Żużel. Dla niego zawsze będzie najlepszy. "Nikt w Polsce nie będzie tak dobry"

WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Zenon Plech na PGE Narodowym
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Zenon Plech na PGE Narodowym

Szósty zawodnik świata z 1980 roku John Davis nie ma wątpliwości, że Zenon Plech jest najlepszym żużlowcem globu, któremu nigdy nie było dane zdobyć złotego medalu. - Miał niesamowity talent - wspominał Brytyjczyk.

Zenon Plech to jedna z ikon polskiego żużla. Urodził się 1 stycznia 1953 roku w Zwierzynie i od najmłodszych lat wykazywał wyjątkowy talent, który przyniósł mu międzynarodową sławę. Jako wychowanek Stali Gorzów, reprezentował klub w latach 1970-1976, zdobywając uznanie kibiców i rywali.

Następnie przeniósł się do Wybrzeża Gdańsk, gdzie kontynuował karierę aż do jej zakończenia w 1987 roku. Dzięki swoim osiągnięciom i charakterystycznej postawie na torze zyskał przydomki "Super Zenon" oraz "Golden Boy".

Zenon Plech pięciokrotnie zdobywał tytuł indywidualnego mistrza Polski (1972, 1974, 1979, 1984, 1985), a dwukrotnie zdobył srebro (1981, 1983). Trzykrotnie triumfował w prestiżowych zawodach o Złoty Kask (1973, 1974, 1978), a w 1975 roku zajął drugie miejsce. W jego dorobku znalazł się także Srebrny Kask, zdobyty w 1971 roku.

ZOBACZ WIDEO: Ogromne zarobki Thomsena. Tak zareagował na tę kwotę Pedersen

Na arenie międzynarodowej był ośmiokrotnym finalistą indywidualnych mistrzostw świata, zdobywając brązowy medal w 1973 i srebrny w 1979 - oba na stadionie w Chorzowie. Jako reprezentant Polski wywalczył również medale w mistrzostwach drużynowych (jeden srebrny i trzy brązowe) oraz mistrzostwach par (jeden srebrny i cztery brązowe).

- Był najlepszy. Nikt w Polsce nie będzie tak dobry jak Zenon Plech. Wiem, że jedni uwielbiają Tomasza Golloba, inni Bartosza Zmarzlika. Są mistrzami świata, ale dla mnie Zenon zawsze będzie najlepszy. W moim sercu, w mojej głowie. Miał niesamowity talent - wspominał Plecha w rozmowie z "Tygodnikiem Żużlowym" John Davis.

Czego zabrakło Plechowi do zdobycia mistrzostwa świata? Na pewno szczęścia, bo od walki o złote medale w obu przypadkach dzieliło go zaledwie jedno oczko. Barry Briggs przyznał kiedyś otwarcie, że Polak był najlepszym żużlowcem, któremu nigdy nie udało się wywalczyć tego najważniejszego lauru na żużlowych torach. Davis zgadza się z Nowozelandczykiem.

Pytany, czy kluczowy mógł okazać się sprzęt, odpowiedział: - Wiem, że Polska i inne kraje przed zburzeniem muru berlińskiego były w trudnej sytuacji. Było inaczej, ale polscy czy rosyjscy zawodnicy też dysponowali dobrymi silnikami. Gdy używano dwuzaworowych silników nie było większej różnicy. Potem pojawiły się czterozawodowe silniki. To była fantastyczna technologia. Wiele części było produkowanych w Anglii i na takim sprzęcie startowaliśmy. Z czasem te silniki, części stały się dostępne dla innych, przecież polscy żużlowcy też jeździli w lidze brytyjskiej.

John Davis w 1985 roku został wicemistrzem Wielkiej Brytanii. Jest czterokrotnym medalistą mistrzostw świata w drużynie - dwukrotnie złotym (1977, 1980), srebrnym (1981) oraz brązowym (1985). Najlepszy wynik w finale indywidualnych mistrzostw świata osiągnął w 1980 roku, kiedy to w Goeteborgu został sklasyfikowany na szóstym miejscu.

Komentarze (1)
avatar
Don Ezop Fan
5.01.2025
Zgłoś do moderacji
7
3
Odpowiedz
John, w Polsce jest jeszcze jeden wielki niespelniony talent. Na zuzlu jezdzi od 1974.07.01., ma ksywe Ermol. To legendarny Don Bartolo Czekanski z Wilkszyna. Na pewno go kojarzysz, długo miesz Czytaj całość