WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

W Poznaniu zorganizują turniej z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

W Poniedziałek Wielkanocny firma speedwayevents.pl wraz z PSŻ-em Poznań zorganizują turniej indywidualny z okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Dawid Borek
Dawid Borek
WP SportoweFakty / Oliwer Kubus / Kolejarz - PSŻ. Na pierwszym planie David Bellego

Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Poznań i cały region już od zeszłego roku uroczyście pielęgnują obchody jubileuszu bohaterstwa polskiej ludności na tym terenie sprzed wieku. Power Duck Iveston PSŻ Poznań, Polski Związek Motorowy oraz SpeedwayEvents.pl chcą również mieć w tym swój udział.

Zwycięski zryw polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej miał miejsce na przełomie lat 1918-1919. Domagano się powrotu ziem zaboru pruskiego w granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku - dzień po tym, jak owacyjnie przywitano na ulicach Poznania wracającego z emigracji Ignacego Paderewskiego, który wygłosił przemówienie do narodu polskiego zgromadzonego pod hotelem Bazar.

Zobacz także: Liga w obrazkach: dramat Artioma Łaguty. To musiało się tak skończyć

Niemcy, niezadowoleni z takiej manifestacji polskości na ulicach Poznania, zorganizowali nazajutrz przemarsz wojsk, podczas którego sprowokowali zamieszki, zrywając polskie flagi i napadając na polskie instytucje. To doprowadziło do pierwszych walk z użyciem broni, podjętych przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

ZOBACZ WIDEO Cztery okrążenia z Tomaszem Bajerskim

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiegne z 11 listopada 1918, kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski.

- Chcąc upamiętnić bohaterów tamtych czasów pragniemy oddać im hołd, nadając turniejowi uroczysty charakter. Podczas imprezy nie zabraknie wątków historyczno-edukacyjnych. Ale zadbamy także o wysoki poziom sportowy - mówi Maciej Polny, prezes firmy KF Sport, właściciela marki SpeedwayEvents.pl. - Szczegółów obsady na razie nie chcę ogłaszać. Mogę tylko zdradzić, że w imprezie pojedzie 16 Polaków. Już dziś serdecznie zapraszam na zawody - dodaje.

Zobacz także: Frekwencja na stadionach żużlowych: inauguracja dla gnieźnian

- Szykujemy trochę niespodzianek dla kibiców. Zarówno sportowych, jak i związanych z tematyką patriotyczną. Wszyscy w Poznaniu doskonale wiemy, ile dla nas Wielkopolan znaczy Powstanie. Pragnąłbym, żeby poświęcony pamięci jego uczestników turniej żużlowy na Golęcinie na stałe wpisał się do kalendarza naszej dyscypliny - podkreśla Arkadiusz Ładziński, prezes poznańskiego klubu.

Bilety są dostępne pod adresem bilety.speedwayevents.pl. W zależności od kategorii, wejściówki obecnie kształtują się od 14 do 120 zł. W sprzedaży są również bilety dla dzieci do lat siedmiu w cenie 1 zł. Nie obowiązują one jednak na sektor VIP stadionu w Poznaniu. Przedsprzedaż zakończy się 15 kwietnia o godzinie 23.59. Później ceny nieznacznie się zmienią.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (3):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • docent furman 0
  Na treningach nie zdolny do jazdy (ciągnik i polewaczka) na sparingu z Rawiczem i Daugavpils nie zdolny do jazdy (ciągnik i polewaczka )sam z nim gadałem ,mówił ze stawy mu siadły ,więc jak ty go mogłeś widzieć na ciągniku :D:D:D:D:D.Dyrygował wszystkim z trybun .No chyba że go widziałeś gdzieś na polu to nie wnikam ;-)
  Tibor 3 tygodnie temu widziałem go na ciągniku.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Tibor 0
  3 tygodnie temu widziałem go na ciągniku.
  docent furman On niczym juz nie jezdzi .Sprawy zdrowotne
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • docent furman 0
  On niczym juz nie jezdzi .Sprawy zdrowotne
  Tibor Un tero ino ciungnikiym łero tor ;)Ceny biletów już są, przedsprzedaż jest. Jeśli ktoś ma ochotę kupić kota w worku to serdecznie zapraszamy :D
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×