Żużel. Zmiany w regulaminie. Dlaczego zawodnik do lat 24, a nie KSM? Dyrektor Startu wyjaśnił

WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Piotr Mikołajczak i Damian Stalkowski (w kasku)
WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Piotr Mikołajczak i Damian Stalkowski (w kasku)

Od sezonu 2021 kluby we wszystkich trzech klasach rozgrywkowych w Polsce będą musiały wystawić w składzie pod nr 1-5 zawodnika do lat 24. Dyrektor Car Gwarant Kapi Meble Budex Startu Gniezno wyjaśnił, dlaczego wprowadzono taki przepis.

We wtorek oficjalnie ogłoszono, że od przyszłego sezonu każda drużyna rywalizująca w polskiej lidze będzie musiała posiadać w składzie zawodnika do 24. roku życia. Zapis dotyczy wszystkich trzech klas rozgrywkowych.

- Przede wszystkim dajemy szansę młodym zawodnikom, którzy dopiero wychodzą z wieku juniora. Dzięki temu będzie im łatwiej przetrwać. Uważam, że to ruch w dobrym kierunku - wyjaśnił dyrektor Car Gwarant Kapi Meble Budex Startu Gniezno, Piotr Mikołajczak w rozmowie z polskizuzel.pl.

- Poza tym uwolnimy seniorów w PGE Ekstralidze i eWinner 1. Lidze. Wszyscy będą musieli poszukać zawodnika do 24 lat. To oznacza, że na rynek powinno trafić minimum ośmiu żużlowców. W tym przypadku cel był jasny. Chcieliśmy ułatwić beniaminkowi w obu ligach proces budowy zespołu. Można powiedzieć, że udało się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - dodał.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Sprawa Drabika to niebezpieczny precedens. Nie powinno to trwać tak długo

Piotr Mikołajczak wyjaśnił także, dlaczego nie zdecydowano się na przywrócenie przepisów o Kalkulowanej Średniej Meczowej. Zdaniem części ekspertów byłoby to rozwiązanie, które zniwelowałoby dysproporcje w ligowych rozgrywkach.

- Czysty KSM nie miał wielu zwolenników. Było ich w zasadzie tylko dwóch. Powód? To już kiedyś było i nie zdało egzaminu. Po drugie byłoby mnóstwo sporów, na jakim poziomie go ustalić - skomentował dyrektor Startu.

Nowością będzie także możliwość skorzystania z "gościa" wyłącznie w przypadku pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. - Choroba nie wybiera. Dobrze, że został też gość do 21 lat w drugiej lidze, bo chodzi o to, żeby młodzi chłopacy mogli się rozjeżdżać - zakończył Mikołajczak.

Czytaj także:
Dwa kluby PGE Ekstraligi już polują na Kacpra Worynę. Prezes PGG ROW nie podda się bez walki
Nowy system play-off w PGE Ekstralidze! Zmiana wejdzie w życie w 2022 roku

Komentarze (19)
avatar
Young Oak
16.09.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Play offy z zespołami 1-6 też już były i nikomu nie podobało się to, że drużyna z 6 miejsca może zostać mistrzem Polski lub zdobyć medal, a teraz znowu to wprowadzacie? To jak to jest? Jeden pr Czytaj całość
avatar
Cysio
15.09.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Aha. A w Ekstra w 2018 było głosowanie i 7 z 8 zespołów chciało KSMmu. Przeciwko była tylko Unia Leszno. 
avatar
Rafal Rafalski
15.09.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
To niech jeżdżą jak kiedyś z jednym stranieri, wtedy byłaby obniżanie kwot za podpis przez samych zawodników zagranicznych... 
avatar
Stany Zjednoczone Europy
15.09.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
"Przede wszystkim dajemy szansę młodym zawodnikom, którzy dopiero wychodzą z wieku juniora. Dzięki temu będzie im łatwiej przetrwać. Uważam, że to ruch w dobrym kierunku" Czytaj całość
avatar
CzenstochoviA
15.09.2020
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Poza tym jest tyle ważniejszych rzeczy do ustalenia (np. ustalenie, że zawodnik nie musi znajdować się bardzo, bardzo blisko taśmy - żeby kierownik startu nie musiał co chwila kogoś poprawiać; Czytaj całość