Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Andrzej Pogorzelski - mógł zostać księdzem, został mistrzem świata. Odeszła legenda polskiego sportu

Andrzej Pogorzelski z żużlem zaczynał w Gnieźnie, a w Gorzowie został legendą. Niewiele brakowało, a postawiłby jednak na kapłaństwo. W trakcie swojej kariery trzykrotnie zostawał mistrzem świata. Odszedł w wieku 82 lat.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Andrzej Pogorzelski WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Andrzej Pogorzelski

Jeśli popatrzymy na miasta, jakie przewijały się w życiu Andrzeja Pogorzelskiego, to był on skazany na żużel. Urodził się 12 października 1938 roku w Lesznie, później życiowe losy zaprowadziły go do Gniezna. Tam trafił do... seminarium duchownego. Rodzice widzieli w nim bowiem idealnego kandydata na księdza.

Problem w tym, że sam Andrzej Pogorzelski najwidoczniej miał inne plany na życie. Pewnego wieczoru zrobił sobie wycieczkę do miasta i został przyłapany w kawiarni z grupą dziewczyn. To musiało się skończyć wyrzuceniem z seminarium. W ten sposób przed Pogorzelskim otworzyła się droga do uprawiania sportu żużlowego.

Zaczęło się w Gnieźnie

Andrzej Pogorzelski urodził się w Lesznie, które na początku lat 50. zdominowało rozgrywki o Drużynowe Mistrzostwo Polski. "Byki" zdobyły sześć tytułów z rzędu (1949-1954). Tyle że on bał się wracać do rodzinnego miasta po przygodach z seminarium. Dlatego zamieszkał u starszego brata, Teodora. Ten był mechanikiem żużlowców Startu Gniezno.

ZOBACZ WIDEO Żużel. W Fogo Unii zmienia się formacja młodzieżowa. Piotr Pawlicki mówi o nowych juniorach

Brat namówił Andrzeja do treningów i tutaj znów pojawiły się problemy. Nie miał bowiem ukończonych 18 lat oraz prawa jazdy, a to było wymagane w tamtym czasie do uprawiania sportu żużlowego. Ówczesne władze klubu wpadły na pomysł, by Pogorzelski startował jako... Władysław Ryczkowski. W kadrze Startu był bowiem taki żużlowiec, ale nie mógł startować ze względu na kontuzję. Do tego miał mniejszy talent. Drobny szwindel pozwolił rozwinąć skrzydła Pogorzelskiemu.

Andrzej Pogorzelski, choć nigdy wcześniej nie siedział na motocyklu, szybko złapał dryg do żużla. Problem pojawił się, gdy pewnego dnia do Gniezna przyjechał jego ojciec. Oczekiwał on, że zobaczy w parku maszyn w roli mechanika Teodora, a tymczasem przyszło mu oglądać drugiego z synów. I to na torze.

W wieku 18 lat Pogorzelski wrócił do rodzinnego miasta i tam uzyskał żużlowe papiery. Rywalizację w lidze rozpoczął od roku 1957 w barwach Startu Gniezno. Tam dorobił się pseudonimu "Puzon".

Kupiony za parę motocykli

W pierwszej stolicy Polski spędził pięć lat, po czym przeniósł się do gorzowskiej Stali i w jej barwach został nie tylko jedną z legend klubu, ale też polskiego żużla. Transfer Pogorzelskiego kosztował... pięć motocykli.

Pogorzelski w Gorzowie rozkwitł. Zdobył ze Stalą upragnione Drużynowe Mistrzostwo Polski w roku 1969, jak i pięć srebrnych "krążków" (1964, 1965, 1966, 1968, 1971). - Nigdy nie żałowałem tej decyzji - mówił pod koniec 2015 roku, gdy przedstawiano jego tablicę w Alei sław Stali Gorzów.

- Cieszę się, że czujesz się dobrze w Gorzowie, bo po tym, co dla nas, dla Stali zrobiłeś, to tak, jakbyś naprawdę był gorzowianinem. Nie liczy się skąd pochodzisz, bo tu dla nas jesteś gorzowianinem. Tutaj mieliśmy swoje najlepsze lata - i my, i ty. Dziękujemy ci serdecznie, bo byłeś i jesteś najlepszym trenerem na świecie - komplementował wtedy Pogorzelskiego Bogusław Nowak, kolejna z legend gorzowskiej Stali.

Sam Pogorzelski podczas uroczystości na stadionie w Gorzowie był wyraźnie speszony. Nie spodziewał się, że po latach spotka go taka przyjemność. Inaczej było w trakcie kariery. Chociażby, gdy reprezentował Polskę w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Z Biało-Czerwonymi zdobył trzy złote medale (1965, 1966, 1969).

Po zdobyciu pierwszego złota w DMŚ w niemieckim Kempten udzielił wywiadu, w którym powiedział, że cieszy się z brązowego medalu Brytyjczyków. Problem w tym, że Wyspiarze zdobyli go kosztem ZSRR. Efekt był taki, że po powrocie do kraju... musiał tłumaczyć się przed Służbą Bezpieczeństwa.

Na ostatnim etapie swojej kariery Pogorzelski wrócił do rodzinnego Leszna. Startował w ekipie "Byków" w latach 1973-1976, po czym powiedział "dość".

Andrzej Pogorzelski jako trener

Po zakończeniu kariery zawodniczej Andrzej Pogorzelski nie porzucił żużla. Wrócił do pracy w środowisku jako trener. To on wychował m.in. Marka Towalskiego, Bogusława Nowaka czy Jerzego Rembasa.

- Chciałbym podziękować od nas wszystkich - tych, których miał pod skrzydłem. Był naszym idolem, naszym wychowawcą, naszym liderem i zawsze mogliśmy na niego liczyć. Andrzej Pogorzelski to nazwisko, które w całej Polsce wiele znaczy. Jesteśmy dumni, że wyszliśmy spod jego ręki - powiedział Nowak o swoim dawnym trenerze.

Pogorzelski po latach w nSport+ opowiedział o tym, jak dobierał zawodników do swojej złotej drużyny z Gorzowie. - Każdego łapałem za rękę i sprawdzałem, czy mu się trzęsie, czy się denerwuje - powiedział.

Śmiał się też z początków w szkółce Jerzego Rembasa, którego na pierwszy trening przywiózł ojciec milicjant i kazał mu "zostać i jeździć". - Został, bo się bałem - wyznał Pogorzelski, który miał dobrze w pamięci swoje doświadczenia ze Służbą Bezpieczeństwa.

Jako trener pracował też w Lesznie, Toruniu czy Gnieźnie. Spod jego ręki wyszli tacy zawodnicy jak Roman Jankowski czy Mariusz Okoniewski. W ostatnich latach swojego życia Pogorzelski mieszkał w Lesznie. Zmarł w piątek w wieku 82 lat.

Czytaj także:
Iversen o sezonie 2020 i walce z koronawirusem
Prezes Ostrovii złożył deklarację odnośnie nowej drużyny

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (10):
 • Adam Przybylski Zgłoś komentarz
  SZACUN dla ZWIAOWEGO ZUZLA jako ZAWODNIK CZLOWIEK REWELACJA TRENER!!
  • Poznaniak z Gorzowa Zgłoś komentarz
   Smutna wiadomość. R.I.P.
   • Yossarian Orre Zgłoś komentarz
    Pan Andrzej miał siostrzeńca Stanislawa (przedwcześnie zmarłego w 2004 roku), który również był żużlowcem. Rozpoczynał w Lesznie, a później reprezentował Kolejarza
    Czytaj całość
    Opole. https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Pogorzelski_(%C5%BCu%C5%BClowiec)
    • Adam Przybylski Zgłoś komentarz
     PRAWDA!!! OSTATNIP miezskal w GNIEZNIE!! R .O.W.pamieta A. POGORZELSKIEGO!! Ty Andrzeju nie mozesz byc Mistrzem POLSKI 1965 ma byc A, Wygleda TAK bylo!!!
     • Big Lebowski Zgłoś komentarz
      Wielka tylko szkoda panie Kuczera, że wspomnienie śp. pana A.Pogorzelskiego zostało okrojone praktycznie do klubu z Gorzowa i symbolicznie Leszna oraz Gniezna. Kariera zawodnicza to jedno, a
      Czytaj całość
      trenerska drugie. Wiele ciekawych faktów można by zebrać z pracy szkoleniowej w Gnieźnie i Toruniu. Aż się prosi o kilka słów od np. E.Błaszaka, J.Ząbika czy W.Żabiałowicza. Tam właśnie niesłychany dryg pana Andrzeja do pracy z ludźmi dał nadspodziewane efekty. Myślę, że pamięć o takim człowieku powinna być uczczona o wiele bardziej rzetelnym i rozbudowanym felietonem. Tymczasem zebrane informacje, to nic innego jak powielanie wcześniejszych. Pzdr!
      • Waldek_Start Zgłoś komentarz
       Najlepszy trener w historii polskiego żużla .Dzięki za wszystkie medale DMŚ zdobyte dla Polski a w szczególności za brąz z 1980r dla mojego STARTU.
       • Zdzisław Kujawa Zgłoś komentarz
        Pan Andrzej Pogorzelski od prawie kilkudziesięciu lat mieszkał w Gnieźnie nawet po śmierci jego młodszej żony . Widywałem go często na Oś. Winiary. Trochę nierzetelny materiał ...
        • Thorner Zgłoś komentarz
         no i jak zwykle polski patriota ..pogratulowal anglikom !!!Kozakiewicz tez byl takim patriota i pokazujac " wala " nie mial wcale na mysli Rosjan ale na ten tor zmienila
         Czytaj całość
         ten znak propaganda po 19990 .
         • ROBERT1 Zgłoś komentarz
          Jak mieszkał w Lesznie,jak Pana Andrzeja widziałem codziennie w Gnieźnie na osiedlu Winiary!!!
          • Rysio-z-Klanu Zgłoś komentarz
           Ach ten nieskazitelnie "czysty" i "uczciwy" "wielki Start":)))) Od pokoleń kombinuje jak widać:))) "Ówczesne władze klubu wpadły na pomysł, by
           Czytaj całość
           Pogorzelski startował jako... Władysław Ryczkowski.W kadrze Startu był bowiem taki żużlowiec, ale nie mógł startować ze względu na kontuzję. Do tego miał mniejszy talent....:)))
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×