Żużel. W Bydgoszczy powstaje muzeum żużla. Jakie będą pierwsze eksponaty?

Archiwum prywatne / Jarosław Gamszej / Na zdjęciu: Jarosław Gamszej i Szymon Woźniak
Archiwum prywatne / Jarosław Gamszej / Na zdjęciu: Jarosław Gamszej i Szymon Woźniak

Powstaje Muzeum Bydgoskiego Sportu Żużlowego. Dotychczas zapowiedziane eksponaty prezentują się nader ciekawie. Obiekt ma być otwarty dla zwiedzających już na inaugurację przyszłego sezonu.

Jarosław Gamszej to postać znana w Bydgoszczy ze swej fascynującej pasji. Nie tylko może się pochwalić ogromną kolekcją żużlowych pamiątek, ale również założył "Stowarzyszenie Czarnego Gryfa" zrzeszające byłych żużlowców w Bydgoszczy. Było ono zaangażowane między innymi w odbyte 15 sierpnia na MotoArenie "Derby Pomorza i Kujaw 2019".

Teraz Gamszej postanowił znacznie rozwinąć swoją kolekcję. Nie tylko wzbogaca ją o wiele ciekawych pamiątek, ale również przygotowuje się do otwarcia prawdziwego muzeum! Ma się ono znajdować w budynku uniwersyteckim sąsiadującym z bydgoskim stadionem (tym stojącym brzy bramie do parku maszyn).

Kibice będą mogli na własne oczy zobaczyć dziesiątki kombinezonów, zabytkowe motocykle, plastrony i wiele innych eksponatów. Niektóre z nich to prawdziwe rarytasy. Odwzorowano na przykład sylwetkę Tomasza Golloba z czasów historycznego, pechowego sezonu 1999. Manekin ubrany jest w ten sam kevlar w którym Tomasz Gollob wyleciał za bandę podczas pamiętnego finału Złotego Kasku we Wrocławiu.

Sylwetka Tomasza Golloba z 1999 roku (fot. Jarosław Gamszej)
Sylwetka Tomasza Golloba z 1999 roku (fot. Jarosław Gamszej)

Zamysłem muzeum jest pokazanie całej historii bydgoskiego żużla. Najstarsze eksponaty - puchary zdobyte przez Zygmunta Śmigla - pochodzą z 1947 roku. Zwiedzający będą mieli możliwość doświadczenia na własnej skórze żużla z okresu PRL-u, czasów po transformacji ustrojowej (stojących w Bydgoszczy pod znakiem nazwiska "Gollob"), a nawet historii najnowszej poprzez eksponaty związane z Szymonem Woźniakiem (na przykład pamiątki z pamiętnego finału IMP 2017) czy Marcinem Jędrzejewskim  (kevlar z tegorocznego sezonu zakończonego awansem do 1. ligi).

Sylwetki żużlowców (fot. Jarosław Gamszej)
Sylwetki żużlowców (fot. Jarosław Gamszej)

Otwarcie muzeum jest planowane na kwiecień przyszłego roku. Jarosław Gamszej i Jerzy Kanclerz czynią teraz starania, by dostęp do wystawy był możliwy dla kibiców podczas meczów ligowych, w przerwach pomiędzy biegami.

Czytaj także: Wilki Krosno będą atakować pierwszą ligę? Jednego lidera na sezon 2020 już mają
Czytaj także: Polonia Bydgoszcz z kolejnym wzmocnieniem? Beniaminek może pozyskać zawodnika Orła Łódź

ZOBACZ WIDEO Kibice na PGE Narodowym. Tak wygląda największe żużlowe wydarzenie na świecie

Źródło artykułu: