Nazwa stadionu: Ullevi Stadium
Adres: Skanegatan, Ullevi, 401 25 Goeteborg
Pojemność: 43 000
Długość toru: 404 metry
Rekord toru: 69,10 s - Greg Hancock (24.05.2008)
Goeteborg (ok. 493 tys. mieszkańców) to miasto położone na zachodzie Szwecji, nad cieśniną Kattegat, u ujścia rzeki Goeta Aelv. Goeteborg został założony na początku XVII w. przez architektów holenderskich, a dzisiejsze drugie co do wielkości miasto Kraju Trzech Koron wybudowano pod koniec XIX stulecia. Goeteborg jest stolicą regionu Vaestra Goetaland i znajduje się tam wiele zabytków oraz miejsc wartych zobaczenia, takich jak: Muzeum Archeologiczno-Historyczne, klasycystyczna katedra z 1633 r., Nya Elfsborg - warownia obronna na wyspie, dworzec Goeteborgs Centralstation, Ogród Botaniczny, Kungsportsavenyn - bulwar ekskluzywnych sklepów i kawiarni, Liseberg - największy lunapark w Skandynawii oraz centrum nauki Universeum. Goeteborg jest również ważnym ośrodkiem przemysłowym i naukowym w Szwecji (siedziba koncernu Volvo, Uniwersytet Technologiczny Chalmers i Uniwersytet w Goeteborgu). Warto dodać, że partnerskim miastem Goeteborga jest Kraków.
Goeteborg to także słynny ośrodek sportu żużlowego w Kraju Trzech Koron. Tamtejsza Kaparna aż trzykrotnie sięgała po Drużynowe Mistrzostwo Szwecji (ostatnio w 2003 roku). Niestety, przed rozpoczęciem sezonu 2008 klub z powodu problemów finansowych zawiesił działalność. Warto wspomnieć, że najwspanialszym zawodnikiem w dziejach zespołu z Goeteborga jest sam Ove Fundin - pięciokrotny Indywidualny Mistrz Świata.
Tegoroczny turniej o Grand Prix Szwecji rozegrany zostanie na Ullevi Stadium, który otwarty został w 1958 roku. Obiekt ten w przeszłości był gospodarzem m.in. piłkarskich Mistrzostw Europy 1992, Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce 2006 oraz Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce 1995. Jeśli chodzi o speedway, to odbywały się tutaj turnieje cyklu GP w latach 2002-2004 oraz 2008. Na Ullevi żużlowcy ścigają się na torze czasowym, układanym w miejscu bieżni lekkoatletycznej.
W Goeteborgu rozegrano dotychczas trzy turnieje o Grand Prix Skandynawii (2002-2004) oraz jedne zawody o Wielką Nagrodę Szwecji (2008). Tor na Ullevi Stadium to najdłuższy owal w cyklu zarządzanym przez Ole Olsena i liczy w tym sezonie 404 metry (w ubiegłym roku aż 416!). Najwięcej na tym obiekcie osiągnął Leigh Adams, któremu raz udało się triumfować (2002), a raz zająć trzecie miejsce (2003).
29 maja 2009 roku zarządzająca cyklem Grand Prix firma BSI podpisała z zarządcami Ullevi Stadium nowy kontrakt na organizację turniejów Indywidualnych Mistrzostw Świata. Dotychczasowa umowa obowiązywała do sezonu 2010 i została ona przedłużona aż do roku 2013. Podczas ostatnich zawodów organizatorom trudno było wypełnić ten 43-tysięczny obiekt choćby w połowie. Miejmy nadzieję, że nowa umowa sprawi, iż zawody na Ullevi staną się popularniejsze wśród kibiców speedwaya, bo stadion ten, choć już leciwy, powala swoim pięknem.