Pierwsze zawody z udziałem najlepszych żużlowców Nice 1. Ligi Żużlowej odbyły się przed rokiem w Lublinie. Na podium stanęła trójka żużlowców, reprezentujących wówczas Orła Łódź: Robert Miśkowiak, Hans Andersen i Tomasz Gapiński. Więcej o turnieju TUTAJ.
Poniżej prezentujemy pierwszą część sylwetek uczestników Pucharu Nice 1. Ligi Żużlowej 2017. Druga pojawi się na WP SportoweFakty w piątek.
1. Norbert Kościuch (Euro Finannce Polonia Piła)
Średnia biegowa 2017: 2,296
Średnia biegowa w Pile: 2,364
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że obecny sezon jest dla "Norbiego" najlepszym w karierze. Świetna postawa w lidze, gdzie był liderem Euro Finannce Polonii i siódme miejsce w finale Indywidualnych Mistrzostw Polski w Gorzowie, tylko to potwierdzają. Oprócz wyników cechą charakterystyczną wychowanka Unii Leszno jest z pewnością widowiskowa jazda, którą popisuje się bardzo często. Dla Kościucha nigdy nie ma straconych pozycji. Potrafi atakować zawsze i wszędzie. Przed rokiem w Lublinie dopiero dwunasty, teraz jeden z głównych faworytów.
2. Kenneth Bjerre (Grupa Azoty Unia Tarnów)
Średnia biegowa 2017: 2,387
Średnia biegowa w Pile: 2,333 - mecz ligowy 6+1 (3,2*,1,-,-)
Pierwszy z pięciu przedstawicieli Grupy Azoty Unii Tarnów, którzy wystąpią w Pile. Po spadku Jaskółek z PGE Ekstraligi postanowił pozostać w klubie, stawiając sobie za cel błyskawiczny powrót do elity. Jak dotąd wszystko idzie zgodnie z planem. Wystartował we wszystkich czternastu spotkaniach tarnowian, którzy zdeklasowali w tabeli konkurencję i są głównym pretendentem do awansu. Indywidualnie plasuje się na pierwszym miejscu w klasyfikacji ze średnią biegową 2,387. Odniósł też dotąd największą liczbę biegowych wygranych - 39.
ZOBACZ WIDEO Zobacz na czym polega praca komisarza toru (WIDEO)
3. Timo Lahti (Lokomotiv Daugavpils)
Średnia biegowa 2017: 2,042
Średnia biegowa w Pile: 1,833 - mecz ligowy 10+1 (3,0,1,3,0,2*,1)
W Lokomotivie Daugavpils zajął miejsce Joonasa Kylmaekorpiego, który zdecydował się zakończyć karierę. Fin nie zastępuje rodaka w stu procentach, ale w klubie mogą być zadowoleni z jego postawy. Lahti osiąga dobre wyniki, rzadko zawodzi, a z uwagi na fakt, ze w parze jest ustawiany z młodzieżowcami, nierzadko spoczywa na nim duża odpowiedzialność za wynik. W Nice 1. Lidze Żużlowej jest jednym z najbardziej zapracowanych zawodników - na tor wyjeżdżał już 72 razy. Co ciekawe, był w tym roku powołany do szerokiej kadry Szwecji na Drużynowy Puchar Świata.
4. Troy Batchelor (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
Średnia biegowa 2017: 2,017
Średnia biegowa w Pile: 0,750 - mecz ligowy 3 (2,w,1,0,-)
Po utracie miejsca w Grand Prix, kontuzjach i niemal straconym poprzednim sezonie w Polsce (tylko jeden mecz w Rybniku), "Batch" powoli się odbudowuje. Decyzję o jeździe w Gdańsku należy uznać za słuszną. Zdunek Wybrzeże aspiruje do awansu i dla Australijczyka to idealne miejsce, by przypomnieć sobie najlepsze lata. Nad polskim morzem nie tylko może budować formę, ale też przy okazji walczyć o wysokie cele. 28-latkowi z Brisbane, notabene sporo rozumiejącemu po polsku, zdarzają się jeszcze wpadki, ale ze swojej postawy powinien być umiarkowanie zadowolony.
5. Mateusz Szczepaniak (Arge Speedway Wanda Kraków)
Średnia biegowa 2017: 2,361
Średnia biegowa w Pile: 2,600 - mecz ligowy 13 (3,3,2,2,3)
Wychowanek Polonii Piła, w której debiutował w 2003 roku, notuje znakomity sezon. W rundzie zasadniczej, reprezentując Arge Speedway Wandę Kraków, zdobył najwięcej punktów w lidze (170) i legitymuje się drugą średnią biegową (2,361), ustępując jedynie Kennethowi Bjerre. Na arenie międzynarodowej drogą eliminacji awansował do cyklu Speedway Euro Championship, gdzie przed finałowym turniejem w Lublinie liczy się w batalii o miejsce w czołowej piątce. Wcześniej, 19 sierpnia, czeka go start w Grand Prix Challenge w Togliatti i szansa na życiowy sukces.
6. Tomasz Gapiński (Euro Finannce Polonia Piła)
Średnia biegowa 2017: 1,912
Średnia biegowa w Pile: 1,912
Po czternastu latach powrócił do Piły, gdzie pod koniec lat dziewięćdziesiątych stawiał pierwsze żużlowe kroki, jeszcze u boku Hansa Nielsena i Rafała Dobruckiego. Na początku obecnego sezonu, podobnie jak i cała pilska drużyna, spisywał się fantastycznie. W dalszej części sezonu obniżył loty, ale przyczyniły się do tego w głównej mierze upadki i dokuczające dolegliwości zdrowotne. "Gapa", który w 2015 roku zdobywał w Gorzowie brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski, w ubiegłorocznej edycji mistrzostw Nice 1. Ligi Żużlowej zajął w Lublinie trzecią lokatę.
7. Anders Thomsen (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
Średnia biegowa 2017: 2,241
Średnia biegowa w Pile: 2,200 - mecz ligowy 11 (2,3,0,3,3)
Jeden z wielu Duńczyków, którzy wywodzą się z rozwiniętego w tym kraju miniżużla. W 2010 roku zgarnął Złote Trofeum, a gdy przesiadł się na 500-tkę, szybko liznął brytyjskiego żużla, ścigając się dla Glasgow Tigers. Na dobre objawił się przed dwoma laty, gdy w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów złoty medal przegrał tylko z Bartoszem Zmarzlikiem, a w barwach Kolejarza Rawicz był rewelacją rozgrywek drugoligowych. Wkrótce trafił do Gdańska, gdzie startuje do dziś. Nad morzem chwalą sobie z Thomsenem współpracę i wiążą spore nadzieje na przyszłość.
8. Mikkel Michelsen (Grupa Azoty Unia Tarnów)
Średnia biegowa 2017: 2,250
Średnia biegowa w Pile: 1,500 - mecz ligowy 4+2 (1*,0,2*,1*)
Podobnie jak Thomsen wychowany na miniżużlu. Następnie dwukrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata do lat 21 - brąz w latach 2014-2015. Pozostał w Tarnowie po spadku z PGE Ekstraligi. Jego postawa pozostawiała wiele do życzenia i nie brakowało opinii, że dla Michelsena jazda wśród najlepszych to na razie za wysokie progi. W obecnej kampanii niespełna 23-latek do momentu utraty miejsca w składzie po nieporozumieniach ze sztabem szkoleniowym Unii spisywał się jednak znakomicie. W Pile postara się o sobie przypomnieć i zrehabilitować za mecz ligowy na tym torze.
9. Maksim Bogdanow (Lokomotiv Daugavpils)
Średnia biegowa 2017: 2,279
Średnia biegowa w Pile: 1,857 - mecz ligowy 13 (2,1,2,2,3,3,0)
"Mad Max" to od lat pewny punkt Lokomotivu Daugavpils, z którym już dwukrotnie świętował zwycięstwo w Nice 1. Lidze Żużlowej. Po odejściu Andrzeja Lebiediewa, przejął po koledze rolę krajowego lidera i doskonale się z niej wywiązuje. W obecnej kampanii tylko Kenneth Bjerre wygrał od niego więcej biegów - Łotysz mijał metę jako pierwszy już 36 razy. Tego, czego brakuje w tym roku 28-latkowi to niewątpliwie lepszych rezultatów na niwie międzynarodowej. Nie powiodło mu się w eliminacjach do Grand Prix i Speedway Euro Championship oraz w Drużynowym Pucharze Świata.
Puchar Nice 1. Ligi Żużlowej w niedzielę o 14:30 w Pile. Transmisję z zawodów przeprowadzi Polsat Sport. WP SportoweFakty zapraszają na relację tekstową LIVE.