Ice speedway. Amerykanie zachwyceni tą odmianą żużla. W przeszłości mieli swojego przedstawiciela

Od lat w ice speedwayu dominują Rosjanie, dyscyplina cieszy się zainteresowaniem także w Skandynawii, Niemczech czy Austrii. Coraz częściej zmagania "Gladiatorów" śledzą także... Amerykanie.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Igor Kononow w zawodach ice speedwaya WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Igor Kononow w zawodach ice speedwaya
Ice speedway, podobnie jak longtrack czy grasstrack, uprawiany jest w zaledwie kilku krajach. Zawodników jest niewielu w porównaniu do klasycznej odmiany żużla. Nie brakuje osób, które ściganie traktują jako hobby - poza sezonem pracują, aby zarobić na swoje starty.

Co interesujące, lodowe ściganie ma spore grono fanów w Stanach Zjednoczonych. Amerykanom imponuje widowiskowość tej odmiany, choć aktualnie nie mają w niej żadnego ze swoich przedstawicieli.

W latach 80. XX wieku na arenach międzynarodowych ścigał się Kenny Pieper, który nawet teraz, w wieku 62 lat, wciąż próbuje swoich sił, choć w klasycznym speedwayu. W 1988 roku Pieper był bliski awansu do finału Indywidualnych Mistrzostw Świata. W rundzie kwalifikacyjnej w fińskim Tampere zdobył łącznie 10 punktów w dwudniowej rywalizacji. Dało mu to ostatecznie 11. miejsce, podczas gdy do kolejnego etapu przechodziło dziesięciu zawodników. Triumfował Witalij Russkich, reprezentant ZSRR.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: co za umiejętności! Tę akcję w futsalu można oglądać w nieskończoność

Pat Litt, ścigający się obecnie wraz z Pieperem w Kolorado, przypomniał historię sprzed lat. Pieper przywiózł z Rosji do Stanów Zjednoczonych motocykl do ice speedwaya, aby jego koledzy również mogli spróbować swoich sił. "Zabawa była przednia, ale jazda w czterech? Szaleństwo" - napisał po latach na Facebooku.

Zainteresowani dyscypliną są także amerykańscy promotorzy - Steve Evans i Patrick Bedford. Pierwszy z nich porównał ice speedway do... połączenia żużla i sztuk walki. Bedford zarwał dwie noce, aby obejrzeć turnieje Grand Prix w Ałmatach. Amerykański zawodnik Gino Manzares dodał z kolei pół żartem, pół serio, żeby zapisać go na zawody.

W Stanach Zjednoczonych regularnie organizowane są gale lodowe. Miejsc do przeprowadzenia rywalizacji w ice speedwayu również nie brakuje, wobec czego niewykluczone, że w przyszłości ta odmiana żużla zagości poza Europą.

Czytaj także:
Rekord we Wrocławiu. Bilety na Grand Prix sprzedane w ciągu 5 godzin
Marek Dera był idolem gdańskich trybun. Od dwóch dekad nikt nie przebił jego dorobku dla Wybrzeża

Czy interesujesz się ice speedwayem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×