KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Żużlowcy bezkonkurencyjni w Rybniku. Inne dyscypliny daleko za czarnym sportem

"Rybnik żużlem stoi" - hasło, które wypowiadane jest przez miłośników i prezesa rybnickiego klubu, równie często pada z ust samego prezydenta miasta Piotra Kuczery. Dobitnie obrazuje to, jak ważną sportową rolę odgrywa w Rybniku czarny sport.
Dominik Bizoń
Dominik Bizoń
Troy Batchelor, Daniel Bewley WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Troy Batchelor, Daniel Bewley

Żużlowy ROW pod każdym względem bije na głowę wszystkie pozostałe kluby, ośrodki i stowarzyszenia sportowe mające swoją siedzibę w Rybniku. Czym spowodowana jest tak ogromna różnica w zainteresowaniu względem innych dyscyplin? Czynników, które działają na korzyść drużyny żużlowej jest kilka. Poczynając od wspaniałej, obfitej w sukcesy historii klubu przyciągającej kolejne pokolenia mieszkańców Rybnika, kończąc na przemyślanym w ostatnich latach zarządzaniu klubem i promowaniu dyscypliny. Niezmiernie ważne jest także finansowe wsparcie jakie żużlowy ośrodek otrzymuje z miasta.

W roku 2019 władze miasta przeznaczyły dla 24 podmiotów sportowych 5,3 mln zł, z czego 2,1 mln zł. na rozwój sportu żużlowego, w tym 2 mln dla ROW-u Rybnik i 100 tys dla klubu młodzieżowego Rybki Rybnik. Włodarze wiedzą, w co warto zainwestować pieniądze, bowiem żadna inna dyscyplina sportu nie przyciąga w mieście porównywalnie dużo widzów i nie sprzedaje się lepiej, niż czarny sport.

Próżno szukać konkurencji. Piłkarski ROW 1964 Rybnik, występujący obecnie w II lidze, mimo że ma swoich sympatyków, nie zapełnia choć w połowie Stadionu Miejskiego, co z nawiązką udaje się żużlowemu odpowiednikowi. Co ciekawe, klub piłkarski odrodził się w roku 2003, po 12 latach ligowego niebytu i skrupulatnie piął w górę ligowej hierarchii. W sezonie 2013/2014 doszedł aż na zaplecze Ekstraklasy.

Do dyscyplin popularnych, w których miasto jest reprezentowane w centralnych rozgrywkach zalicza się także siatkówka. Zawodnicy TS-u Volley Rybnik rozgrywają swoje mecze w II lidze.

ZOBACZ WIDEO Tomasz Gollob o jeździe na wózku: "To jest dla mnie jak motorek, niczego nie ujmuje"

Baseball, to sport niszowy i nadal stosunkowo nieznany w naszym kraju, jednak rybnicki ośrodek zalicza się do czołowych drużyn baseballa w Polsce. Występująca na najwyższym szczeblu rozgrywek Silesia Rybnik sezony 2017 i 2018 zakończyła z tytułem Mistrzów Polski. Nie mniej egzotycznym sportem, ale mocno rozwiniętym, podobnie jak baseball jest futsal kobiet. Drużyna TS ROW-u Rybnik broni obecnie tytułu Mistrzyń Polski.

Pomimo, że żużlowcy ROW-u Rybnik swoje ostatnie wielkie tytuły zdobywali w latach siedemdziesiątych, do dziś żużel jest w mieście na pierwszym miejscu. Choć od roku 2012 drużyna zaliczyła każdy z trzech szczebli krajowych rozgrywek i brakuje jej stabilizacji, nie powoduje to spadku zainteresowania i wsparcia mieszkańców. Niezmiernie istotny jest również fakt organizowania imprez rangi europejskiej i światowej. W ostatnich latach w Rybniku miały miejsce wydarzenia żużlowe takie jak GP Challenge, finał SEC, czy finał Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. Sympatycy innych dyscyplin mogą czuć żal do władz miasta o tak duże dofinansowanie dla speedwaya, jednak żużel w Rybniku broni się sam, bogatą historią oraz tłumami kibiców na stadionie i nie wydaje się, by ten stan rzeczy mógł szybko ulec zmianie. Tylko kataklizm, bądź niespełnienie norm dotyczących emisji spalin może sprawić, że żużel spadnie z pierwszego miejsca w hierarchii sportowej w Rybniku.

Czy według Ciebie żużel zasługuje na miano sportu narodowego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (9)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×