Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Adam Krużyński: Jeśli PGE Ekstraliga się zamknie, to 1. liga straci sens i obetnie kontrakty

PGE Ekstraliga rozważa zmianę formatu ligi z powodu koronawirusa. Może dojść do rocznego zamknięcia ligi, nikt z niej nie spadnie, nikt nie awansuje. - Pierwsza liga straci wtedy sens, trzeba będzie obciąć koszty - zauważa Adam Krużyński.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Jason Doyle, Adam Krużyński WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Jason Doyle, Adam Krużyński

Epidemia koronawirusa powoduje, iż władze PGE Ekstraligi rozważają różne warianty. Jednym z nich jest jazda w okrojonych składach, bez zawodników zagranicznych, ale i też z zamrożeniem awansów i spadków. - Taka decyzja spowoduje, że pierwsza liga straci sens - mówi nam przewodniczący rady nadzorczej KS Toruń Adam Krużyński. - Trzeba będzie umożliwić tym klubom cięcia, a nawet rozwiązanie kontraktów, bo w innym razie wyrzucą pieniądze w błoto. To dotyczy nie tylko Apatora, ale i całej reszty.

- Poza wszystkim rozumiem, że PGE Ekstraliga rozważa różne rozwiązania i chce pojechać za wszelką cenę, ale nie zamykałbym się już teraz na innych - kontynuuje Krużyński. - Przecież może się okazać, że niektóre kluby nie będą miały pieniędzy na jazdę i wtedy trzeba będzie doprosić kogoś z pierwszej ligi, żeby ratować produkt. Według mnie czas decyzji to połowa kwietnia. Wtedy będzie można określić, czy przesilenie mamy za sobą i czy jest szansa na start w czerwcu.

Krużyński jest zdania, że o żużlu nie można myśleć przez pryzmat jednej ligi, ale całości. - Ekstraliga dotąd wzbraniała się przed zamknięciem, a jeśli to zrobi, stanie się klasą rozgrywkową dla uprzywilejowanych. To nie będzie dobre, bo jak wspomniałem, ta decyzja pociągnie za sobą niezbyt dobre ruchy niżej. Poczekajmy miesiąc, wtedy zróbmy inwentaryzację. Oby tylko nie było sytuacji, że dziś mamy 21 klubów, a do jazdy będzie zdolnych 10-12. Wtedy trzeba będzie całkowicie przeorganizować rozgrywki w sezonie 2020.

- A to, że nie wszyscy będą mogli jechać, brałbym poważnie pod uwagę. Niektórym kasa z telewizji może nie wystarczyć, a sponsorów może brakować. A każdy tydzień przestoju, to jest kłopot dla biznesu. A jak kryzys potrwa dłużej, miasta też ograniczą wsparcie. Moim zdaniem wielki problem już ma piłka. Jak prezes Zbigniew Boniek nie usiądzie, jak czegoś wspólnie nie wymyślą, to klapnie. U nas też całe środowisko musi za chwilę porozmawiać.

- Swoją drogą, to sytuacja jest tak dynamiczna, że za chwilę może się okazać, że lepiej zrobić lokaut i zawiesić rozgrywki na rok, bo nie da się złożyć ligi, nawet z tego co jest obecnie w trzech klasach - kończy działacz eWinner Apatora Toruń.

Czytaj także:
Prezes PGE Ekstraligi o cięciach i możliwej zmianie formatu rozgrywek
Prezydent Leszna: mamy armagedon, ale postaram się pomóc Unii

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Szalenie trudna sytuacja w światowym sporcie. "Nie ma rozgrywek, nie ma kibiców, nie ma pieniędzy"

Czy zamknięcie Ekstraligi faktycznie powoduje, że 1. Liga traci sens?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (15):
 • tad Zgłoś komentarz
  Proste powiększyć ekstra ligę o chętnych którzy spełniają warunki finansowe i obiektu będzie wilk syty i owca cała
  • WilkiDMP2025 Zgłoś komentarz
   hmmm, to wygląda na to że Wilki już w...2020 w PGE :)))
   • KibicLubelski Zgłoś komentarz
    Kto to będzie chciał oglądać i skąd wziąć tylu krajowych zawodników? Lepiej obciąć kontrakty i jechać pełnymi składami
    • rume Zgłoś komentarz
     Adam, pilnuj interesów i zostaw żużel. Tego badziewia już nic nie uratuje. Dobrze Ci radzi kolega ze szkoły, Razem mieliśmy studniówkę :).
     • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
      Zamykanie ligi to jest błędem ,który może dużo kosztować .Pod względem Frekwencji ,finansowania ,spadek walki sportowej oraz wiele innych aspektów .Jedynie jeżeli centrali chodzi kto
      Czytaj całość
      ma awansować lub nie zablokować awans jak to zrobił p.Witkowski z Łotyszami.Po bólu.
      • mari Zgłoś komentarz
       Kiedy wracacie do elity? Miały być tylko rok banicji.
       • KACPER.U.L Zgłoś komentarz
        Właśnie.Czy wy w tej redakcji zaczynając od działu problemy z wypróżnianiem się Drabika,po straszenie krów za stodołą przez Pietrka kręcącego kółka,a kończąc na nie uszytym dla
        Czytaj całość
        Janowskiego kewlarze kadry i na Myszach które poszły spać Dobranoc bo już księżyc świeci uważacie,że Well chciał ot tak od siebie normalnie spaść z ligi?Z hukiem może być dla kogoś,a dla innych jak strzelający kapiszon?Wy pewnie uważacie,że święci już jesteście i te garnki lepicie ze świętymi.To się grubo mylicie!Zaraz starzy-nowi znajomi wyprostują kogo trzeba.Dwóch już jest,a reszta na czatach z pomalowanymi na niebiesko paznockiami:)
        • rose.yeah.bunnyXD Zgłoś komentarz
         mysle ze zawieszenie rozgrywek druzynnowych na rok 2020 to jest najbardziej mozliwa opcja. Stety czy niestety, ale sytuacja i z wirusem i z tąpnięciem gospodarek na całym świecie, patrząc
         Czytaj całość
         na to z obecnego punktu widzenia, do tego zmierza, i niestety to jest pierwsza opcja możliwa.
         • Parablo Zgłoś komentarz
          Heh zabawne. Od dawien dawna jest problem z chętnymi do awansu. Nikt prócz Torunia nie chce awansować. A takie medialne pierdu pierdu niektórych prezesow jak to oni chcą awansować to
          Czytaj całość
          typowe gadanie pod publiczkę.
          • Poldi Zgłoś komentarz
           O czym wy dyskutujecie? Jakie awanse, jakie tytuły. Za chwilę ludzie będą umierać, a wy o zasadach dyskutujecie.
           • Angrift Zgłoś komentarz
            Liga bez awansu? To jak hipis bez wlosow.
            • Bog Honor Ojczyzna Zgłoś komentarz
             Nie ma szans na jazdę w czerwcu, wszystko jest już odwoływane. Jeśli Ekstraliga się zamknie to Nice mogą jeździć ale mecze towarzyskie bez kontraktów. Krużyński ma rację.
             • speedway_Torun Zgłoś komentarz
              Na dzień dzisiejszy nie ma co gdybać. Być może ten sezon jest stracony dla wszystkich.
              Zobacz więcej komentarzy (2)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×