Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Żużel. W Bydgoszczy powstaje muzeum żużla. Jakie będą pierwsze eksponaty?

Powstaje Muzeum Bydgoskiego Sportu Żużlowego. Dotychczas zapowiedziane eksponaty prezentują się nader ciekawie. Obiekt ma być otwarty dla zwiedzających już na inaugurację przyszłego sezonu.
Przemysław Półgęsek
Przemysław Półgęsek
Jarosław Gamszej i Szymon Woźniak Archiwum prywatne / Jarosław Gamszej / Na zdjęciu: Jarosław Gamszej i Szymon Woźniak

Jarosław Gamszej to postać znana w Bydgoszczy ze swej fascynującej pasji. Nie tylko może się pochwalić ogromną kolekcją żużlowych pamiątek, ale również założył "Stowarzyszenie Czarnego Gryfa" zrzeszające byłych żużlowców w Bydgoszczy. Było ono zaangażowane między innymi w odbyte 15 sierpnia na MotoArenie "Derby Pomorza i Kujaw 2019".

Teraz Gamszej postanowił znacznie rozwinąć swoją kolekcję. Nie tylko wzbogaca ją o wiele ciekawych pamiątek, ale również przygotowuje się do otwarcia prawdziwego muzeum! Ma się ono znajdować w budynku uniwersyteckim sąsiadującym z bydgoskim stadionem (tym stojącym brzy bramie do parku maszyn).

Kibice będą mogli na własne oczy zobaczyć dziesiątki kombinezonów, zabytkowe motocykle, plastrony i wiele innych eksponatów. Niektóre z nich to prawdziwe rarytasy. Odwzorowano na przykład sylwetkę Tomasza Golloba z czasów historycznego, pechowego sezonu 1999. Manekin ubrany jest w ten sam kevlar w którym Tomasz Gollob wyleciał za bandę podczas pamiętnego finału Złotego Kasku we Wrocławiu.

Sylwetka Tomasza Golloba z 1999 roku (fot. Jarosław Gamszej) Sylwetka Tomasza Golloba z 1999 roku (fot. Jarosław Gamszej)
Zamysłem muzeum jest pokazanie całej historii bydgoskiego żużla. Najstarsze eksponaty - puchary zdobyte przez Zygmunta Śmigla - pochodzą z 1947 roku. Zwiedzający będą mieli możliwość doświadczenia na własnej skórze żużla z okresu PRL-u, czasów po transformacji ustrojowej (stojących w Bydgoszczy pod znakiem nazwiska "Gollob"), a nawet historii najnowszej poprzez eksponaty związane z Szymonem Woźniakiem (na przykład pamiątki z pamiętnego finału IMP 2017) czy Marcinem Jędrzejewskim  (kevlar z tegorocznego sezonu zakończonego awansem do 1. ligi).
Sylwetki żużlowców (fot. Jarosław Gamszej) Sylwetki żużlowców (fot. Jarosław Gamszej)
Otwarcie muzeum jest planowane na kwiecień przyszłego roku. Jarosław Gamszej i Jerzy Kanclerz czynią teraz starania, by dostęp do wystawy był możliwy dla kibiców podczas meczów ligowych, w przerwach pomiędzy biegami.

Czytaj także: Wilki Krosno będą atakować pierwszą ligę? Jednego lidera na sezon 2020 już mają
Czytaj także: Polonia Bydgoszcz z kolejnym wzmocnieniem? Beniaminek może pozyskać zawodnika Orła Łódź

ZOBACZ WIDEO Kibice na PGE Narodowym. Tak wygląda największe żużlowe wydarzenie na świecie

Czy odwiedzisz Muzeum Bydgoskiego Sportu Żużlowego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×