Czterej Polacy pojadą w Pucharze Europy w klasie 250 ccm

Czterej zawodnicy z Polski wystąpią w półfinałach Pucharu Europy w klasie 250 ccm. Zawody odbędą się w Pilźnie, a pojadą w nich reprezentanci dziesięciu państw.

Michał Gałęzewski
Karol Żupiński WP SportoweFakty / Grzegorz Jarosz / Na zdjęciu: Karol Żupiński

W ubiegłym sezonie Puchar Europy wygrał Duńczyk Mads Hansen, przed swoim rodakiem Kennethem Juergensenem i Rosjaninem Arsłanem Fajzulinem. Najwyżej spośród Polaków uplasował się Marcin Turowski, który zajął 10. miejsce. Czternasty był Karol Żupiński.

Właśnie akcje Karola Żupińskiego stoją najwyżej spośród Polaków. Zawodnik Wybrzeża niedługo po zawodach ma zdawać egzamin na licencję żużlową. Spośród ubiegłorocznych rywali, którzy przed rokiem byli wyżej od gdańszczanina, nadal w tej klasie startują wówczas piąty Tomi Hyyrylainen z Finlandii i dziewiąta Celina Liebmann.

Debiut w zawodach tej rangi zanotuje pozostała trójka Polaków z Torunia - Filip Nizgorski, Denis Zieliński, a także Mateusz Adamczewski, który jako jedyny z tego towarzystwa zdał już licencję żużlową.

Co warte podkreślenia, w 32-osobowej obsadzie zawodów obok znanych od lat w żużlu nacji, takich jak Polska, Dania, Wielka Brytania, Szwecja, Czechy, Rosja, Niemcy, Finlandia i Holandia, znalazło się też dwóch reprezentantów Estonii. To pierwsze efekty szkolenia młodzieży w tym kraju, w którym przez lata nie było żużla.

Zawody w klasie 250 cc, to swoiste preludium przed jazdą na motocyklach w klasie 500 cc. Żużlowcy startują na torach klasycznych, różni ich jedynie moc silnika. Finał rozegrany zostanie w niedzielę, 18 czerwca.

I półfinał (sobota, 17 czerwca godz. 11:15):
1. Karol Żupiński (Polska, Wybrzeże Gdańsk)