Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Ordery i Krzyże Zasługi dla dawnych gwiazd Stali Gorzów. Wśród uhonorowanych Plech, Nowak i Rembas

Blisko 40 lat dawni żużlowcy Stali Gorzów musieli czekać, aby doceniono ich na skalę krajową za seryjne zdobywanie drużynowego mistrzostwa Polski w latach '70 i '80. Stosowna uroczystość odbyła się w minioną sobotę.
Marcin Malinowski
Marcin Malinowski
byłe gwiazdy Stali Gorzów WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: byłe gwiazdy Stali Gorzów

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

30 marca był niezwykle ważnym dniem dla gorzowskiego żużla. W przeddzień XVI Memoriału Edwarda Jancarza byli zawodnicy oraz dawni i obecni działacze udali się na gorzowski cmentarz komunalny, by odwiedzić grób Edwarda Jancarza. Później żużlowcy oraz osoby, które w latach 1969-1983 przyczyniły się do zdobycia siedmiu złotych medali DMP udały się do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska oraz Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczyli 10 państwowych odznaczeń. Uhonorowani zostali:

Zenon Plech - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Ksiądz Andrzej Szkudlarek - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Stanisław Maciejewicz, Bogusław Nowak, Andrzej Pogorzelski, Mieczysław Woźniak  - Złoty Krzyż Zasługi
Jerzy Rembas - Srebrny Krzyż Zasługi
Ryszard Dziatkowiak, Ryszard Fabiszewski, Marek Towalski - Brązowy Krzyż Zasługi

ZOBACZ WIDEO #SmakŻużla Bus Krzysztofa BuczkowskiegoPo tym wszystkim cała plejada gwiazd polskiego żużla lat minionych udała się do Hotelu Mieszko, gdzie wspólnie wspominali Edwarda Jancarza. Na specjalnie przygotowanym plastronie podpisy zbierał Józef Jarmuła. W niedzielę ubrał go wraz z całym dawnym żużlowym kombinezonem i kaskiem, ale na tor nie wyjechał, a jedynie zasiadł tak na trybunie. - Jancarz umiał jeździć jak Jarmuła, szeroko, ale nie przy krawężniku. Był najlepszy w owych latach. Był uczciwy i myślał o kolegach, jeździł fair play - mówił o gorzowskiej legendzie częstochowski showman.

Żużlowi weterani w Gorzowie (galeria)

Otrzymane odznaczenia wywołały ogromne wzruszenie w dawnych członkach zespołu Stali Gorzów. - Miałem już srebrny i brązowy krzyż. Parę lat minęło, bo poprzedni dostałem w roku 1983 za ostatnie drużynowe mistrzostwo Polski. Teraz dostałem złoty krzyż. Jestem wzruszony i cieszę się, że zostałem doceniony wraz z kolegami - przyznał mechanik Stanisław Maciejewicz.

Mimo problemów ze zdrowiem na uroczystości stawił się także Zenon Plech. - Jest czymś wielkim, ponieważ nigdy żużel nie był doceniany. Wszystkie dyscypliny olimpijskie mają jakieś tam apanaże za medal, a żużlowcy nie. Na pewno jest olbrzymia satysfakcja i uhonorowanie - stwierdził.

PGE Ekstraliga: Nowe wieści w sprawie Artioma Łaguty. Wiemy, ile potrwa przerwa w startach

Wtórował mu jego kolega z toru i jednocześnie założyciel fundacji, która pomaga dawnych gladiatorom speedwaya. - Jest nam bardzo miło i jestem dumny, że mogę być w tym gronie wyróżnionych i odznaczonych kolegów, być częścią tej złotej drużyny, która tyle lat pięknie reprezentowała Gorzów, województwo i Polskę. To wszystko ma ogromne znaczenie dla nas, bo chcemy, żeby nie zapomniano tak szybko o nas. Musimy wspierać ten sport, działać na różnych polach - powiedział Bogusław Nowak.

Przypomnijmy tylko, że niedzielny Memoriał Edwarda Jancarza wygrał Przemysław Pawlicki przed Bartoszem Zmarzlikiem i Kacprem Woryną.

Czy Stara Gwardia Stali Gorzów powinna otrzymac te odznaczenia wcześniej?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (6):
 • Snake Zgłoś komentarz
  Nowy program PRL +, :-)
  • zeeet Zgłoś komentarz
   Nóż się w kieszeni otwiera . Pan Szkudlarek otrzymuje Krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski ( za jakie zasługi ? ) , a Boguś Nowak Złoty Krzyż Zasługi . Katolickie Państwo
   Czytaj całość
   Narodu Polskiego ?
   • Poznaniak z Gorzowa Zgłoś komentarz
    Piękna uroczystość i zasłużone odznaczenia. Część z nagrodzonych miałem jeszcze okazję oglądać jako dzieciak w trakcie zawodów, na torze, razem z Jancarzem. Ile to już lat...
    • Kacperek Zgłoś komentarz
     Kupię sobie cztery kropidła to może dadzą cztery nowe fabrycznie krzyże oficerskie nie ?
     • Kacperek Zgłoś komentarz
      I co ja mam teraz zrobić ze swoim " oficerskim" skoro dają go takim podejrzanym i mocno niezasłużonym niczym " obywatelom innego państwa za nic ? Chyba wystawię na
      Czytaj całość
      allegro i sprzedam albo wyrzucę gdyż w tym momencie stracił w/g mnie całą swoją wartość odznaczenia . Po prostu rozdają go byle komu , byle gdzie i byle jak , czy to wpinka w klapę dla menela i męta czy wysokie odznaczenie państwowe nadawane za realne zasługi wobec państwa polskiego i obywateli RP .
      • Tommy DeVito Zgłoś komentarz
       Ja rozumiem uhonorować sportowców ale Szkudlarek?! To już jest kpina nad kpinami i jakiś żart! Pytam się za co?!
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×