Dopiero w 2021 roku cała PGE Ekstraliga będzie gotowa na deszcz

Materiały prasowe / Wojciech Tarchalski / Na zdjęciu: folia ochronna na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu
Materiały prasowe / Wojciech Tarchalski / Na zdjęciu: folia ochronna na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu

W przyszłym roku wchodzi przepis o konieczności posiadania przez kluby najlepszej ligi świata systemu ochronnego przed deszczem. Plandeki nie musi kupować Get Well, pozostali mają 3 lata na zastosowanie punktu regulaminu w praktyce.

W tym roku przekonaliśmy się, jak skuteczna potrafi być plandeka chroniąca tor przed deszczem. Betard Sparta Wrocław, której Ekstraliga Żużlowa dała produkt kupiony za 300 tysięcy złotych do testów, rozłożyła posiadającą 48 modułów folię dwa dni przed finałem PGE Ekstraligi i uratowała najważniejsze spotkanie sezonu. Logiczne wydawałoby się, że pozostali powinni szybko pójść w ślady Sparty.

Za rok wchodzi regulaminowy zapis o konieczności posiadania systemu ochronnego przed deszczem. Kluby mają jednak 3 lata na przygotowanie się do zastosowania punktu w praktyce. Dlaczego aż tyle? O ile bowiem samo zamówienie i wyprodukowanie plandeki nie jest czasochłonne, o tyle na stadionach nie ma prawidłowego systemu odwodnienia. Na większości obiektów nie zastosowano odpowiedniego kąta nachylenia toru, co uniemożliwiałoby spływanie wody z plandeki do kratki ściekowej. Drugi problem jest taki, że kratki są zwyczajnie zapchane. 3 lata mają wystarczyć na zmianę tego stanu rzeczy.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że sukces Sparty z plandekę nie byłby możliwy bez właściwego nachylenia i dobrego odwodnienia. Przed finałem lało cały dzień, ale cała woda swobodnie spływała do kratki. W miejscach, w których z jakichś względów tworzyły się kałuże, wysyłano ludzi z miotełkami, którzy zmiatali nadmiar wody. Dzięki temu, po zdjęciu plandeki, na torze nie było miejsc mocniej nasączonych wodą.

Plandeka, której pomysłodawcą jest Ole Olsen, były duński żużlowiec, składa się z 48 modułów. Jej rozłożenie trochę trwa, ale złożyć można ją w 30-45 minut. Produkt jest wyposażony w specjalne rynienki odprowadzające wodę, które są na zgięciach. Rozkładając plandekę, trzeba pamiętać o jej obciążeniu. Wystarczą worki z piaskiem.

ZOBACZ WIDEO Na czym polega praca komisarza technicznego?
[color=#000000]

[/color]

Komentarze (25)
avatar
stalowy holender
10.10.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
mamy najleprzych inrzynierow na swiecie i nikt nie potrafi tego rozwiazac , trzeba leciec do bezmozga Olsena ...porazka 
avatar
Raf123 -GKM DMP 2027
10.10.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ten Olsen to jakiś geniusz ! Wynalazł plandekę, chroniącą przed deszczem! Nie wiem, czy nie będzie ostrej spinki sądowej z moim sąsiadem, Panem Jankiem! On to na działce ma plandekę na altanie, Czytaj całość
avatar
baraboszkin
10.10.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
avatar
kimi21
10.10.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jaja, to czemu Stal dostała kiedyś karę za to że położyli plandekę? Teraz powinni im zwrócić te pieniądze. 
avatar
simon68
10.10.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
To teraz tory beda na murbeton