Żużel. Różne oblicza MPPK. Zmagania nie zawsze rozgrywano w formie jednodniowego finału

Siedem zespołów powalczy w czwartek w Mistrzostw Polski Par Klubowych na torze w Gdańsku. Nie zawsze jednak rywalizacja o miano najlepszego duetu miała formułę jednodniowego finału.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Podium finału MPPK 2019 WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Podium finału MPPK 2019
Historia parowej rywalizacji w Polsce sięga 1956 roku. Spotkania w najwyższej klasie rozgrywkowej składały się wtedy z 12 wyścigów, po których rozgrywano jeszcze jeden - w ramach Mistrzostw Par I Ligi.

Zmagania reaktywowano w sezonie 1973, kiedy mecze rozgrywano według 13-biegowej tabeli. Po zakończeniu każdego z nich przeprowadzano jeszcze dwa wyścigi, które wliczane były do klasyfikacji mistrzostw.

Najlepsi byli wtedy gorzowianie, których reprezentowali Zenon Plech, Edward Jancarz i Bogusław Nowak. W 28 biegach zdobyli łącznie 117 punktów, o pięć więcej niż Śląsk Świętochłowice.

ZOBACZ WIDEO Tajemnicza wypowiedź Zmarzlika. O co mu chodziło? Dyrektor Stali komentuje

W kolejnym sezonie znów rozgrywano dwa wyścigi w ramach MPPK, ale tym razem były one eliminacjami do turnieju finałowego. Po pierwsze mistrzostwo w tej formule sięgnęła Polonia Bydgoszcz. Do 1976 roku włącznie oddzielnie odbywały się zmagania w I i II lidze.

Po raz pierwszy eliminacje przeprowadzono w 1977 roku i - co ciekawe - w turniejach ćwierćfinałowych i półfinałowych startowały po... cztery pary. W parkach maszyn meldowało się zatem łącznie ośmiu zawodników. Takie zawody składały się z 12 biegów. Finał, już z udziałem siedmiu ekip, Sparta Wrocław zorganizowała w Ostrowie.

Czteroktornie w finale startowało sześć par (1979-1980 i 1990-1991). Cztery razy także w zmaganiach brało udział aż dziewięć duetów (1986-1989). Jednocześnie w wyścigu pod taśmą ustawiało się sześciu zawodników (z trzech drużyn).

Królami tej formuły rywalizacji byli leszczynianie, którzy w latach 87-89 stawali na najwyższym stopniu podium. Wszystkie te finały łączy osoba Romana Jankowskiego, który stanowił wtedy o sile "Byków".

Liderami klasyfikacji medalowej są bydgoszczanie. Zespół Polonii zwyciężył 11-krotnie (licząc edycje 1974-2019). Najwięcej miejsc na podium ma natomiast na swoim koncie gorzowska Stal - 22 (9-7-6).

Dwóch żużlowców zdobyło do tej pory po 15 medali w MPPK - Tomasz Gollob (11-4-0) oraz Piotr Protasiewicz (5-9-1). Gdyby mistrza świata z 2010 roku umieścić w klasyfikacji drużynowej, zająłby w niej drugie miejsce.

Tylko jeden obcokrajowiec zdobył medal MPPK. W 2006 roku regulamin dopuszczał możliwość wystawienia zawodnika zagranicznego. Polonia Bydgoszcz z tego skorzystała i o punkty walczył Andreas Jonsson. Jego klub zajął wtedy drugie miejsce.

W tegorocznej edycji GKSŻ ponownie nieco zmieniła regulamin. Na pozycji rezerwowego będzie musiał znaleźć się młodzieżowiec, a więc zawodnik do lat 21. - Chcemy w ten sposób wspomóc juniorów, bo zależy nam, żeby w tym trudnym sezonie mieli jak najwięcej okazji do jazdy - tłumaczył przewodniczący Piotr Szymański.

Finał MPPK w Gdańsku przeprowadzony zostanie w środę, 5 sierpnia o godz. 19:00. Tytułu bronić będzie Fogo Unia Leszno. Zawody na żywo pokaże nSport+, a tekstową relację live przeprowadzi portal WP SportoweFakty.

Czytaj także:
Roman Lachbaum ocenia swój występ. Rosjanin wie, że przed nim jeszcze długa droga
Menedżer Startu Gniezno przyznaje się do błędu. Wnioski zostały wyciągnięte

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Kto zwycięży w finale MPPK w Gdańsku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×