KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Stelmet Falubaz - Get Well: zielonogórzanie pokazali moc, a Niemiec z drugiej ligi postawił Dudka na nogi (relacja)

Falubaz pokazał moc, a Patryk Dudek udowodnił, że Joachim Kugelmann może w tym roku być tunerskim objawieniem. Dudek, korzystając z silników Niemca, rozstawiał rywali po kątach. Inaugurację obejrzało 14,5 tysiąca spragnionych dobrego żużla kibiców.

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Patryk Dudek WP SportoweFakty / Grzegorz Jarosz / Na zdjęciu: Patryk Dudek
Po biegu otwarcia kibice Stelmet Falubazu Zielona Góra przecierali oczy ze zdumienia, bo oto Jason Doyle popisał się rakietowym startem i tyle go zielonogórscy zawodnicy widzieli. Bardzo szybko okazało się jednak, że Get Well Toruń nie ma wystarczających atutów, by położyć rywala na łopatki. Zwłaszcza że nawet szybkiemu Nielsowi Kristianowi Iversenowi już w pierwszym starcie przytrafił się głupi błąd. Chodzi o sytuację, gdy zostawił Nickiemu Pedersenowi metrową ścieżkę przy krawężniku, z czego ten skorzystał.

Menedżer Get Well Jacek Frątczak przed meczem tłumaczył przed kamerami Eleven Sports, że w drużynie nie było wielu zmian, bo trzeba wydobyć wartość dodaną, z tego, co jest. Tak tłumaczył między innymi pozostawienie Chrisa Holdera, który od kilku sezonów zawodzi. W Zielonej Górze przełomu u Chrisa nie było. Mistrz świata z 2012 roku był wolny i bezbarwny. Na nieszczęście gości tak samo wyglądał jego brat Jack Holder, który w wielu meczach poprzedniego sezonu sprawdzał się w roli dżokera.

Czytaj także: Czy sędzia Słupski nie popełnił błędu?

W długie zimowe wieczory często się zastanawialiśmy, po co Falubaz brał zarówno Pedersena, jak i Martina Vaculika. Mecz z Get Well pokazał, że obaj są tej drużynie potrzebni. Dzięki ich kapitalnym akcjom na torze i wysokiej skuteczności zielonogórzanie bardzo szybko wypracowali znaczną przewagę i utrzymywali potem bezpieczny dystans.

ZOBACZ WIDEO Przemysław Pawlicki nie będzie dzwonił do trenera i prosił o dziką kartę

Pedersen najbardziej zaimponował już w pierwszym wyścigu. Był on dwukrotnie przerywany, ale Nicki utrzymał koncentrację i mimo przegranego startu wykorzystał pierwszą sposobność do ataku, a potem stanął na uszach, żeby zatrzymać ataki Iversena. Gdy zamykanie ścieżki pod bandą nic nie dało, przytomnie poczęstował przeciwnika szprycą. To zagranie ostatecznie zatrzymało Nielsa.

Ozdobą pierwszej serii były pojedynki Norberta Krakowiaka i Maksymilian Bogdanowicz, którzy jeszcze rok temu stanowili juniorską parę Car Gwarant Startu Gniezno. W piątek wyszli na remis. Po biegu młodzieżowym mieliśmy 1:0 dla Bogdanowicza, który śmiałym atakiem "na pikę" tak postraszył Krakowiaka, że ten za chwilę, próbując uciec, tak się pogubił, że nadział się na koło kolegi z drużyny, upadł i został wykluczony.

Krakowiak wyrównał w 4. biegu, choć tu mieliśmy małą kontrowersję, bo za taką można uznać wykluczenie Bogdanowicza. Szykował się on do ataku na Krakowiaka, ale ten zachwiał się na motocyklu, a Bogdanowicz, bojąc się tego, iż wjedzie w rywala, postanowił się katapultować. Kibice Get Well mogli mieć nadzieję, że sędzia wykluczy jednak Krakowiaka za stworzenie niebezpiecznej sytuacji na torze. Arbiter Paweł Słupski najwyraźniej doszedł jednak do wniosku, że skoro nie było kontaktu, to winny przerwania biegu jest ten, który upadł.

Czytaj także: Kibice Falubazu przygotowali baner dla Doyle'a

Swoją drogą, to juniorzy Get Well wstydu swojej drużynie w tym meczu nie przynieśli. Spisali się nawet odrobinę lepiej (o bonus) od swoich rówieśników z Zielonej Góry. Gościom zabrakło jednak seniorskich atutów. O bezbarwnych braciach z Australii wspomnieliśmy. Zabrakło też większej zdobyczy Norberta Kościucha, choć pewnie mało kto wierzył, że akurat jego stać na wyjazdach na coś więcej niż to, co pokazał z Falubazem. Na pewno lepiej mógł wypaść Doyle, który po atomowym wejściu potem trochę zgasł. Na dokładkę jeździł egoistycznie, choć przynajmniej raz mógł bardziej pomóc koledze z pary.

Osobny akapit należy się Patrykowi Dudkowi, który pokazał, że w silnikach Joachima Kugelmanna (dotąd tunerska druga liga) jest moc. Niektórzy zawodnicy mieli z jednostkami napędowymi Niemca małe kłopoty, ale Dudek wydobył z nich, to co najlepsze. Na dokładkę był nie tylko szybki, ale i myślał. Pokazał, że potrafi jeździć w parze z Pedersenem. Zastosował wariant szwedzki, o którym kiedyś sam opowiadał. O co chodzi? Dudek po jednym ze spotkań ligi szwedzkiej powiedział, że wie, jak jechać w duecie z egoistą Nickim. Stwierdził, że wystarczy mu nie przeszkadzać i pilnować atakujących rywali. To samo zrobił Patryk w 15. biegu meczu z Get Well.

Punktacja:

Stelmet Falubaz Zielona Góra - 53 pkt
9. Patryk Dudek - 11+2 (1*,3,3,2,2*)
10. Michael Jepsen Jensen - 4+1 (2,1,0,1*)
11. Piotr Protasiewicz - 9+2 (3,0,1*,3,2*)
12. Martin Vaculik - 11+2 (2*,3,2,1*,3)
13. Nicki Pedersen - 14 (3,3,3,2,3)
14. Mateusz Tonder - 3 (3,0,0)
15. Norbert Krakowiak - 1 (w,1,0)
16. Sebastian Niedźwiedź - nie startował

Get Well Toruń - 37 pkt
1. Jason Doyle - 10 (3,2,2,2,1,0)
2. Norbert Kościuch - 2+2 (0,1*,1*,-,0)
3. Filip Nizgorski - 0 (-,-,-,-,-)
4. Chris Holder - 5 (1,2,2,0)
5. Niels Kristian Iversen - 14 (2,2,3,3,3,1)
6. Igor Kopeć-Sobczyński - 3+1 (2,0,1*)
7. Maksymilian Bogdanowicz - 1 (1,w,0)
8. Jack Holder - 2+2 (0,1*,1*,0)

Bieg po biegu:
1. (61,81) Doyle, Jepsen Jensen, Dudek, Kościuch - 3:3 - (3:3)
2. (61,54) Tonder, Kopeć-Sobczyński, Bogdanowicz, Krakowiak (w/u) - 3:3 - (6:6)
3. (61,53) Protasiewicz, Vaculik, Ch. Holder, J. Holder - 5:1 - (11:7)
4. (61,82) Pedersen, Iversen, Krakowiak, Bogdanowicz (w/u) - 4:2 - (15:9)
5. (62,06) Vaculik, Doyle, Kościuch, Protasiewicz - 3:3 - (18:12)
6. (61,85) Pedersen, Ch. Holder, J. Holder, Tonder - 3:3 - (21:15)
7. (61,31) Dudek, Iversen, Jepsen Jensen, Kopeć-Sobczyński - 4:2 - (25:17)
8. (61,90) Pedersen, Doyle, Kościuch, Krakowiak - 3:3 - (28:20)
9. (61,56) Dudek, Ch. Holder, J. Holder, Jepsen Jensen - 3:3 - (31:23)
10. (62,06) Iversen, Vaculik, Protasiewicz, Bogdanowicz - 3:3 - (34:26)
11. (62,57) Iversen, Pedersen, Jepsen Jensen, J. Holder - 3:3 - (37:29)
12. (62,60) Protasiewicz, Doyle, Kopeć-Sobczyński, Tonder - 3:3 - (40:32)
13. (61,94) Iversen, Dudek, Vaculik, Ch. Holder - 3:3 - (43:35)
14. (62,03) Vaculik, Protasiewicz, Doyle, Kościuch - 5:1 - (48:36)
15. (62,25) Pedersen, Dudek, Iversen, Doyle - 5:1 - (53:37)

Sędzia: Paweł Słupski
Komisarz toru: Maciej Głód
NCD: 61,31 w 7. biegu uzyskał Patryk Dudek (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
Frekwencja: 14 500 osób (w tym grupa fanów Get Well)
Zestaw startowy: I

Czy to Falubaz taki mocny, czy Get Well taki słaby?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (176)
 • katia srebrny kask Zgłoś komentarz
  Z artykulu wynika, ze Dudek rozsrawial wszystkich po kątach. A tym czasem Nicki Pedersen miał 14 pkt i ani razu nie był trzeci. Obiektywizm sportowy aż pirazajacy;)
  • 2PAG KSF Zgłoś komentarz
   WIELKA PROŚBA!!!!!!!!!!! Panowie z NC+ i ELEVEN dajcie ludziom możliwość godnego oglądania żużla. Pogońcie tego pseudo komentatora p. OLKOWICZA w PiS du. Przecież tego bełkotu nie da
   Czytaj całość
   się słuchać. Nie po to wykupiłem kanały, by dowiedzieć się gdzie i kiedy produkowano Ursusa albo że dziś ma urodziny jakiś gościu nie mający nic wspólnego z żużlem.
   • Aniak38 Zgłoś komentarz
    Wspaniale oglądało się Dzika, chociaż kevlar trochę nie pasuje... ;)) Widać, że jest pewny swojego sprzętu, swojej dyspozycji - trochę szkoda, iż nie będzie go w GP. Oby tak w
    Czytaj całość
    następnych meczach, choć w spotkaniu z UL mógłby trochę spuścić z tonu. :)
    • barabasz Zgłoś komentarz
     Nowe myszki pokazały klasę!! Trzeba stwierdzić, że jesteśmy mocną drużyną, ale nierówną. MJJ na początku sezonu bardzo wolny a juniorzy w biegach z seniorami nic nie pokazali są po
     Czytaj całość
     prostu słabi. Wygrana cieszy ale jest bardzo dużo do poprawienia. Zobaczymy co pokaże mecz wyjazdowy.
     • Zbeer Zgłoś komentarz
      Jest jakiś wolny menago za Frątczaka? Jak nie, to wystawić ogłoszenie w pośredniakach. Jeśli nie, brać kogoś z godzinami do odpracowania społecznie. Nie stawiać wymagań, gorzej już
      Czytaj całość
      na tej pozycji nie będzie. No, chyba że w klubie mają jakieś ambicje, ale jak obserwuję od kilku sezonów padakę, to cele sportowe są kwestią najmniej istotną, zaraz po kibicach.
      • kibic1212 Zgłoś komentarz
       Falubaz przereklamowany a Ks toruń to dno....cholderowie i holta odstrzelą ten klub z EL
       • Łuki_Falubaziak Zgłoś komentarz
        Jak na początek sezonu to był niezły mecz. Było kilka ciekawych mijanek. Szczególnie ataki Kapitana, Vacula i Patryka - palce lizać! Gratuluję Falubazom wygranej. Szczególnie, że
        Czytaj całość
        wczoraj żadnego biegu nasi nie przegrali a to jest bardzo ważne w kontekście dalszych spotkań. O postawę tercetu Patryk-Vacul-Nicki jestem bardzo spokojny (Nicki - pamiętaj do licha! U siebie kaski czerwone i niebieskie oraz na wyjeździe białe i żółte - to są twoje "ziomki", a w ostatnim biegu trochę utrudniłeś Patrykowi i wcześniej Jensenowi. Szczęście, że Patryk jakoś dał radę, ale z trudniejszymi rywalami nie byłoby tak "różowo"). Pepe - nierówno, ale bieg 12. i Twoja szarża (ryzykowna, ale udana) - takiego Kapitana warto widzieć na torze. Martwi mnie Liglad - coś jemu nie idzie. Początek niezły, ale im dalej w las - tym bardziej w tym "lesie" się pogubił. Wierzę, że sympatyczny Duńczyk poradzi sobie ze sprzętem, ale młodzieżowcy? Z taką postawą to "Domin" i "Smyk" wam zafundują ponownie bardzo mocne "korepetycje" z żużla. Norbi - więcej spokoju, bo zbyt nerwowo jeździsz, a na żużlu trzeba zachować spokój. Zaskoczyła mnie decyzja sędziego o wykluczenie Bogdanowicza, skoro nie miał czasu, by w porę wyminąć Krakowiaka. A Tonder? Pierwszy bieg super, a następne bezbarwnie. Więcej jazdy i zero "sodówy" (bo niestety widać, że Mati ma już "sodówę"). Z gości jedynie na plus wypadł Iversen - wraca PUK z czasów "gorzowskich" - szybki, waleczny i trudny do ujarzmienia. Doyle - tak samo jak Nicki, więcej współpracy z kolegą z pary. Bracia Ha - nie zaskoczyli mnie. IKS - dobre starty, ale "trasa" do poprawki. Norbi Kościuch - będzie z niego niezły zawodnik, tylko trzeba jemu bardziej zaufać. Powinien startować jako prowadzący parę, a nie faworyzować wątpliwych braci Ha. Przynajmniej do jutra Falubaz będzie na czele :) A czy dłużej będziemy? Zobaczymy. We Wrocławiu Motomyszy muszą wspiąć się nie na wyżyny, ale na Himalaje swoich umiejętności. W końcu nasz następny rywal "This is...SPARTA!" Pozdrawiam falubazowo z Poznania :)
        • Dumny z Krzyża Zgłoś komentarz
         Nie ma co się rozpisywać nad wynikiem bo analizując przed meczem wiedziałem, że po 13 biegu będziemy mieli 35 pkt i to sie potwierdziło, niestety nominowane nie wyszły i wyszło słabo.
         Czytaj całość
         Kilka zdań jednak muszę napisać bo nie przejdę obok tego obojętnie. 1. Frątczak potwierdził to co o nim myślę od meczu, w którym badał gaźnik Madsena po biegach, w których zaczęło nam wychodzić - tak jak stoję, za darmo, bez kosztów dla klubu jestem w stanie poprowadzić ta drużynę lepiej od niego! Za zmianę Norberta na bezbarwnego Jacka gdybym był szefem był byś zwolniony sms-em! Tak jak arabowie biorą rozwód poprzez sms-a bez najmniejszych skrupułów bym go upokorzył w ten sposób - to jest człowiek, który nie buduje a rujnuje atmosferę w drużynie! Kościuch, który w trudnych biegach gryzie tor, walczy i nie odstaje od rywala i kąsa przez cztery kółka jest zmieniany taktycznie przez bezbarwnego Holdera - tym posunięciem udowodnił, że nie ma najmniejszego pojęcia o tym sporcie... Na tym zakończę temat Jacka bo to jest największa pomyłka w historii toruńskiego klubu. 2. PUK - bardzo ładnie, oby tak dalej. 3. Juniorzy - Igor dobre starty ale na trasie widać jak sie ogląda i robi wszystko żeby nie przeszkadzać rywalom kiedy przygotowują się do wyprzedzania... Maksymilian - brawa za ambicje i walkę, jest trochę do poprawy ale nie mam pretensji do juniorów. 4. Doyle - starał sie jak mógł, walczył ale był wolny na trasie. 5. Bracia - niestety dramat, mam nadzieje, że będzie lepiej bo bez nich zostaje nam walko o ligowy byt. 6. Norbert - przepraszam Ciebie za naszego wielkiego taktyka - tak jak pisałem wyżej - on się nadaje co najwyżej do tarcia chrzanu - odjechałeś dobre wyścigi a zmiana, której dokonał sprzedawca armatury była komiczna a w konsekwencji tragiczna, mam nadzieje, że ktoś mądry w klubie uspokoi tego "taktyka" lub wyśle na sportową emeryturę... Ostatnie zdanie należy sie Protasiewiczowi - oglądam ten piękny sport ponad trzy dekady, widziałem wiele ale nigdy nie widziałem zawodnika, który ze świetnego technika i gentelmena staję się z biegiem lat chamem i zawadiaką torowym. Od trzech sezonów obserwuję jak się zmienił Pepe - jedzie chamsko, wozi i wstawia koło na chama nie patrząc na konsekwencje... Jak tak dalej będzie robił to nie zrobi benefisu na koniec kariery siedząc na motocyklu tylko na wózku... Nie ma poszanowania dla rywali i nie pisze o tym jednym meczu a o jego ostatnich trzech sezonach - ktoś go w końcu potraktuje z wzajemnością i nauczy szacunku do rywala. 7. Falubazowi gratuluję wygranej, był fajny żużel i ściganie, dwa ostatnie biegi zmąciły ostateczny obraz tego spotkania, mogliśmy zakończyć ten mecz na 42 oczkach ale się nie udało...
         • Mysz Polski FZ Zgłoś komentarz
          wreszcie Duzers ma sprzet na GP ,wczoraj byl znacznie waleczniejszy od Zmarzlika, zmarzlikowe maszyny staly w miejscu , natomiast Madsen poki co mistrz kolejki.
          • M70 Zgłoś komentarz
           W Zielonej Górze nikt w tym roku punktu nie zdobędzie.
           • Mysz Polski FZ Zgłoś komentarz
            Mega Protas dwa razy pyknal Dojla i to w jakim stylu, pieknie przeprowadzone ataki
            • gryfik Zgłoś komentarz
             Krzyżaki do boju ! Nie chce Derbów pierwszoligowych za rok !!!
             • gryfik Zgłoś komentarz
              Gratulacje Falubaz !
              Zobacz więcej komentarzy (69)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×