Żużel. Transfery. Plusy i minusy PSŻ-u Poznań. Mają dwie strzelby, ale czy nie zabraknie punktów Polaków?

WP SportoweFakty / Jakub Malec / Na zdjęciu: Patrick Hansen [n] i Kevin Woelbert [ż]
WP SportoweFakty / Jakub Malec / Na zdjęciu: Patrick Hansen [n] i Kevin Woelbert [ż]

SpecHouse PSŻ Poznań był niezwykle aktywny na rynku transferowym. Zespół ma trzech wyraźnych liderów oraz szeroki wybór na pozycji U24. Problem natomiast stanowią polscy seniorzy oraz juniorzy. Czy tak zbudowany skład przyniesie awans?

Podsumowujemy listopadowe okienko w wykonaniu polskich klubów. Pod lupę bierzemy SpecHouse PSŻ Poznań.

***

PLUSY

Wyraźni liderzy. O sile SpecHouse PSŻ-u Poznań w sezonie 2021 będą stanowić Kevin WoelbertTero Aarnio i Eduard Krcmar. Ta trójka doświadczonych zawodników powinna być bardzo mocnym punktem poznańskiej ekipy. Niemiec od lat jest jednym z najlepszych zawodników na poziomie 2. Ligi Żużlowej i co najważniejsze, jego jazda jest regularna. Stąd też niemalże w ciemno można przypisywać mu dwucyfrową liczbę punktów w meczu.

Nieco gorzej może być w przypadku doświadczonego Fina. Za nim sezon startów wyłącznie w rodzimej lidze. Pandemia COVID-19 pokrzyżowała jego plany na sezon 2020, a jego polski klub - OK Bedmet Kolejarz Opole - jeszcze przed startem rozgrywek zrezygnował z jego usług. Mimo tej przerwy od startów na polskich torach wydaje się, że nie powinien to być wielki problem dla Fina. Sam zainteresowany w rozmowie z WP SportoweFakty przyznał, że regularnie startował w lidze fińskiej i dbał o swoją formę, co zresztą przyniosło wymierne efekty, m.in. po raz pierwszy w karierze zdobył IM Finlandii.

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga 2020: jak przygotować sprzęgło

Pewnym punktem zespołu powinien być również Eduard Krcmar. Czech w ubiegłym roku bardzo dobrze spisywał się w barwach Wilków Krosno, a dwa lata temu był jednym z najsolidniejszych zawodników PSŻ-u. Teraz Krcmar powraca na Golęcin i wszystko wskazuje na to, że znów będzie czarował poznańskich kibiców swoją jazdą. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionej dwójki powinien regularnie notować wyniki w okolicach "dwucyfrówki".

Bogactwo na pozycji zawodnika U24. Nowe przepisy dla wielu klubów będą stanowić problem. Tak natomiast z pewnością nie będzie w stolicy Wielkopolski. Aż sześciu zawodników (nie wliczając polskiego juniora) może pojechać na tej pozycji. Zdaje się, że przynajmniej na początku sezonu na tej pozycji zobaczymy, któregoś z Polaków. Jednakże możliwość wyboru zarówno wśród krajowych żużlowców, jak i tych zza granicy da trenerowi Piotrowi Paluchowi szeroką możliwość wyboru.

MINUSY

Brak doświadczonego Polaka. O ile pozycja U24 jest zabezpieczona, to najprawdopodobniej któryś z tych młodych Polaków będzie musiał jeździć na pozycji seniora. Na ten moment w składzie brakuje doświadczonego krajowego zawodnika, który mógłby być drogowskazem dla młodych Skorpionów. Braki na tej pozycji mogą okazać się szczególnie dotkliwe w starciach z mocniejszymi zespołami, w których przydałoby się doświadczenie.

Problemy z juniorami. To już standardowy problem poznaniaków. Obecnie w kadrze jest tylko Kacper Kłosok, który ma za sobą doświadczenie w PGE Ekstralidze. Jednak o tym starcie z pewnością on, jak i kibice żużlowi z całej Polski chcieliby zapomnieć. Starty w Poznaniu pod opieką Piotra Palucha powinny być dla niego szansą na "zrestartowanie" kariery i systematyczny rozwój. Mimo wszystko jest on wielką niewiadomą. Na ten moment nie wiadomo kto będzie jego partnerem w pierwszym składzie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to ktoś z Moje Bermudy Stali Gorzów, co jest związane ze współpracą obu klubów. Jednakże, podobnie jak w poprzednich sezonach, można spodziewać się wypożyczenia kolejnego juniora. Natomiast historia pokazała, że wzmocnienia pozycji młodzieżowca na ostatnią chwilę zazwyczaj nie przynosi pozytywnych efektów.

Kadra:

Imię i nazwiskoKrajRok urodzeniaŚrednia bieg. w 2020 roku
Tero Aarnio Finlandia 1984 -
Benjamin Basso (U24) Dania 2001 -
Robert Chmiel (U24) Polska 1998 0,222 (1. liga - nieklas.) i 1,115 (2. liga)
Rafał Karczmarz (gość) (U24) Polska 1999 1,105 (Ekstraliga)
Eduard Krcmar Czechy 1996 2,405
Matias Nielsen (U24) Dania 1998 1,333 (nieklas.)
Jonas Seifert-Salk (U24) Dania 2000 -
Lars Skupień (U24) Polska 1997 1,206
Kevin Woelbert Niemcy 1989 2,213
Juniorzy:
Kacper Kłosok Polska 2003 0,000 (Ekstraliga - nieklas.)


Trener: Piotr Paluch 

Przyszli: Aarnio (Opole), Chmiel (Gdańsk), Seifert-Salk (Opole), Basso, Krcmar (Krosno), Kłosok (Rybnik)
Odeszli: Suchecki, Hjelmland, Poczta (powrót do Ostrowa), Panicz (powrót do Wrocławia), Grzelak (powrót do Gniezna)

Zobacz także: Czy Vaclav Milik zaistnieje w Falubazie?
Zobacz także: Marcus Birkemose musi popracować nad psychiką

Komentarze (4)
avatar
P0ZNANIAK
18.11.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Patrząc na skład Skorpionów oraz składy pozostałych drużyn na dzień dzisiejszy to wiele wskazuje na to, że w 2022 roku kibice zgromadzeni na Golęcinie ponownie będą musieli oglądać II ligę ;). Czytaj całość
avatar
Feldkurat Katz
18.11.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Dziury są, ale można je połatać, oczywiście jeśli w klubie będą na to pieniądze. Pozostały 2 wolne miejsca dla seniorów, więc można zakontraktować dodatkowego Polaka. No i goście. Jak większość Czytaj całość
avatar
W96
18.11.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Brać Walaska 
avatar
yes
17.11.2020
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Będzie ciężko. Muszą (po)łatać dziury. Konkurencja będzie mocna, liczna i "chętna" do wygrywania. Nie będzie w 2021 barażów.