Żużel. Skórnicki, Dobrucki, Frątczak i inni. Ci trenerzy siedzą na ławce rezerwowych. Kogo warto odkurzyć?

WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Adam Skórnicki
WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Adam Skórnicki

Adam Skórnicki od wtorku nie jest już menedżerem Stelmet Falubazu Zielona Góra. Po odejściu do Apatora Toruń Tomasza Bajerskiego nowego trenera szukają też w Poznaniu. Kim warto ich zastąpić? Oto nasza ściągawka dla prezesów.

Wbrew pozorom rynek wolnych menedżerów w żużlu jest dość urodzajny i co najważniejsze roi się w nim od uznanych nazwisk. Sęk w tym, że w speedway'u bardzo łatwo wylecieć z karuzeli, a wskoczyć na nią ponownie nie jest łatwą sztuką. O ile nie masz nazwiska i kilku sukcesów na koncie, albo nie wywodzisz się z lokalnego środowiska.

Tutaj  w odróżnieniu np. do piłki nożnej szybko można zniknąć w otchłani zapomnienia. Rok, dwa lata poza branżą to już sporo. W trzech polskich ligach jest ok. dwadzieścia stołków do obsadzenia, a do zmian dochodzi raczej sporadycznie. Na ogół obracamy się w zamkniętym kręgu osób, które akurat znajdują się na "topie".

Warto też odnotować, że do rządzenia drużynami z niezłym skutkiem "dorwało" się paru trenerów młodej generacji, którym szefowie klubów nie bali się zaufać. Zmiana pokoleniowa jest zauważalna gołym okiem, choć "stare wygi" nie mają zamiaru łatwo oddać pola.

ZOBACZ WIDEO Cieślak o odejściu Miedzińskiego z Włókniarza. "Dużo do powiedzenia miał jego sponsor"

CZYTAJ TAKŻE: Nowe kluby Musielaka i Huckenebcka siedzą na minie

Listę najbardziej znanych bezrobotnych otwiera dopiero, co odpalony ze Stelmet Falubazu Zielona Góra Adam Skórnicki. Stołek menedżera w tym klubie wygląda od dłuższego czasu na gorący, ale kto by nie chciał spróbował popracować w klubie z PGE Ekstraligi. Coś nam się wydaje, że tam nim prezes rozpocznie rekrutację (o ile do niej dojdzie), na jego stole wyląduje stos CV. Dodajmy, że wakat po odejściu do Apatora Toruń Tomasz Bajerskiego jest też w Power Duck Iveston PSŻ-ecie Poznań. Prezes Arkadiusz Ładziński jako jeden z nielicznych lubi jednak sięgać po nieoczywiste postacie i tak może być w tym przypadku, ponieważ chodzą słuchy, że najmocniej stoją akcje Grzegorza Kłopota  z... Zielonej Góry.

Kandydatami do objęcia stanowiska po koledze mogliby być np. Jacek Frątczak i Rafał Dobrucki. Pierwszy od pożegnania się w trakcie sezonu z Get Well Toruń raczej stronił od żużla i mówił o wypaleniu, ale oferta z macierzystego klubu pewnie zmieniłaby optykę. Zwłaszcza, że pan Jacek znów coraz chętniej udziela się w mediach i z ukochaną dyscypliną się przeprosił. Oferta z Falubazu byłaby pewnie z gatunku tych nie odrzucenia, co wpisywałoby się w teorię o szukaniu wśród lokalnych przedstawicieli. Możliwe jednak, że działacze z Zielonej Góry mają inną koncepcję i taki wariant też należy wziąć pod uwagę.

Dobrucki pozostaje wolny odkąd rozstał się z Betard Spartą Wrocław po sezonie 2018. Skupił się na robocie z młodzieżową reprezentacją juniorów. Od 2020 roku zastąpi Marka Cieślaka w roli trenera kadry seniorów. Niedawno pan Rafał napomknął, że nie wyklucza łączenia funkcji, co by oznaczała, że i jemu zaczyna brakować codziennego kieratu klubowego. W Falubazie też miał swoje pięć minut.

Jeszcze niedawno mocno ceniony był np. Mirosław Kowalik. On jednak po krótkich i raczej nieudanych przygodach ze Stalą Rzeszów Ireneusza Nawrockiego i Euro Finannce Polonią Piła pozwolił swojemu nazwisku lekko przyblaknąć. W ostatnich miesiącach udzielał się jako ekspert telewizyjny. Bardziej niż sukcesami na polu trenerskim zasłynął z wymiany zdań na żywo z Leonem Madsenem, urażonym, że ten na wizji kwestionuje stan jego zdrowia.

Nieco dalej w poczekalni siedzą doświadczeni nestorzy polskiej myśli trenerskiej. Opiekunowie wielu klubów - Janusz Stachyra i Grzegorz Dzikowski. Jeden związany z Rzeszowem, drugi z Gdańskiem. Łączącym ich wspólnym mianownikiem jest wątek częstochowski. Do tego grona warto dołożyć innych aktywnych jeszcze niedawno prowadzących zespoły ligowe byłych żużlowców - Henryka Jaska (kiedyś m.in. Rawicz i Wrocław), Piotra Szymkę, czy wyrzuconego w trakcie niedawno zakończonego sezonu z Kolejarza Opole - Mirosława Korbela.

Na rynku wciąż wolnych jest wielu palących się do roboty menedżerów z większym bądź mniejszym doświadczeniem łatwo znaleźć i grupę od dawna pokrytą kurzem, nie robiącą już zbyt dużo, abyśmy sobie o nich przypomnieli jako o ludziach biegających po parku maszyn z programem. Jan Krzystyniak np. jest felietonistą naszego portalu, ale ogranicza się do oglądania ukochanego sportu z dalszej perspektywy. Czesław Czernicki, pod którym padały zarzuty, że wymądrza się, a nigdy nie siedział na motocyklu żużlowym też dawno się zaszył. Choć jego nazwisko często wraca jak bumerang w różnych spekulacjach, gdy któryś z menedżerów jest zmuszony do wyczyszczenia swojego biurka, zwalniając fotel następcy.

Romans z menedżerką w Krakowie i Ostrowie zaliczył Michał Widera. W Polonii w trakcie rządów swojego ojca Władysława na szerokie wody trenerskie próbował wypłynąć Jacek Gollob. W historii najnowszej swoich sił w Bydgoszczy próbował też namaszczony przez Jerzego Kanclerza Ryszard Franczyszyn, a przecież od tych samych ścian odbijał się jeszcze Robert Sawina.

W blokach startowych na podjęcie stanowiska czeka również nowa fala ze świeżym spojrzeniem. Na razie nie otrzaskana w zawodzie, chociaż taki Stanisław Burza zebrał przez ostatni sezon w Wandzie tyle oświadczenia, że obdzieliłby nim kolejne dziesięć lat. Jedno jest pewne. W jego przypadku gorzej już być nie może i wpaść z deszczu pod rynnę będzie mu trudno. Na menedżerów z pierwszych stron gazet zadatki posiadają Krzysztof Jabłoński i Piotr Świderski. Potrzebują tylko i aż zaufania.

Jabłoński skończył niedawno karierę i po zdobyciu uprawnień trenerskich chciałby utrzymać się przy dyscyplinie, chociaż realizuje się i przy "tunerce" silników. Często jednak widziany był w teamach zawodników pomagając im w czasie meczów. Świderski z kolei miał epizod przy Orle Łódź u boku Lecha Kędziory, lecz teraz woli się dzielić wiedzą przy okazji transmisji w stacji nsport+.

CZYTAJ TAKŻE: W tym rankingu Zmarzlik nie wygrał. Sprawdź ile zarobili uczestnicy GP 2019

Komentarze (27)
Nίghtmare
1.11.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
znowusz dać frontczaka do gryzoni i sprawdzić czy potrafi nastempny klub spuścić do ligi nirzej boć już spuścił ... troluń 
avatar
RECON_1
31.10.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W Zielonce sięgną po niezatapialnego andrzeja:) 
avatar
iksis
31.10.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Czesław Czernicki. 
avatar
sinalco78
30.10.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A może w kontekście całego zamieszania to pan Walczak zyskał najwięcej i szykuje skok na funkcje menadżerską? PS. Frątczak się za mocno- jak dla mnie-podpala, ale nie można mu odmówić "ogaru" j Czytaj całość
avatar
AdamGw
30.10.2019
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.