WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

PZM mobilizuje kluby do szkolenia. Będą wysokie kary za brak wychowanków!

Ponad 900 tys. złotych mogą zapłacić kluby, które w najbliższych latach nie wezmą sobie do serca szkolenia młodzieży. PZM zaprezentował taryfikator kar dla tych, którzy nie będą spełniać wymogów zawartych w regulaminie licencyjnym.
Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu od lewej: Alan Szczotka i Bartosz Smektała

Już rok temu pisaliśmy, że PZM ostro wziął się za szkolenie w klubach. Powstał plan zakładający liczbę młodzieżowców w różnych klasach sprzętowych, których kluby w ciągu najbliższych lat muszą wyszkolić. W ostatnich dniach natomiast opublikowany został "Regulamin Funduszu Szkoleniowego Sportu Żużlowego". Za mniejszą liczbę zawodników niż przewidują wymogi licencyjne, kluby będą musiały sporo zapłacić. Zwłaszcza te z PGE Ekstraligi.

W skrócie: kluby z PGE Ekstraligi i Nice 1.LŻ do 1 lipca 2020 roku muszą wyszkolić przynajmniej po czterech zawodników w klasie 250 cc (do 15. roku życia) i sześciu w klasie 500 cc (do 21. roku życia), którzy wystartują w zawodach wpisanych do Kalendarza Sportu Żużlowego. Ponadto do 2022 roku kluby te muszą też wyszkolić czterech zawodników w klasie 80-125 cc (do 13. roku życia), którzy również wystąpią w zawodach wpisanych do Kalendarza Sportu Żużlowego. Mniej restrykcyjne wymagania są w stosunku do II-ligowców. Oni do 1 lipca 2020 roku muszą wyszkolić czterech zawodników w klasie 500 cc, a do 1 lipca 2021 roku dwóch zawodników w klasie 250 cc. Wymogi te dotyczą jedynie klubów, które mają siedzibę w Polsce. Na konkretne lata mają one przypisaną liczbę zawodników, którzy muszą być już wyszkoleni (można o tym przeczytać na stronie PZM - TUTAJ).

Łącznie klub z PGE Ekstraligi, który w pełni lekceważąco podszedłby do wymogów szkoleniowych, może zapłacić nawet 920 tys. zł kary! Pieniądze z kar trafią na Fundusz Szkoleniowy, zarządzany przez Zespół ds. Licencji dla klubów. To on będzie nakładał kary na tych, którzy nie spełnią wymogów, ale i będzie też określał kluby uprawnione do otrzymania dofinansowania ze środków zgromadzonych w funduszu i określał wysokość tego dofinansowania.

Tabela opłat za niewypełnienie kryteriów licencyjnych w zakresie szkolenia (wysokość opłaty szkoleniowej dotyczy pojedynczego niewyszkolonego zawodnika):

Zdarzenie PGE Ekstraliga I liga II liga
Niewykonanie licencyjnego obowiązku wyszkolenia określonej liczby zawodników w klasie motocykli mini-żużlowych o pojemności 80-125 cc 20.000,00 zł 10.000,00 zł -
Niewykonanie licencyjnego obowiązku wyszkolenia określonej liczby zawodników w klasie motocykli żużlowych o pojemności 250 cc 30.000,00 zł 20.000,00 zł 10.000,00 zł
Niewykonanie licencyjnego obowiązku wyszkolenia określonej liczby zawodników w klasie motocykli żużlowych o pojemności 500 cc 120.000,00 zł 60.000,00 zł 30.000,00 zł


Wyszkolenie jednego zawodnika w wyższej klasie ponad wymaganą liczbę w regulaminie, wypełnia obowiązek wyszkolenia jednego zawodnika niższej klasy.

90 proc. środków z Funduszu Szkoleniowego ma być przeznaczonych na dofinansowanie szkółek klubów we wszystkich trzech ligach. 8 proc. trafi na dofinansowanie szkółek dla klubów miniżużla, uczestniczących wyłącznie w rozgrywkach w klasach 85-125 cc. Pozostałe 2 proc. będzie przeznaczone na obsługę Funduszu Szkoleniowego.

Pieniądze z funduszu będzie mógł otrzymać wyłącznie klub, który wypełnił w danym sezonie w całości wymogi licencyjne w zakresie szkolenia. Środki będą rozdzielane w ramach danej klasy rozgrywkowej, czyli te zgromadzone z wpłat np. klubów Ekstraligi, będą dystrybuowane wyłącznie do klubów Ekstraligi. Pieniądze będą dzielone proporcjonalnie do liczby zawodników, którzy uzyskali licencję i wypełnili wymogi regulaminu szkolenia w danym sezonie.

Co ważne. Wyszkolenie odpowiedniej liczby zawodników, to nie jedyny wymóg postawiony w regulaminie licencyjnym. Od 2019 roku kluby z PGE Ekstraligi i Nice 1.LŻ będą musiały też organizować zajęcia i zawody dla dzieci na pit-bike'ach (pojemność 50cc). Ponadto kluby ze wszystkich trzech lig, w rozgrywkach młodzieżowych w 2018 roku (podobnie jak w tym), będą musiały dysponować minimum trzema juniorami. W latach 2019-2020 już czterema, a od 2021 roku - pięcioma. Taryfikatora kar w tym przypadku na razie jeszcze nie znamy, ale z pewnością powstanie. W tym roku za niekompletny skład na Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów najpierw przyznawane było ostrzeżenie, a następnie kara 3 tys. zł za brak pojedynczego zawodnika.

ZOBACZ WIDEO: Gollob planował start w Rajdzie Dakar. "Miałem pomysł na następne 10 lat funkcjonowania w sporcie"

Czy popierasz karanie finansowe klubów za brak szkolenia?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (57):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Partia 0
  Jak absurd? Ja pamiętam czasy jak kluby wychowankami stały i to były dobre czasy dla tego sportu mimo biedy ogólnej!
  Sport to nie tylko stadiony kibice
  .. to też zawodnicy a jest chyba coraz mniej i jak coś się nie zmieni będzie jeszcze mniej
  Radi Kolejny absurd ale czy to dziwi? Nie! Bo juz do tego przywyklismy.. smiechu warte! Zmuszac kluby do szkolenia... kto chce szkoli... kto nie chce nie szkoli i ch** im do tego!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Pavtzio 0
  PZM powinien być surowo ukarany za próbowanie myślenia o karaniu klubów za coś takiego.Jest to organizacja o charakterze komunistycznym z obowiązującym betonem aparatowym no i jest zmurszały oraz ośniedziały a ludzie z PZM od tego zamknięcia w pomieszczeniu gabinetowym związku zbzikowali.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Radi 0
  Kolejny absurd ale czy to dziwi? Nie! Bo juz do tego przywyklismy.. smiechu warte! Zmuszac kluby do szkolenia... kto chce szkoli... kto nie chce nie szkoli i ch** im do tego!
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (54)
Pokaż więcej komentarzy (57)
Pokaż więcej komentarzy (57)
Pokaż więcej komentarzy (57)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×