ściganie dopingowiczów ma sens? Kontrolujący zawsze są krok za oszustami. Może należałoby na nich machnąć ręką. To są dorośli ludzie, więc to ich sprawa co robią ze swoim ciałem.

Co innego, gdyby była skuteczna metoda na wszystkich dopingowych oszustów. Tak jednak nie jest. Spójrzmy na sprinterów z Jamajki. Każdy wie, że coś jest na rzeczy, ale nikt nie potrafi tego zdiagnozować. Bo przecież, to że Jamajka nagle jest z przodu nie jest naturalne, ani normalne. Nagle jakiś fantastyczny system szkolenia wynaleźli? No nie. Coś tam jest, ale nikt nie wie co. Zresztą to samo mieliśmy z bułgarskimi sztangistami końca lat 80-tych. Ich wątpliwe rekordy przetrwały do dziś, bo wtedy znaleźli jakiś cudowny środek. Nikt ich jednak nie złapał.

Czy Czerniawskiemu wystarczy pokazać żółtą kartkę za złamanie regulaminu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna/www.polskizuzel.pl

Komentarze (8):

 • kuziol600 Zgłoś komentarz
  wolnossacy. Dobre; -)
  • ADITRN Zgłoś komentarz
   w F1 3litrowy wolnossący :) sam jesteś wolnossący :D (1,6turbo) ksysiu chciał błysnąć, że się zna heheee na SF.pl jesteś już drugim bezmózgiem :D zaraz za ostafem
   • Harry 80 Zgłoś komentarz
    Panie Krzysztofie, silniki w F1 zostały zmienione na 1.6 bodajże 3 lata temu.
    • -stanley Zgłoś komentarz
     A może krótko w sprawie Czerniawskiego. Czy przed zawieszeniem na dwa miesiące, a trochę czasu od zawodów to trwało, ktoś zapytał z komisji zawodnika, w jakich okolicznościach taki
     Czytaj całość
     gażnik u niego się znalazł. A w tej komisji byli między innymi, wychowawcy młodzieży. Zawieszenie do czasu rozpatrzenia trwało około dwa tygodnie. Czy ktoś z szanownej komisji kontaktował się z Czerniawskim. Dlatego nie dziwi mnie, że klub który w roku 2014 mając w składzie 16 juniorów kupuje następnie juniora do jazdy. To pokazuje jaka jest u nas praca z młodzieżą. Ukarać finansowo by uzupełnić wydatki działaczy.
     • -stanley Zgłoś komentarz
      Panie, Krzysztofie, co do używek mam inne zdanie. Biegacz na "prochach" nikomu nie zagraża, najwyżej swojemu zdrowiu. Zawodnik na torze w takim stanie, zagraża kolegom z toru. I zdarzenie
      Czytaj całość
      winno być traktowane jako przestępstwo, jak jazda pod wpływem alkoholu na drodze.
      • lukas157 Zgłoś komentarz
       Nakaz jazdy na równym sprzęcie załatwiłby sprawę ale czy my takich czasów dozyjemy. Ja bym sobie tego życzył.
       • Franka Zgłoś komentarz
        Jestem pewien że ten młody chłopak nawet nie wie ze takie rzeczy się robi. Zawodnika nie karać a szukać winnych ludzi z otoczenia .
        • maciehuj Zgłoś komentarz
         Co do Woffindena to jestem prawie pewien, że IMŚ 2013 zdobył na kombinowanym sprzęcie. Kto nie wierzy niech obejrzy biegi z jego udziałem z tamtego sezonu - czy nie jest dziwne, że
         Czytaj całość
         zawodnik który przed rozpoczęciem sezonu żebrał o datki na sprzęt, eksperci nie dawali mu szans nawet na 14 miejsce, parę miesięcy później wygrywał biegi w GP z przewagą 1/4 okrążenia, zaraz po starcie o długość motocykla przed rywalami... podobna sprawa z KK sezon później, w plotkach nt. wiercenia tłumików musiało być coś faktycznie na rzeczy a przyłapali tylko Kennetta. Kombinacje były i będą, a dopóki nikt nikogo za rękę nie złapie wszystko uchodzi na sucho.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×