Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Możesz mieć kasę, ale tradycji nigdy nie kupisz. Ostrovia pokazała klasę. Lekcja historii na klubowych ścianach

Prezes Radosław Strzelczyk i dziennikarz Maciej Kmiecik zamienili klubowe ściany w wystawę, przy której legendom ostrowskiego żużla kręciła się łezka w oku. Jeśli będziecie wybierać się na żużel do Ostrowa, musicie to zobaczyć. Pozycja obowiązkowa.
Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Byli zawodnicy ostrowskiego klubu Jacek Brucheiser do góry (szósty od lewej) WP SportoweFakty / Anna Kłopocka / Byli zawodnicy ostrowskiego klubu. Jacek Brucheiser do góry (szósty od lewej)

Wystarczyła jedna rozmowa w listopadzie ubiegłego roku, by okazało się, że mają zbieżną wizję zagospodarowania ścian trybuny głównej w Ostrowie Wielkopolskim. Później pozostało już tylko znaleźć sześć tysięcy złotych. Środki udało się pozyskać z Funduszu Grantowego dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego. Dzięki temu prezes Radosław Strzelczyk i nasz redakcyjny kolega Maciej Kmiecik sprawili, że z klubowych ścian do wszystkich kibiców będzie przemawiać od tej pory blisko 90 - letnia historia, której nie da się kupić za żadne pieniądze. W końcu Ostrów to jeden z najstarszych żużlowych ośrodków w kraju. Jego historia sięga lat 30. ubiegłego wieku.

Zobacz także: Prezes mistrza Polski o play-off i transferowych planach: Chcemy zatrzymać wszystkich zawodników

Otwarcie wystawy poświęconej historii sportu żużlowego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Turniejowi o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Na wydarzeniu pojawiły się klubowe legendy. Był nawet lider Ostrovii z lat 80. Jacek Brucheiser. Na trybunie głównej pojawili się także Tadeusz, Jankowski, Marek Garsztka, Ryszard Małecki, Dariusz Brucheiser, Przemysław Brucheiser, Mirosław Ćwikła, Franciszek Jaziewicz, Adam Jaziewicz czy Tomasz Poprawski. Wszyscy nie kryli wzruszenia.

Wystawa zawiera zdjęcia wszystkich zwycięzców Turnieju o Łańcuch Herbowy. Dzięki niej można cofnąć się aż do lat 30. ubiegłego wieku. To przede wszystkim zasługa Artura Małeckiego, w którego prywatnym archiwum znajduje się wiele sentymentalnych fotografii. Nie brakuje jednak także tej najnowszej historii. Na klubowych ścianach zagościła ona dzięki fotograf ostrowskiego klubu Annie Kłopockiej, która zajęła się także opracowaniem graficznym całej wystawy.

ZOBACZ WIDEO Piotr Świderski: Trudno szukać drużyny, która może przeszkodzić Unii. Ona dominuje na torach rywali z play-offów

Dodajmy, że wszystkie osoby, które pracowały przy projekcie, robiły to społecznie. Choć zarywali noce, żeby zdążyć przed tegorocznym Turniejem o Łańcuch Herbowy, nie wzięli za to nawet złotówki. Pokazali piękną historię ostrowskiego żużla. Przy okazji sami przeszli do historii.

Czapki z głów przed zarządem ostrowskiego klubu. To w końcu już kolejna taka inicjatywa Arged Malesa TŻ Ostrovii. W 2016 zarząd ostrowskiego klubu na czele z Radosławem Strzelczykiem i Waldemarem Górskim jako pierwszy zaprosił do Ostrowa rodzinę Rifa Saitgariejewa. Wydarzyło się to przy okazji XX memoriału poświęconego pamięci tego rosyjskiego żużlowca. Wcześniej nie potrafił tego zrobić nikt.

Działacze Arged Malesa TŻ Ostrovii przez cztery lata swojej działalności zadbali o tradycję lepiej niż kilka poprzednich ekip rządzących klubem razem wziętych. A na tym nie koniec, bo już w najbliższą niedzielę przy trybunie głównej zostanie odsłonięta tablica poświęcona pamięci Tomasza Jędrzejaka, najbardziej utytułowanego wychowanka ostrowskiego klubu.

Dodajmy, że wystawę poświęconą Turniejowi o Łańcuch Herbowy i historii ostrowskiego żużla można oglądać codziennie w godzinach pracy klubu. Dla kibiców, którzy kupują bilety na trybunę główną, będzie ona dostępna przy okazji każdych zawodów żużlowych rozgrywanych w Ostrowie.

Czy wystawa poświęcona Turniejowi o Łańcuch Herbowy i historii ostrowskiego żużla to dobry pomysł?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (22)
 • RychuApator Zgłoś komentarz
  czy rozmowa Wodniczaka z Cieślakiem też tam jest ?
  • KSFZ Zgłoś komentarz
   Jacek bruhaiset to rzeczywiście gwiazda.Cwikla to samo .Klekajcie narody hahaha
   • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
    Ostrów jadąc Pod nowym zarządem klub robi postępy sportowe. Nie kiedy zaskakuje fanów.Dla tego klub legitymuje się dobrą frekwencja na stadionie,
    • ostry.pp Zgłoś komentarz
     Wielkie brawa za ogrom pracy i wyeksponowanie pamięci o ludziach, którzy zasłużyli się dla tego klubu. Pięknie ze strony prezesów że dbają o historię. W tym sezonie prezesi zasłużyli
     Czytaj całość
     na wielki order- to co pokazują jak prowadzić klub i być człowiekiem przechodzi wszelkie granice. Brawo Panowie!
     • hmm Zgłoś komentarz
      Jak pisałem pod innym wątkiem.. Ten turniej stracił na swojej MAGI !! Turniej kończył sezon żużlowy w Polsce , niedziela 12.30 to sprawiało ,że turniej był wyjątkowy. Po zawodach
      Czytaj całość
      kupowało się zdjęcia , kalendarze , gadżety żużlowe , żegnało się z zawodnikami na okres jesienno zimowy... Teraz to tylko turniej ... NIESTETY
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×