Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Janusz Kołodziej: Nie odebrałem telefonów z Tarnowa, więc decyzja była prosta (wywiad)

Janusz Kołodziej jest cichym bohaterem Unii Leszno w sezonie 2017. W nowym roku chce drużynowo powtórzyć ten sukces i powalczyć o indywidualne osiągnięcia.
Sabina Susułowska
Sabina Susułowska
Zamyślony Janusz Kołodziej WP SportoweFakty / Jakub Janecki / Na zdjęciu: Zamyślony Janusz Kołodziej

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Sabina Susułowska, WP SportoweFakty: Nie zastanawiał się pan w ogóle nad zmianą klubu po sezonie 2017?

Janusz Kołodziej: Nie zastanawiałem się z tego względu, że bardzo dobrze wiodła mi się współpraca z Unią Leszno i skończyło się ona wielkim sukcesem. Ogromnie się z tego cieszymy i chcemy powtórzyć ten sukces w nowym sezonie. Działacze leszczyńskiej drużyny myśleli, że jeśli Unia Tarnów awansuje do Ekstraligi, to będę chciał wrócić do Tarnowa. Jednak z Tarnowa nie było żadnego telefonu, więc w ogóle się nad tym nie zastanawiałem. Jeśli byłyby konkretniejsze rozmowy, to bym się zastanawiał, jednak nic takiego się nie pojawiło.

Iluletni kontrakt wiąże pana z Lesznem?

Roczny.

Jak ocenia pan szansę Unii Leszno na powtórzenie sukcesu z tego roku?

Tak się wydaje, że w następnym roku powinno nam być łatwiej, bo mamy na papierze mocniejszy skład, natomiast życie często pokazuje, że może być inaczej. Zdarzają się kontuzje i spadki formy, więc zaczynamy zabawę od początku. Wszystko może się zdarzyć. Inne drużyny też się wzmacniają, a niektóre mogłoby się wydawać, że tego nie robią, a jakiś zawodnik może wypalić ze świetną formą. Najważniejsze, żeby każdy robił swoje, a czas pokaże, kto jest najlepszy.

Po sezonie tak naprawdę znika pan z "życia publicznego" i nie widać pana w mediach. Czy to ochrona prywatności?

Po części tak. Lubię to, co robię, ale dla mnie sprawa rozpoznawalności nie jest najważniejsza. Nie jestem obyty w tym, żeby się chwalić pewnymi rzeczami. Lubię chodzić swoimi ścieżkami. Jak miałbym dawać informacje ze swoich treningów czy różnych akcji to codziennie musiałbym to robić. Osobiście nie posiadam konta na Facebooku, więc staram się od czasu do czasu zamieścić coś na naszym fanpage'u. Nie uczestniczę często w akcjach internetowych z tego względu, że to jest ogromna kradzież czasu. Chcę się cieszyć życiem i tym, co jest dookoła.

ZOBACZ WIDEO: Gollob planował start w Rajdzie Dakar. "Miałem pomysł na następne 10 lat funkcjonowania w sporcie"

Poza jazdą zajmuje się pan także szkoleniem młodych adeptów żużla. Pana szkółka działa w Tarnowie. Jak udaje się to łączyć z występami w oddalonym o kilkaset kilometrów od Tarnowa Leszna?

Tak jest. Trenujemy w Nowodworzu, jeśli chodzi o młodsze grupy. Jeśli zaś chodzi o najstarsze grupy to trenujemy zazwyczaj na dużym torze. W roku 2017 nie udało nam się porozumieć z Unią Tarnów i z tego względu trenujemy najczęściej w Krośnie lub w Krakowie. Byliśmy też raz na treningu w Opolu. Na tych torach nie musimy płacić za cały trening, tylko za przejazd do tego miejsca. Natomiast w Tarnowie musimy płacić za każdą poszczególną składową treningu, czyli za karetkę, obsługę toromistrzowską, paliwo do traktorów, metanol itd. Cały trening w Tarnowie wychodzi wtedy dużo drożej niż w Krośnie czy Krakowie, ponieważ tam płacimy za sam przejazd. Załatwiamy dwa busy. Jeden zabiera ludzi ze szkółki, a drugi sprzęt. I to wychodzi taniej. Z tego względu trenowaliśmy na wyjazdach. Wszystko się bardzo dobrze układa. Zarówno ja, jak i młodzież jesteśmy zadowoleni, że ta szkółka zmierza w coraz lepszym kierunku. Młodzież dobrze się spisuje. Trzech naszych chłopców zdało licencję. W przyszłym roku do egzaminu podejdzie dwójka lub trójka, więc cały czas się uczymy i rozwijamy. W tym roku powstało nasze stowarzyszenie, także chłopcy i dziewczyny, którzy i które będą zdawać licencje będą ją zdawać jako nasze stowarzyszenie.

To przez to, że chłopcy trenują na krakowskim torze, później decydują się startować w barwach tamtego klubu?

Nie. Sytuacja jest taka, że w Krakowie mają miejsce do jazdy. Nie jest problemem podpisać w jednym klubie kontrakt z kilkoma chłopcami, ale na sześciu tylko jeden może dostać szansę jazdy, a reszta będzie siedziała na ławce. Oni jeżdżą w Krakowie, bo tam jest niższy poziom niż w ekstraligowej Unii. Tam mają miejsce w składzie i ten poziom daje im szansę rozwoju. Sam tak zaczynałem i uważam, że to jest idealny schemat. Jeśli w tym roku chłopcy się spiszą i będą jeździć coraz lepiej to, jeśli uda nam się porozumieć z Unią Tarnów, nie ma żadnego problemu, żeby jeździli w Tarnowie czy też w innym klubie. Ale teraz decydują przede wszystkim możliwość rozwoju tych chłopców oraz względy logistyczne.

Wspomniał pan o dziewczynach u siebie w szkółce?

Tak, jest kilka dziewczyn i radzą sobie bardzo dobrze. 

Dlaczego kibice mogą oglądać pana jazdę tylko w lidze polskiej?

Startuję we wszystkich eliminacjach do konkursów pozaligowych. W ligach zagranicznych nie startowałem, to prawda. W tym roku jestem w momencie zastanawiania się nad tym. Chodziło głównie o to, że jakbym dołączył starty w ligach zagranicznych to nie miałbym czasu, żeby prowadzić szkółkę. Teraz sytuacja trochę się zmienia, bo szkółka się rozwija coraz bardziej, pomaga mi coraz więcej ludzi i nie jestem w tym sam. Być może w następnym roku uda mi się to pogodzić ze startami w lidze zagranicznej na zasadzie osobnych występów.

Myśli pan o powrocie do cyklu SEC?

Tak. W tym roku nie udało mi się zakwalifikować, z tego względu, że niektóre tory były dla mnie zupełnie nowe. Do tego terminarz się pozmieniał w czasie trwania sezonu i zdarzało się, że mieliśmy zaległe mecze wtedy, kiedy były eliminacje czy treningi, na które nie zdążyłem. Odbywały się one na całkiem nieznanym mi torze i nie mogłem się dopasować. Nie byłem na tyle dobrze przygotowany, na ile bym chciał. Po części, sam byłem tym załamany, ale szybko to sobie wytłumaczyłem. Zawodnik, który jest w gorszej formie ode mnie w takich zawodach może pojechać lepiej, bo jest obyty z torem. Mnie czasem nie udawało się złapać odpowiednich ustawień, a dzisiaj żużel jest tak drobnostkowym sportem, że trzeba być w 100 procentach przygotowanym sprzętowo i mentalnie.

Szykuje pan w takim razie jakieś istotne zmiany sprzętowe na nowy sezon?

Jakieś istotne to nie, ale szykujemy pewne rzeczy do testowania. Jeśli one zdadzą egzamin to będziemy z nich korzystać, a jeśli nie to będziemy korzystać z tych rzeczy, co w zeszłym sezonie.

Jak u pana wyglądają przygotowania do nowego sezonu?

Staram się ten czas spędzać intensywnie. W tym roku nie czekałem na wypoczynek, bo szkoda mi było pracy, którą wykonałem podczas sezonu. Starałem się w czasie sezonu ćwiczyć jak najwięcej i szkoda mi było robić jakiś dłuższy odpoczynek, żeby nie stracić tego, na co pracowałem. Nie chciałem odrabiać strat. Po sezonie mieliśmy kilkudniowy wyjazd z rodziną, a tak to cały czas ćwiczymy, żeby jak najlepiej przygotować się do nowego sezonu. Może się wydawać, że w zimie nie ma tyle pracy, ale tak naprawdę jest ogrom rzeczy do zrobienia. Ćwiczymy codziennie, mamy ćwiczenia ze szkółką, zajęcia na hali, zobowiązania sponsorskie, zobowiązania związane z klubem, pracę przy sprzęcie i inne pasje. Chcę też więcej czasu spędzić z rodziną. Naprawdę jest, co robić.

Często mówi pan "my". Kogo ma pan na myśli?

Po prostu rzadko jestem sam. Otacza mnie albo rodzina, albo mechanicy, albo szkółka, albo trenerzy. Ernest Koza, który dużo mi pomaga i staram się mu odwdzięczyć. Razem trenujemy tej zimy. Praktycznie na wszystkich zajęciach jesteśmy razem.

Kiedy możemy się spodziewać pierwszych treningów na torze?

Podejrzewam, że w marcu. Wtedy staramy się zacząć jeździć po torze. Już w lutym, jeśli pogoda będzie sprzyjać, to można liczyć na crossa. Jak tylko jest pogoda to staramy się wyjeżdżać na crossówki. W zimie najgorsze jest to, że brakuje adrenaliny. Z jednej strony to dobrze, bo człowiek łapie głód jazdy i później cieszy się ogromnie jak może siąść na motocykl, ale z drugiej teraz trzeba szukać zamienników. W okolicach lutego już się mocno poszukuje jazdy, choćby na crossie. W marcu na motorze żużlowym, a podejrzewam, że w lutym na crossie.

Skoro mówi pan o braku adrenaliny, to zapytam, co czuje i o czym myśli zawodnik, kiedy staje pod taśmą?

Ja przede wszystkim przed każdym biegiem mam przygotowaną taktykę i jestem mocno na niej skupiony. Przed każdym, bo każdy bieg jest inny. Startujesz z innego pola, masz innych przeciwników, różne warunki torowe i sprzęt może się różnie spisywać. Układam sobie plan przed biegiem, staram się skupiać na tym, a z tyłu głowy zawsze jest chęć wygrania tego biegu.

Patrzył pan na terminarz PGE Ekstraligi?

Tak. Zaczynamy sezon tak, jak go skończyliśmy, czyli jedziemy do Wrocławia. Ciekawy rok się zapowiada. Różnica jest taka, że nie będziemy jeździć tylko w niedzielę, ale też piątki i soboty. Dzięki temu większość meczy powinna być w telewizji i to jest fajne. Ja jako zawodnik i kibic będę mógł oglądać, i analizować różne mecze. Wydaje się, że to dobre rozwiązanie, ale czy na pewno to czas zweryfikuje.

Jaki był rok 2017 dla Janusza Kołodzieja?

Nie był złym rokiem. Poza ligą nic nadzwyczajnego nie udało mi się wywalczyć, ale czasem nie udało mi się tego wszystkiego pogodzić. Pod względem indywidualnym nie był udany, ale pod względem drużynowym to było Mistrzostwo Polski i miałem w tym swój udział. Mam przemyślenia noworoczne, co na przyszłość trzeba zrobić i zobaczymy, czy uda mi się to zrealizować.

Czy Unia Tarnów powinna powalczyć o powrót Janusza Kołodzieja?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (21):
 • Fan Poloni Zgłoś komentarz
  powinni powalczyć o niego
  • ken UNIA LESZNO Zgłoś komentarz
   Dopóki cierniak z Tarnowem nie dogadają się z Jankiem -nie ma tematu powrotu. W Lesznie każdy Janka szanuje, ma z Nim dobre relacje, tutaj Janusz wybudował dom, dużo zarabia i życzyłbym
   Czytaj całość
   sobie by jeździł dla UNII LESZNO jak najdłużej! Jeśli kiedyś nadejdzie czas powrotu to w Lesznie spotka się to ze zrozumieniem. Póki co Kołodziej jest Bykiem! MISTRZ JEST JEDEN - UNIA LESZNO
   • Komentator Widmo Zgłoś komentarz
    Janek w Lesznie chce walczyć o medale. W Tarnowie z Dzikiem to by walczył o życie i utrzymanie. Gdyby poszedł do Tarnowa za rok miał by podobny problem po spadku. Znowu musiał by wracać
    Czytaj całość
    do Leszna aby jechać w e-lidze. Po co takie ciągłe zmiany. A tak Janek wyprzedzając fakty został w Lesznie i tu spokojnie może jechać kilka lat.
    • ROT Zgłoś komentarz
     Jasiu nie idz tą drogą pamiętaj że to Unia cię wychowała i ukształtowała jej zawdzięczasz że tak się rozwinąłeś jako sportowiec troche pokory bo w historii klubu byli już tacy
     Czytaj całość
     wychowankowie co myśleli że pozjadali wszystkie rozumy Unia zostanie a ty Jasiu kiedyś skończysz kariere a smród pozostanie na długie lata
     • drużyna zbudowana za 10 mln Zgłoś komentarz
      ODgrzewane kotlety.Teraz już jestem pewien że te artykuły zamawiane są przez samego zainteresowanego :)) Dziwnym trafem rok temu o tym czasie też była afera ze szkółkami . Po co
      Czytaj całość
      dorzucać oliwy do ognia .Nie kręć afer bo to zle wpływa na szkółki niech każdy robi swoje a nie sra we własne gniazdo.
      • mikeburza Zgłoś komentarz
       Ludzie Cegła miesza Jaśkowi w głowie!!!Racje ma ze dba o siebie i rodzine!!!Ale już szału niezrobi tylko ligowiec!!!
       • Kacperek Zgłoś komentarz
        Janusz Kołodziej jest w/g mnie bardzo dobrym , poukładanym , spokojnym i inteligentnym zawodnikiem oraz człowiekiem . Gdyby nikt i nic mu w Tarnowie nie " rzucał kłód " pod
        Czytaj całość
        nogi i gdyby mniej znani a tym samym mniej zasłużeni dla Tarnowskiego klubu byli zawodnicy nie próbowali ( na jego pleckach ) dorobić sobie do portfela zakładając konkurencyjne szkółki " bo kiedyś jeździli na żużlu i zrobili " papiery " instruktora , to wszystko byłoby normalnie i młodzi chętni do uprawiania tego sportu trenowaliby w Tarnowie , nie byłoby podziału ( tak jak w całej Polsce na każdym prawie kroku i prawie w każdej sprawie ) nie byłoby niesnasek i jawnej wrogości oraz obmawiania siebie samych w mediach i prasie - a wystarczyło się po prostu , po ludzku dogadać . Sam klub i jego podejście do zawodnika to już osobny temat , zwrócicie uwagę na fakt że od czasu jak stołek " prezesa " objął niejaki " Sady " wszystko w Tarnowie wali się co roku na pysk , transfery szlag trafił , młodzi idą do obcych klubów , wychowankowie jeżdżą w innych drużynach a ten Sady jak siedział na stołku tak siedzi . Mało brakowało by Unia dostała w dupę i albo jeździła baraże albo w ogóle nie awansowała ( gdyby Orzeł nie wziął w łapę ) jak ich w rewanżu objeżdżał i nie przegrał prowadząc już na punkty i mając wszelkie przesłanki ku temu by ograć Unię na jej własnym torze ) to Unia nie miałaby dzisiaj nawet cienia szansy na ekstraligę . Gwoli wyjaśnienia , panu Skrzydlewskiemu nie zależało na awansie w tym roku bo stadion był " w lesie" a Wybrzeże po prostu dało ciała u siebie więc na wyjeździe nie było szansy , chociaż jakby mecz w Gdańsku dobiegł do końca to nie wiem czy Unia wygrałaby u siebie na tyle żeby wejść do EL a wtedy jak znam życie będąc zgnojoną do końca w bezpośrednich pojedynkach z Wybrzeżem nie podniosłaby się z kolan i nawet w barażu dostała w dupę od Torunia . Wywalcie Sadego z jego stołka będzie w Tarnowie dobry żużel bo dopóki on będzie mieszał w klubie to obawiam się że pobyt Unii w EL będzie jednoroczny a spadek odbędzie się z większym hukiem niż wejście , a potem wzorem Polonii Bydgoszcz do 2 ligi i znów od początku .
        • Mario_81 Zgłoś komentarz
         hehe przecież wspólnie z cegłą wypowiadał się ze do Tarnowa nie wróci ze bliżej mu do Leszna.. więc jak można było się spodziewać telefonu z Tarnowa? chyba ze to były jakieś
         Czytaj całość
         dziecinne gierki.
         • OXO Zgłoś komentarz
          Sympatyk zu-zla idź to szkoły może wtedy wyjdzie na twoje . Póki co nie nadajesz się nawet do zamiatania a co dopiero do prawienia morałów
          • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
           Kołodziej podjął wcześniej decyzję że zostaje w Lesznie .Ktoś kulturalny wie że telefon w tym przypadku jest zbyteczny.Kołodziej jak się rozstawał z Tarnowem był duży zgrzyt,
           Czytaj całość
           Pisałem wtedy Kołodziej owszem wróci do Tarnowa jak pewnych osób już nie będzie w klubie,Tak sie stało.Byli tacy krótkowzroczni i stawiali minusy,Wyszło na moje.Osoby nadal pewne są w klubie, Jasiek nie przyszedł pare dobrych zawodników odmówiło unii dla tego Tarnów ma taki skład osobowy jaki jest.
           • Skam Zgłoś komentarz
            Kołodziej Janusz: ,,Moje serce jest w Lesznie!". Czy tutaj trzeba coś dodawać? ,,Tam dom twój, gdzie serce twoje!" Unia jeśli nie kontaktowała się z zawodnikiem w sierpniu, wrześniu czy
            Czytaj całość
            jeszcze wcześniej zrobiła błąd. Bo co jak co ale Kołodziej w Tarnowie byłby nieporównywalnym liderem i wzmocnieniem. Ja sam gdybym chciał to zrobić po finale DMP i usłyszał takie stwierdzenie ze strony wychowanka mojego klubu to dałbym sobie spokój z próbą jego angażu. Czy Unia winna zawalczyć o powrót Kołodzieja? Oczywiście że TAK. Czy winna to zrobić po słowach w finale DMP? Obawiam się że NIE. Choć należałoby to dogłębnie przeanalizować wraz z kibicami(bo dla nich jest ten sport) i sponsorami. Nie wspominając już o utarczce między trenerami w Tarnowie i samym zawodnikiem. Nie należy zapominać o kolejnych między rodzicami juniorów a Cierniakiem. Panie Januszu byłeś pan królem w Tarnowie. Mogłeś wszystko. Kibice staliby za tobą murem. Co nieraz udowadniali. A Tyś co zrobił? Jak już nieraz wspominałem masz szansę uratować choć małą część tego co utraciłeś w oczach kibiców jeśli wrócisz w przyszłym roku. Pamiętaj jedno do czasu aż nie przeprosisz i nie wycofasz słów: ,,Moje serce jest w Lesznie!" nigdy nie odzyskasz tego co utraciłeś. Powodzenia życzę tobie w przyszłym roku w zawodach indywidualnych. Zawsze będę Ci kibicował bo jesteś stąd ale nigdy nie będę kibicował innemu zespołowi w którym będziesz jeździł poza Unią Tarnów. Indywidualnie życzę jak najlepiej klubowo jak najgorzej. ,,Miałeś Złoty Róg!".
            • OXO Zgłoś komentarz
             multi night jak zwykle problemy z myśleniem i ból zadu . Kołodziej sie wypiłana Tarnów? Janek chyba wyraźnie powiedział że nie miął tel z Tranowa
             • marow77 Zgłoś komentarz
              Kolodziej z Cegielskim to SPRZEDAWCZYKI i samych zer frajerze!!! Tarnkw spokojnie sobie poradzi bez ciebie i nie raz zaskoczy...
              Zobacz więcej komentarzy (8)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×