WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Miasto Świętochłowice przejęło plac budowy. Jest nadzieja dla żużlowców

W środę Urząd Miasta Świętochłowice przejął plac budowy na Skałce. Tym samym wykonano pierwszy krok do tego, by na obiekt mogli wrócić sportowcy. Najpierw piłkarze, ale trwają też rozmowy o umożliwieniu treningów żużlowcom.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Materiały prasowe / swietochlowice.pl / Na zdjęciu: Stadion w Świętochłowicach

Po tym, jak 27 listopada zeszłego roku władze Świętochłowic zdecydowały o wstrzymaniu robót na stadionie z uwagi na brak środków na sfinansowanie inwestycji, szkółka żużlowa Śląska Świętochłowice została pozbawiona własnego toru. Klub miał ambitne plany dotyczące zgłoszenia zespołu do rozgrywek DMPJ, ale w obliczu zaledwie 80-tysięcznej dotacji z miasta - i to na dwie sekcje - zrezygnowano z tego pomysłu.

Pojawiła się jednak nadzieja na to, że żużlowcy jeszcze w tym roku wrócą na stadion przy ulicy Bytomskiej w Świętochłowicach. Miasto przejęło plac budowy od firmy, która przeprowadzała prace rozbiórkowe, a teraz zaczęto prace związane z zabezpieczeniem placu robót. Władze Świętochłowic starają się o to, by szkółka mogła odbywać treningi na swoim torze.

Jak poinformowało miasto Świętochłowice, wszystko zależy od możliwości i kosztów zabezpieczenia toru przed osuwającymi się zwałami piasku, błota i gliny, które pozostały po zlikwidowanych trybunach. To warunek konieczny, aby adepci czarnego sportu mogli w pełni bezpiecznie trenować na obiekcie, który dodatkowo musi zostać wyposażony w bandy. Władze miasta zapowiadają, że decyzje w tej sprawie zapadną już wkrótce. Wcześniej proponowaliśmy rozwiązanie, które umożliwiłoby zawodnikom Śląska jazdę na swoim torze, a miasto nie musiałoby wydawać wielu milionów złotych.

ZOBACZ WIDEO Ważna rola ojców w żużlowych teamach. Zmarzlik i Janowski zdradzają szczegóły

Obecnie teren stadionu jest praktycznie niedostępny dla osób z zewnątrz. Wszystkie bramy są zamknięte na kłódki i łańcuchy, a w płocie próżno szukać dziury, która umożliwi ciekawskim wtargnięcie na teren stadionu. To wkrótce ma się zmienić. Do użytku zostanie oddane boisko trawiaste oraz trzy z czterech kondygnacji budynku klubowego.

- Po odstąpieniu od budowy do wyboru pozostały dwa rozwiązania: przejęcie terenu budowy bez kontynuowania dalszych prac lub całkowite wyłączenie z użytkowania stadionu wraz z budynkiem OSiR. Wybraliśmy pierwszy wariant, który umożliwi korzystanie z murawy sportowcom i przywraca funkcjonalność budynku. Rozmawiałem z oboma klubami i robię wszystko, by piłkarzom i żużlowcom zapewnić jak najszybszy powrót do treningów w sercu miasta - powiedział prezydent Daniel Beger.

Działacze robią wszystko, by zapewnić budżet na ten rok. W tym celu uruchomiono internetową zbiórkę pieniędzy, której celem jest zebranie 100 tysięcy złotych na funkcjonowanie szkółki żużlowej.

W trudnej kondycji finansowej jest również miasto. Długi są na tyle duże, że pomimo dużych cięć, jakich dokonano w nowym budżecie, przeinwestowanie dokonane w ostatnich latach, a także m.in. zaległości faktur z poprzedniego roku, wymagają uruchomienia Programu Postępowania Naprawczego narzuconego przez Regionalną Izbę Obrachunkową. To oznaczałoby kolejne cięcia w budżecie.

Kup bilet na wielki finał Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Czy wierzysz w to, że w tym roku będzie możliwe rozegranie treningu na stadionie w Świętochłowicach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / swietochlowice.pl

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Teddypol 0
  To pewne ! w 2028 r. Powtorka z Lodzi - co mieli, rozdupczyli a nowego nie bedzie ;(
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • sympatyk żu-żla 0
  Jestem za tym aby adepci jechali na własnym torze.Oby tak się stało.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×