WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Mecenas Grigorija Łaguty wyjaśnia: POLADA chciała czterech lat dla zawodnika

Łukasz Klimczyk, prawnik Grigorija Łaguty, z uwagą przyglądał się medialnej wymianie zdań między prezesem ROW-u Krzysztofem Mrozkiem i dyrektorem POLADA Michałem Rynkowskim. - W trosce o interes mocodawcy muszę kilka rzeczy doprecyzować - mówi.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Grigorij Łaguta w barwach ROW-u Rybnik

Kwestia wniosku TUE (zaakceptowanie wniosku oznaczałoby zgodę na przyjęcie leku zawierającego zabroniony środek) 

Prezes ROW-u Rybnik Krzysztof Mrozek zwrócił uwagę, że został on odrzucony bez zapoznania się z wszystkimi dokumentami. Michał Rynkowski, dyrektor POLADA przyznał, iż taka sytuacja miała miejsce, ale dodał też, że materiały, których panel dyscyplinarny nie obejrzał w pierwszej instancji, nie miały znaczenia. Mówił też, że źle dobrano lek i terapię. - Nie ulega wątpliwości, że pierwsza decyzja zapadła bez zapoznania się z wszystkimi dokumentami - stwierdza mecenas Łukasz Klimczyk. - W naszej ocenie rzutowało to na kwestię wszechstronnego rozpoznania złożonego wniosku.

- Nie możemy się też zgodzić ze stwierdzeniem, iż błędnie dobrano lek i terapię - komentuje Klimczyk. - Uzyskanie TUE z mocą wsteczną jest obwarowane dodatkowymi przesłankami. Zdaniem Panelu Dyscyplinarnego drugiej instancji POLADA istniała terapeutyczna alternatywa wobec użytego leku (niezawierająca substancji zabronionej - dop. red.). Powiedziano też, że zawodnik powinien był zgłosić wniosek zdecydowanie wcześniej, niż miało to miejsce. Jednakże nie stwierdzono, by lekarz dobrał nieodpowiedni lek i terapię do urazu, jaki trapił Łagutę. Podkreślono, iż nie sposób jest tego ocenić, biorąc pod uwagę brak znajomości praktyki leczniczej na terenie Rosji.

- Warto podkreślić, że w toku sprawy przygotowane zostały dwie opinie biegłych, którzy potwierdzili, że zastosowana terapia była z punktu widzenia medycznego w pełni uzasadniona i w tym konkretnie przypadku nie miała prawdopodobieństwa przyczynienia się do poprawienia wyników sportowych. Jednocześnie opinie te, w toku postępowania, nie były kwestionowane lub podważane - zauważa mecenas.

Kwestia jawności 

Prezes Mrozek zwrócił uwagę, że Grigorij Łaguta o wielu sprawach związanych z postępowaniem dowiadywał się z mediów. Dyrektor Rynkowski zaprzeczył. - Zgodnie z art. 40 ust. 3 ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie jedynie rozprawy przed panelem są jawne - ripostuje Klimczyk. - Natomiast w sprawie Łaguty do opinii publicznej, w toku postępowania, przekazywane były informacje odnośnie okoliczności leczenia, stosowanej formy terapii czy wreszcie treści samego wniosku, a w szczególności jego zakresu, co w świetle przywołanych przepisów jest niedopuszczalne.

- W toku postępowania zdarzało się również, że część dokumentów była przedstawiana Panelowi Dyscyplinarnemu oraz przedstawicielom Ekstraligi Żużlowej, oraz Polskiemu Związkowi Motorowemu z pominięciem zawodnika lub jego pełnomocnika - dodaje Klimczyk.

Kwestia wyjaśnień zawodnika 

Prezes ROW-u mówił, że panel pierwszej instancji przeczytał 20 kartek w 20 minut. Dyrektor POLADA dowodził, iż poświęcono wyjaśnieniom wystarczającą ilość czasu, a druga instancja zajęła się tym już bardzo dogłębnie. - Panel Dyscyplinarny nie posiadał pisma zawodnika zawierającego jego szczegółowe wyjaśnienia oraz wnioski dowodowe, jak również szeregu załączników. Zarządzono wydrukowanie skanu samego pisma, przerwę na zapoznanie się z jego treścią, a następnie rozpoznano sprawę, wydając na tej rozprawie decyzje - opowiada Klimczyk.

- Wówczas wszystkie wnioski dowodowe Łaguty zostały oddalone, a następnie w uzasadnieniu decyzji wskazano, że zawodnik nie uprawdopodobnił pewnych okoliczności. Wpływ na to miało wcześniejsze oddalenie wniosków dowodowych, jak również niezapoznanie się z załącznikami do pisma. Zresztą Panel Dyscyplinarny drugiej instancji skrócił pierwotnie nałożoną karę, co jednak świadczy o tym, że za pierwszym razem sprawy nie rozpoznano kompleksowo - komentuje prawnik.

Sprawa wyroku 

Prezes Mrozek podnosił temat zażyłości członków panelu z dyrektorem Rynkowskim. Mówił, że to mogło mieć wpływ na wyrok. Dyrektor POLADA stwierdził, że nie ma przełożenia, bo członków panelu wybiera minister sportu. Zauważył też, że on chciał 2 lat dla zawodnika, a panel skrócił karę do 21 miesięcy.

- W pierwszej instancji POLADA wnioskowała o maksymalną karę 4 lat wykluczenia - mówi zdziwiony Klimczyk. - Panel Dyscyplinarny uznał, że Grigorij Łaguta zastosował substancję w sposób nieświadomy i niecelowy, i nałożył na zawodnika karę 2 lat wykluczenia. Zawodnik wniósł odwołanie, a Panel Dyscyplinarny drugiej instancji nie mógł orzec kary na jego niekorzyść, gdyż POLADA nie wniosła odwołania od decyzji. W toku postępowania odwoławczego POLADA wnioskowała o utrzymanie kary nałożonej przez Panel Dyscyplinarny pierwszej instancji - kończy Klimczyk.

ZOBACZ WIDEO W żużlu nie obyło się bez skandali. Był doping i korupcja


KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!

Czy POLADA powinna jeszcze bardziej skrócić karę zawieszenia dla Łaguty?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (46):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • K.S. ROW 0
  vistula nastepny ciu...la KONFIDENT który zaraz po wpisie blokuje !
  Tak działa konfidencjonalna paczka: gamoń, rot, hmm, najt i teraz ten pajac
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • hmm 0
  "obora chlew to ja hmm 3 h 5 min
  vistula czas na reklame buraków to twój czas !"

  ciebie nie trzeba reklamować...

  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • hmm 0
  Widzę ,że zleciały się trolle z rybnickiej fabryki trolli haha Lajkują sobie , pocieszają aaaaahahah
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (43)
Pokaż więcej komentarzy (46)
Pokaż więcej komentarzy (46)
Pokaż więcej komentarzy (46)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×