Żużel. Finał SoN. Loteria w Lublinie dla Rosji. Ambitna Polska zdobyła srebro [RELACJA]

Finał Speedway of Nations w Lublinie odbył się, ale został zakończony już po 14 wyścigach, tj. czwartej serii. Rosja i Polska zdobyły po 23 punkty, lecz w bezpośrednim biegu wygrali obrońcy tytułu i to oni zostali ogłoszeni triumfatorami.

Tomasz Janiszewski
Rosjanie z pucharem za wygranie SoN 2020 Twitter / speedwaygp / Na zdjęciu: Rosjanie z pucharem za wygranie SoN 2020
Tegoroczna edycja Speedway of Nations - będąca trzecią w historii - została skrócona do absolutnego minimum. Przesunięcia w kalendarzu, brak turniejów półfinałowych, zmiany lokalizacji, aż w końcu odwołanie i anulowanie pierwszego finału. Sobota 17 października to jedyny dzień, w którym siedem reprezentacji narodowych zawalczyło o medale mistrzostw świata w 2020 roku. I też w niepełnym wymiarze, bo po czwartej serii turniej został przerwany i zaliczony.

Pandemia COVID-19, ale też i kapryśna pogoda mocno dały się we znaki organizatorom parowej rywalizacji w tym roku. W piątek nawierzchnia lubelskiego toru zamieniła się w jedną wielką maź, deszcz nie chciał odpuścić i dyrektor Phil Morris wraz ze współpracownikami zdecydował o anulowaniu turnieju i zarazem skróceniu czempionatu do zmagań sobotnich.

Aura drugiego dnia znów była jednak kapryśna, tor wciąż mocno namoczony (wręcz błotnisty), ale najpierw odbyła się próba toru, a potem zdecydowano o starcie zawodów. - Jeżeli próba przyniesie pozytywny efekt, pojedziemy. Musimy spróbować. Tor na pewno nie jest doskonały po opadach i nie będzie dobrego ścigania - powiedział Morris dla Canal+ Sport.

Czy to oznaczało loterię? W dużej mierze tak. Margines błędu został zminimalizowany nie tylko z uwagi na zwężenie finału do jednych zawodów, ale też z uwagi na warunki torowe. - Jest błoto. Nie można powiedzieć, żeby tor był bezpieczny. Oczywiście nic nie można zarzucić ekipie, która nad nim pracuje. Jeżeli te zawody się odbędą, to będzie loteria - przyznał żegnający się z kadrą trener biało-czerwonej kadry Marek Cieślak.

Początek okazał się udany dla Polaków. Pomogła taśma Roberta Lamberta, ale też Bartosz Zmarzlik pokonał na dystansie Daniela Bewleya, któremu taka nawierzchnia z pewnością nie mogła być straszna, ponieważ z takimi często miewa do czynienia w ojczyźnie. W drugim biegu świetnie spod taśmy wystrzelił natomiast Szymon Woźniak, szybko dołączył do niego indywidualny mistrz świata z ostatnich dwóch sezonów i bez szans byli Duńczycy.

Finał jeszcze lepiej niż Polacy rozpoczęli obrońcy tytułu. Rosjanie zdeklasowali bowiem Czechów i Brytyjczyków. Emilowi Sajfutdinowowi i Artiomowi Łagucie nie przeszkadzały zastane warunki, choć żaden z nich nie wyjechał na próbę. Jazda na pełen gaz, duża pewność siebie, Sborna miała komplet i przed sobą wyścig numer osiem, w których czekali na nich gospodarze. Z punktu widzenia boju o tytuł był to kluczowy wyścig.

Większych emocji zabrakło, choć z początku Polacy prowadzili 6:3 i gdyby tak dojechali, wskoczyliby na fotel lidera w klasyfikacji. Zmarzlik był na czele od startu do mety, wygrywając z ogromną przewagą nad Sajfutdinowem, ale Woźniak dał się minąć Łagucie na początku trzeciego okrążenia. Zmiana punktacji premiowała więc wygraną 5:4 podwójnych mistrzów SoN. Tym samym Rosja wykonała duży krok w kierunku trzeciego złota.

Tak jak rok temu w Togliatti, tak i teraz w Lublinie głównie to niepokonany Zmarzlik prowadził Polskę do medalu. Ambitnej postawy nie można było odmówić Woźniakowi i trzecim przeciwnikiem, którego pokonali, byli Australijczycy. Ci dość nieoczekiwanie wygrali 5:4 z Rosjanami w czwartej serii. Tam po znakomitej, ale zarazem szalonej, zwariowanej szarży na drugim łuku i prostej pierwszego okrążenia na pierwsze miejsce przedarł się Sajfutdinow.

Jak się okazało po kilkunastu minutach, akcja lidera mistrzów zza wschodniej granicy była tą na wagę złota. Po czterech seriach Polska i Rosja miały bowiem po 23 punkty, ale wyżej klasyfikowany był ten drugi zespół - dzięki wygranej w bezpośrednim starcie. W wyścigu piętnastym, tuż przed metą, doszło do groźnego wypadku z udziałem dwójki Szwedów i Woźniaka, który mocno przekoziołkował. Na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał.

Ten moment sprawił jednak, że Morris po naradzie z sędzią postanowił zakończyć turniej. Rosja zdobyła więc trzeci złoty medal, Polska z kończącym pracę z nią Cieślakiem znów srebrny. Brąz przypadł Danii, która wygrała bezpośredni pojedynek ze Szwecją. SoN dobiegł końca. Miejmy nadzieję, że po raz ostatni w tak loteryjnych okolicznościach.