Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Ważna zmiana w Speedway Grand Prix i Speedway of Nations. Dotyczy nierównych startów

Cykl Speedway Grand Prix w sezonie 2021 rusza już piątkowego wieczoru na torze w Pradze. W regulaminie rozgrywek wprowadzono jedną zmianę, która może mieć istotny wpływ na przeprowadzanie niektórych wyścigów.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Phil Morris w środku Z lewej Zagar, z prawej Lindgren WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan. / Na zdjęciu: Phil Morris w środku. Z lewej Zagar, z prawej Lindgren
Przypomnijmy, że po włączeniu zegara dwóch minut każdy z zawodników ma dokładnie tyle czasu na ustawienie się nieruchomo pod taśmą. Gdy tego nie zrobi, sędzia zawodów wyklucza go, a w jego miejsce startuje rezerwowy. W regulaminie cyklu SGP (pkt. 8.3) znalazł się jednak zapis, który mówi, że czas ten może zostać skrócony do jednej minuty!

Do takiej sytuacji może dojść jednak tylko w jednym, konkretnym przypadku. Dyrektor zawodów z ramienia FIM - w Speedway Grand Prix jest nim Phil Morris - ma prawo skrócić czas na ustawienie się pod taśmą do jednej minuty po nierównym starcie, czyli w praktyce wtedy, gdy bieg jest przerwany, a któryś z zawodników zostanie ukarany ostrzeżeniem.

W tym przypadku zawodnicy będą musieli się ustawić pod taśmą w ciągu jednej minuty od włączenia zegara. Jeśli tego nie zrobią, to podobnie jak przy dwóch minutach, będą wykluczeni z wyścigu, a ich miejsce mogą zajmować wtedy rezerwowi. Ciekawie brzmi natomiast sformułowanie w regulaminie, które mówi, że Phil Morris "ma możliwość" skrócenia czasu do 1 minuty przy wyścigu powtórzonym. Zapis ten nie precyzuje zatem konkretnie, w których sytuacjach może on to zrobić i najpewniej zależy to tylko od jego subiektywnej oceny danej sytuacji. Wówczas mogą pojawiać się zatem wątpliwości, jeśli nowa regulacja będzie używana nie przy każdym biegu przerwanym z powodu nierównego startu.

Już w ten weekend w Pradze, podczas dwóch pierwszych rund tegorocznego cyklu SGP przekonamy się, czy i jak często z nowego zapisu regulaminowego będzie korzystał Phil Morris i jak ewentualnie będzie wyglądało to w praktyce. Podobną zmianę wprowadzono również w tegorocznych rozgrywkach Speedway of Nations, które są zaplanowane na wrzesień i październik. W regulaminie znalazł się identyczny zapis (pkt. 8.3), z tą różnicą, że jeśli w powtórzonym biegu ktoś nie zdąży ustawić się w ciągu jednej minuty (lub dwóch, gdy bieg nie był wcześniej przerwany), nie może być zmieniany przez żadnego zawodnika.

Czytaj także:
Rozpoczyna się walka o mistrzostwo świata. Sprawdź terminarz Grand Prix 2021
Zmarzlik z trzecim złotem? Menadżer legendarnego mistrza stawia na równi z nim innego żużlowca

ZOBACZ WIDEO Żużel. Maciej Janowski czuje, że zbudował wielką przewagę nad światem, ale chciałby mieć tego efekty
Czy sądzisz, że nowa zmiana, wprowadzona w cyklu Speedway Grand Prix, jest korzystna?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Utrudnijmy i skomplikujmy bardziej ten jakze prosty sport.
  • Ela 28 Zgłoś komentarz
   Zmiana zasad w trakcie trwania zawodów. Cóż, będą zawodnicy co się na to natną. Całe szczęście że nie dotyczy to naszych. W Polsce zmiana przepisów to normalka, chłopaki nauczyli
   Czytaj całość
   się z tym żyć i przepisy mają w jednym, małym paluszku. hi hi
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×