Żużel. Finał MIMP i wpadka sędziego! Leszek Demski komentuje

Dodatkowy miniturniej rozstrzygał o miejscach 2-6 podczas Finału MIMP w Zielonej Górze. Nie popisał się wówczas arbiter, który nie dostrzegł, że pola startowe powinny być podzielone na tyle części, ilu w wyścigu dodatkowym występuje żużlowców.

Maciej Kmiecik
Norbert Krakowiak w białym kasku WP SportoweFakty / Michał Chęć / Na zdjęciu: Norbert Krakowiak w białym kasku
Po rozegraniu 20 wyścigów serii zasadniczej Finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Zielonej Górze wiadomo było, że z 13 punktami złoty medal zdobył Dominik Kubera. Po 12 punktów zgromadziło aż pięciu zawodników. Do wyłonienia pozostałych medalistów potrzebne było zatem rozegranie miniturnieju, co reguluje art.643 Regulaminu Mistrzostw Polski i Nagród PZM - IMP i MIMP.

Sam miniturniej został rozegrany zgodnie z opisaną w powyższym artykule procedurą. W pierwszym wyścigu rywalizowało trzech zawodników, w drugim dwóch. Zwycięzcy awansowali do finału, a pokonani do - nazwijmy to - repasażu, z którego dwóch najlepszych uzyskiwało prawo startu w czwartym wyścigu, który decydował o podziale medali. Problem w tym, że zarówno, kiedy startowało dwóch czy trzech zawodników, pola startowe były podzielone na cztery części, a zgodnie z regulaminem, kiedy wyścig dodatkowy rozgrywany jest w dwuosobowej obsadzie cały tor dzielony jest na pół, a gdy startuje trzech zawodników na trzy części. Tego zabrakło w Zielonej Górze.

Potwierdza nam to także Leszek Demski, szef sędziów, który zauważa ponadto, że zawodnicy w miniturnieju jechali w nieprawidłowych kolorach kasków. - W biegu pierwszym mieliśmy kaski niebieski, biały i żółty, a powinny być czerwony, niebieski i biały. Ponadto pole startowe powinno został podzielone na trzy części. Było na cztery i puste zostało pole D. W biegu drugim miniturnieju należało podzielić pola startowe na pół, a zawodnicy mieli startować w kaskach czerwonym i niebieskim. Wystartowali w czerwonym i białym odpowiednio z pierwszego i trzeciego pola - tłumaczy Demski.

W przypadku, gdy w wyścigu drugim miniturnieju wykluczony z powtórki został Norbert Krakowiak, nie było konieczności rozgrywania tego biegu w pojedynkę z udziałem Wiktora Trofimowa jr . - Tutaj sędzia podjął prawidłową decyzję, którą reguluje punkt 2, artykułu 85 - wyjaśnia Leszek Demski.

Sędzia Finału MIMP Tomasz Fiałkowski błędu odnośnie pól startowych i kolorów kasków nie skorygował w dalszej części rozgrywania miniturnieju o miejsca 2-6. - Podobnie było w trzecim wyścigu, gdzie jechało trzech zawodników - kontynuuje Demski. - Ustawili się oni na trzech pierwszych polach, a czwarte zostało wolne. Regulamin mówi jasno. Kiedy jest wyścig dodatkowy w dwuosobowej obsadzie, pola startowe dzielone są na pół, a kiedy w trzech to na trzy części. Reguluje to artykuł 85, pkt 5. Regulaminu Zawodów Motocyklowych na Torach Żużlowych - kończy Leszek Demski.

Dopiero finałowy wyścig miniturnieju, który odbywał się w pełnej czteroosobowej obsadzie został rozegrany zgodnie z regulaminem.