Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Australijczycy mają turniej dla Warda, Polacy powinni mieć zawody dla Golloba

8 lutego w Australii zostanie rozegrany kolejny turniej dla Darcy'ego Warda. Jego koledzy znów wyjadą na tor, by wesprzeć kontuzjowanego żużlowca. Podobnej inicjatywy brakuje w Polsce względem Tomasza Golloba.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Greg Hancock i Tomasz Gollob Turniej Asy dla Golloba WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Greg Hancock i Tomasz Gollob. Turniej Asy dla Golloba.

Turniej dla Darcy'ego Warda, organizowany w Australii, stał się już tradycją i ma stałe miejsce w kalendarzu rozgrywek na Antypodach. Dość powiedzieć, że w tegorocznej edycji na torze zobaczymy chociażby Jasona Crumpa (czytaj więcej o tym TUTAJ).

Trzykrotny mistrz świata postanowił wrócić na motocykl, by swoim nazwiskiem wypromować turniej Warda i równocześnie zachęcić kibiców do przyjścia na stadion. W końcu impreza ma szczytny cel - zgromadzić środki na leczenie żużlowca, który w 2015 roku złamał kręgosłup i porusza się na wózku inwalidzkim. Dlatego jego koledzy z toru godzą się jechać za darmo w tych zawodach.

Czytaj także: Marcin Najman zrugał team Maksyma Drabika

Inicjatywa Australijczyków powinna dać do myślenia Polakom. Tyle bowiem ostatnio mówiło się o mobilizacji i solidarności środowiska w kontekście głosowania na Bartosza Zmarzlika w plebiscycie na sportowca roku, a brakuje nam zdecydowanych ruchów względem Tomasza Golloba, który też zasłużył na to, by mieć co roku turniej, z którego dochód przeznaczany byłby na jego rehabilitację.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

W Bydgoszczy odbyła się tylko jedna edycja "Asów dla Golloba" - pod koniec 2018 roku. Szkoda, że już w minionym sezonie nie udało się zorganizować kolejnej. Przypadek Golloba jest przecież podobny do tego Warda - bydgoszczanin po fatalnym wypadku też musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Codzienna rehabilitacja 48-latka sporo kosztuje.

Ktoś może zasugerować, że Gollob przez wiele lat startów zarobił fortunę na torze i powinien z tego opłacać rehabilitację. Tyle że każda górka pieniędzy się kiedyś kończy, a zasługi Golloba dla polskiego speedwaya są nieocenione. Przez lata to on jeden ciągnął całą dyscyplinę do przodu i był wręcz jej synonimem.

Ward przecież też nie został zostawiony na pastwę losu, ma nadal wsparcie jednego ze sponsorów - Monster Energy, a mimo to koledzy z reprezentacji potrafią się zorganizować i raz w roku zrobić coś dla niego. Czy nie możemy oczekiwać tego samego od Polaków względem Golloba? Spora część zawodników zgodziłaby się, aby ten jeden raz w roku pojechać dla mistrza za darmo. Tak, aby zgromadzić jak najwięcej pieniędzy na jego leczenie. 

Czytaj także: Marek Mróz o kulisach odejścia z Rybnika

Polskę i Australię różni to, że mamy znacznie więcej ośrodków żużlowych. Można by pomyśleć nad tym, aby rotować miejscem rozgrywania "Asów dla Golloba", tak by impreza nie była na stałe przypisana do Bydgoszczy, bo z czasem mogłoby się to negatywnie odbić na frekwencji. Patrząc na Australijczyków, nie możemy siedzieć z założonymi rękami i nic nie robić.

Czy turniej "Asy dla Golloba" powinien być organizowany co roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (14)
 • Twardzi jak STAL Zgłoś komentarz
  a turniej w łuczniczce gdzie była fajna atmosfera? Douczyć się!
  • emii Zgłoś komentarz
   Jestem za ale pod warunkiem, że organizatorzy i zawodnicy podejdą do takich zawodów poważnie. Jeśli ma to być kolejna farsa, jakiś turniej na sztukę to nie ma sensu.
   • Lukim81Pomorskie-Śląskie Zgłoś komentarz
    Jestem za. Tyle co zrobił Tomek Gollob dla naszego żużla, jest turniej dla Warda to czemu nie dla Golloba.
    • yes Zgłoś komentarz
     Polska, to Polska. Nie mam nic przeciw Gollobowi - powina to jednak być inicjatywa odddolna, a nie redaktora lub wzoru australijskiego. Są u nas problemy, z którymi ludzie i państwo mają
     Czytaj całość
     kłopoty... Jeździł, zarabiał - myślę, że są instytucje, które powinny pomagać we właściwym zakresie i do tego w sposób zorganizowany
     • SOBOTTA Zgłoś komentarz
      Niech Tomek organizuje takie zawody. Umawia się z klubami, jest twarzą tego przedsięwzięcia, sam może decydować kiedy co i gdzie zrobić, pewność że wtedy do niego pieniądze trafią.
      Czytaj całość
      Kluby się zgodzą. A on będzie miał zajęcie głowy jakieś. Kanclerz taki wielki fan TG, że na każde GP jeździł, a nie chce w Bydgoszczy zrobić takiego turnieju? Kryterium Asów też już nie będzie. Taki Kanclerz. Władek Gollob też mógłby pomóc Tomkowi w organizowaniu takich turniejów cyklicznie w różnych miejscach. Czy to w Grudziądzu, Gorzowie, Tarnowie czy Bydgoszczy. A nawet w Toruniu czy innych miastach, kibice na pewno przyszliby i wsparli byłego mistrza.
      • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
       Dobrze było by aby takie turnieje odbywały się w Polsce przynajmniej dwa razy w sezonie .Organizatorem byłby PZM, GKSŻ, Na terenie Polski mieszka sporo zawodników jadących na wózkach .Do
       Czytaj całość
       Tomka należy dopisać ,Bogusia Nowaka ,Krzysia Cegielski, można wymieniać sporo nazwisk ,Chłopakom tym też by należało się pomóż zdrowie nie pozwala ,niektórym sobie dorobić do renty finansowo zdrowotnie maja się nie najlepiej..Nie ważne na jakim stadionie by się odbywały te zawody,Najważniejsze aby była rotacja stadionów na ,którym by się taki turnieje odbywały ,należało by zadbać o godną obsadę ,Takie jest moje zdanie .
       • MarS_80 Zgłoś komentarz
        Jestem za! Rotacyjne co roku na stadionach żużlowych w Polsce, przyjemne z pożytecznym dla Tomka.
        • ZKS Stal Rzeszów. Zgłoś komentarz
         Bydło się zbiegnie, że na bogatego się nie zbiera.
         • Bawarczyk Zgłoś komentarz
          Ponizsze koszulki przekazalem bezplatnie organizatorowi wspomnianego turnieju, kompletny zysk ze sprzedazy na rzecz Tomka.
          • Bawarczyk Zgłoś komentarz
           Kanclerz obiecywal organizowanie turnieju "Asy dla Golloba" rok w rok !!! Smutne to !!! *
           * Powyzej moj bezinteresowny wklad na rzecz mistrza - jest jeszcze pare koszulek z zeszlego roku do kupienia chyba w Bydgoszczy (jest to tzw. limitet edytion - rarytas/ogolnie tylko 100 sztuk z podobizna i podpisem Tomka. Wiecej juz ich nie bedzie - autorem jest malarz artysta ATomash).
           • yhym1920 Zgłoś komentarz
            Bez dwóch zdań.
            • Rysio-z-Klanu Zgłoś komentarz
             Jestem jak najbardziej na TAK.
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×