Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Żużel. Kolejny milowy krok do budowy żużla w Przemyślu. Żużlowcy trenowali na stadionie Polonii (wideo)

Od ponad dwóch lat grupa zapaleńców z Przemyśla walczy o to, by w ich mieście narodził się żużel. Powstał już minitor, są pierwsi wychowankowie, a w ostatnich dniach odbył się pierwszy trening na bieżni stadionu w Przemyślu.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
Jazdy pokazowe na stadionie Polonii Przemyśl Archiwum prywatne / Maciej Gilowski / Na zdjęciu: Jazdy pokazowe na stadionie Polonii Przemyśl

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

W większości żużlowych miast jest jeden tor, a w Przemyślu mamy po dwóch latach działalności klubu namiastkę dwóch torów! Spartan może się pochwalić dwoma wychowankami, gdyż Arkadiusz Kordek i Maciej Gudyka zdali licencję miniżużlową, a łącznie trenuje teraz 11 młodych zawodników, dla których obecnie jest budowana baza sprzętowa. W 2020 roku sponsorem tytularnym klubu ma być firma Brico Marche. Teraz przyszedł czas na jazdy pokazowe na dużym torze, co jest niezbędne, gdyż do klubu zaczynają się zgłaszać chętni ze starszych roczników.

Przez półtorej godziny dwaj miniżużlowcy, żużlowiec-amator Mateusz Wisz oraz wychowanek Stali Rzeszów Patryk Wojdyło kręcili próbne kółka na bieżni stadionu Polonii Przemyśl. - Nie był to typowy trening, ze względu na kwestie bezpieczeństwa, gdyż bieżnia nie posiada wyprofilowanych łuków, band, a drugi łuk jest rozsypany. Chodziło nam o to, by pokazać że obiekt Polonii ma potencjał na ten sport - powiedział Maciej Gilowski, prezes Spartana.

Antyprzykład Macieja Janowskiego. Zobacz więcej!

Jest teraz nadzieja na inwestycje na stadionie Polonii. - Niewielkim nakładem finansowym można ten stadion przystosować pod obiekt żużlowy, co mogłoby pomóc w zaprezentowaniu tej dyscypliny w naszym mieście. Skupiamy się na pozyskaniu funduszy na zmodernizowaniu tego obiektu i dostosowaniu go do wymogów regulaminowych, by spełniał normy dla torów żużlowych. Firma pana Mariusza Kica robiła nam próbę rozbudowy toru i rezultaty są zadowalające - dodał Gilowski.

ZOBACZ WIDEO Przepis na sukces Wiktora Lamparta. Junior Motoru przeszedł na wegetarianizm

Na początku listopada, inicjatorzy żużla w Przemyślu mają otrzymać wizualizacje stadionu Polonii z uwzględnionym torem, parkiem maszyn i parkingami. Przygotowują go studenci jednej z uczelni w Przemyślu.

Co ważne, klub żużlowy posiada pełne wsparcie obecnego zarządcy stadionu. - Mamy mocne poparcie zarządu Polonii co do takich treningów pokazowych, ale zdajemy sobie sprawę, że musimy nad tym terenem popracować. Niebawem chcemy powołać autonomiczną sekcję żużlową Polonii. Rozmowy z zarządem tego klubu trwały już ponad rok temu i budujemy podstawy pod współpracę - wyznał prezes Gilowski.

Unii będzie trudniej o kolejny tytuł. Zobacz więcej!

Zapowiada się więc połączenie sił działaczy Spartana Przemyśl i Polonii Przemyśl. W pierwszych latach mają być to przede wszystkim treningi juniorów i amatorów, które - gdy wszystko wyjdzie zgodnie z planem - będą się odbywały jednocześnie z treningami miniżużlowców. Same treningi na torze, który może powstać w ciągu roku nie są jednak celem. W Przemyślu marzą o debiucie ligowym. - Wszystko tu zależy od budżetu, jednak marzyłby nam się start w lidze w ciągu dwóch-trzech lat - podsumował Maciej Gilowski.

Czy popierasz budowę żużla w Przemyślu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (23):
Zobacz więcej komentarzy (10)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×