PGE Ekstraliga i Plech Sport Agency będą współpracować również w zakresie promocji startów młodych żużlowców i rozwoju ich karier.
- Zenon Plech był wybitnym reprezentantem Polski, utalentowanym zawodnikiem, znanym nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach na świecie, a przede wszystkim zawsze dbał o młodych żużlowców i to chcemy uwypuklić szczególnie we wszystkich naszych wspólnych działaniach - podkreślił Wojciech Stępniewski, prezes Ekstraligi Żużlowej.
PGE Ekstraliga nie zamierza sprowadzić pamięci o Zenonie Plechu wyłącznie do PGE IMME, choć będzie to jeden z najważniejszych dni w każdym sezonie z punktu widzenia uhonorowania wybitnego zawodnika.
- Tata słynął z tego, że przekazywał wiedzę młodym zawodnikom, ale też wielkie znaczenie miało dla niego coroczne uczestnictwo w przygotowaniach do największej żużlowej imprezy na świecie, zawodów Grand Prix na PGE Narodowym. Jako rodzina wiemy, że PGE Ekstraliga nigdy nie odwróciła się od taty, angażowała go w swoje projekty, którymi mocno żył, z których się cieszył, bo lubił pomagać. Wyróżnienie w postaci Złotego Szczakiela przyznane podczas Gali PGE Ekstraligi w 2019 roku było ogromną motywacją w ostatnich miesiącach - powiedział Krystian Plech, syn zawodnika. - Współpracę z PGE Ekstraligą bardzo cenił, a pomysły związane z jego upamiętnieniem, które wspólnie wypracowaliśmy idealnie wpisują się w międzynarodowy charakter kariery taty - dodał.
PGE Ekstraliga w każdym sezonie rozgrywkowym zamierza upamiętniać dorobek Zenona Plecha w szkoleniu, ale też nawiązywać do jego wielkiego sukcesu - wywalczenia tytułu Indywidualnego Mistrza Polski w wieku 19 lat, co miało miejsce w 1972 roku na torze w Bydgoszczy. - Ma to być wyzwanie, swego rodzaju drogowskaz dla młodych zawodników, iż w bardzo młodym wieku można podjąć walkę z najlepszymi - wyznał Krystian Plech.
ZOBACZ WIDEO Żużel. Bogate zakupy u Patryka Dudka. Żużlowiec Falubazu nie odczuł, żeby zrobiło się taniej
W związku z tym w każdym sezonie rozgrywkowym PGE Ekstraliga będzie prowadzić osobny ranking zawodników startujących w biegu juniorów. Ten z zawodników młodzieżowych, który do chwili przyznawania nominacji do udziału w PGE IMME będzie miał najwięcej punktów z wyścigów młodzieżowych - uzyska automatyczne prawo startu w kolejnej edycji PGE IMME.
- Chcemy, aby to był element dodatkowej mobilizacji dla juniorów. Nie rezygnujemy z dzikiej karty w PGE IMME, ale jedno dodatkowe miejsce rezerwować będziemy od tej pory dla najskuteczniejszego juniora - powiedział Wojciech Stępniewski.
Wyścigi juniorów nabiorą tym samym od sezonu 2021 dodatkowego znaczenia, a gwarancja startu w PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi ma być jednocześnie nagrodą.
- Nie ukrywam, że marzy mi się, aby któryś z adeptów żużla rozpoczął przygodę z tym sportem na miniżużlu, gdzie tata był zawsze obecny i pomocny, a w konsekwencji swojego rozwoju dotarł na szczyt, a takim na pewno jest udział w PGE IMME - zauważył Krystian Plech. - Tata swoje sukcesy zaczął odnosić jako bardzo młody zawodnik, a ukoronował karierę pięcioma złotymi medalami IMP. To jest jeden z symboli Super Zenona.
PGE Ekstraliga w wizualnej części PGE IMME zamierza upamiętnić sukcesy Zenona Plech. Od teraz właśnie pięć gwiazdek w logo turnieju zastąpi dotychczasowe trzy - ale to nie jedyne zmiany w identyfikacji wizualnej PGE IMME.
- Zmieniamy nazwę turnieju i dodajemy do niej imię i nazwisko Zenona Plecha, wprowadzamy nową kolorystykę nawiązującą do znanego wszystkim pseudonimu Golden Boy, ale też tworzymy przechodnie trofeum zawodów, na których chcemy umieszczać nazwiska zwycięzców - dodał Wojciech Stępniewski.
Trwają prace związane ze szczegółami identyfikacji wizualnej. PGE Ekstraliga postawi na wizerunek retro zawodnika, aby połączyć tradycję z nowoczesnością nie tylko w całej oprawie PGE IMME, ale także podkreślić charakterystyczną sylwetkę Zenona Plecha na motocyklu.
Aby spiąć klamrą aspekty szkoleniowe, rywalizację młodzieżowców o udział w PGE IMME oraz sam turniej współpraca PGE Ekstraligi i Plech Sport Agency będzie również wiązała się z promocją eventami organizowanymi dla dzieci na miniżużlu przez firmę Krystiana Plecha.
- Organizujemy już tradycyjnie w czerwcu Speedway Camp i 23 czerwca w Gdańsku Golden Boy Trophy w ramach turnieju dla dzieci w wieku 10 - 14 lat. Chcemy by był to turniej podczas którego będziemy mogli przybliżyć sylwetkę taty, ale również by ojcowie spędzili ten dzień ze swoimi synami na sportowo. To właśnie w dzień ojca, chcemy podziękować wszystkim tatom za zaszczepienie pasji do sportu żużlowego. Świetnie byłoby, aby jego uczestnicy mogli gościć na PGE IMME już w najbliższych edycjach, aby również tutaj była pewna zależność, iż młody zawodnik nie tylko uczy się rzemiosła, ale też może z trybun zobaczyć swoich idoli w rywalizacji, do której dąży w przyszłości - powiedział Krystian Plech.
Zobacz także:
- Quiz. Reprezentanci kraju, medaliści i solidni ligowcy. Sprawdź, czy pamiętasz imiona byłych polskich zawodników!
- Moje Bermudy Stal dostała mniej, a trzeba opłacić rekordowy kontrakt Zmarzlika. Prezes komentuje