Ice speedway: Rosjanie największymi faworytami finału IME. Brak gwiazd na liście startowej

Reprezentanci Rosji są największymi faworytami do zwycięstwa w nadchodzących mistrzostwach Europy w ice speedwayu. Te odbędą się w dniach 9-10 lutego na torze w Ufie. Na liście startowej brakuje największych gwiazd.

Mateusz Kozanecki
Ice speedway Materiały prasowe / Ice speedway
Mistrzostwa Europy w ice speedwayu na stałe weszły do kalendarza zawodów w 1999 roku. Trzy pierwsze edycje rozegrane zostały w Sarańsku - dwukrotnie po zwycięstwo sięgnął Jurij Polikarpow, a raz Władimir Fadiejew.

W liczącej 20 lat historii zmagań zaledwie raz zdarzyło się, aby złoty medal wywalczył zawodnik spoza Rosji. Miało to miejsce w 2008 roku, kiedy finał odbywał się w Sanoku. Zwyciężył wówczas Austriak Franz Zorn przed Romanem Akimenko i Anttim Aakko.

Ice speedway: duże emocje w Pucharze Rosji do lat 21. CTWS zwyciężył po biegu dodatkowym. Czytaj więcej!

IME rozgrywane są na innych zasadach niż turnieje Grand Prix. Najpierw odbywa się runda zasadnicza, składająca się z 20 wyścigów. Następnie przeprowadzane są finały D, C, B i A, a zawodnicy przystępują do nich w zależności od zajmowanej pozycji. Takie rozwiązanie stosowane było w przeszłości w GP na lodzie i w klasycznej odmianie żużla, a ostatnio także przy okazji Speedway Diamond Cup.

Po zakończeniu zawodów tworzona jest klasyfikacja generalna. Zwycięzca turnieju otrzymuje 16 punktów, drugi zawodnik - 15 itd. Mistrzem Europy zostanie ten, kto w dwudniowej rywalizacji uzbiera najwięcej "dużych" punktów.

Przed rokiem złoto wywalczył Igor Kononow, który wywalczył 32 punkty (komplet). Drugi w mistrzostwach był Eduard Krysow, a trzeci Nikita Bogdanow. Najlepszym zawodnikiem spoza Rosji został Jan Klatovsky.

Ice speedway: Jimmy Olsen najlepszy w Stromsundzie. Okrojona lista startowa. Czytaj więcej!

Na liście startowej nadchodzącego czempionatu brakuje największych gwiazd lodowego ścigania. Wśród głównych faworytów do odniesienia zwycięstwa znajduje się były uczestnik cyklu Grand Prix Siergiej Makarow. Namieszać w czołówce postarają się m.in. Andrej Divis czy Luca Bauer.

Warto zaznaczyć, że w tych samych dniach w Szadrinsku przeprowadzone zostaną III i IV runda indywidualnych mistrzostw świata. Liderem klasyfikacji generalnej po zawodach w Ałmatach jest Daniił Iwanow.