Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Szykuje się rewolucja! Nowa piramida szkoleniowa za ponad 3 mln złotych w PGE Ekstralidze!

PGE Ekstraliga stawia na szkolenie młodzieży. W latach 2022 - 2025 będzie miała miejsce prawdziwa rewolucja szkoleniowa, która ma zapewnić w przyszłości dopływ do rozgrywek ligowych nowych żużlowców.

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Jakub Miśkowiak w kasku białym WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Jakub Miśkowiak w kasku białym
System obejmie szkolenie czteroetapowe: Pit Bike, 125, 250 i 500 cc. Rocznie kluby PGE Ekstraligi będą na to wydatkowały 3,2 mln zł z nowego kontraktu telewizyjnego.

Ekstraliga Żużlowa przedstawiła swoją strategię na kolejne cztery lata klubom. Bardzo ważną jej częścią, jeśli nie najważniejszą jest szkolenie.

Obniżenie wieku w jakim potencjalny adept może mieć styczność z motocyklem i większa liczba zawodników - to główne cele zmian. Już od 6. roku życia będzie można trenować w klasie Pit Bike, a w klubach będzie stworzone odpowiednie zaplecze personalne, techniczne i sprzętowe do prowadzenia szkolenia we wszystkich kategoriach wiekowych.

Założenia szkoleniowe opracowało pięciu trenerów: Stanisław Chomski - klasa 500 cc, Rafał Dobrucki - klasa 250 cc/500 cc, Robert Kościecha - klasa 250 cc/500 cc, Jacek Woźniak - klasa 125 cc/mini żużel i Marcin Wójcik - klasa Pit Bike.

ZOBACZ WIDEO Subiektywny ranking PGE Ekstraligi. TOPlista 13. kolejki
Nowy system zakłada, że w klasie Pit Bike nabór do szkółek będzie prowadzony dla dzieci od 6. roku życia, a udział w zawodach zaplanowano dla zawodników w wieku 8 - 10 lat. To pozwoli na szybszy kontakt adeptów ze sportami motorowymi i konkurencyjność motorsportu w sytuacji, gdy dzieci w wieku kilku lat uczestniczą już w treningach innych dyscyplin sportowych, a te są naturalną konkurencję dla treningów sportu żużlowego.

Od 8. roku życia będzie prowadzony nabór do szkółek w klasie 125 cc, a udział w zawodach tej klasy zapewniony dla dzieci w wieku od 10. do 12. roku życia. Potem nastąpi płynne przejście do klas 250 cc (nabór od 11 roku życia, udział w zawodach 13 - 14 lat) i 500 cc (nabór 14 rok życia, zawody młodzieżowe od 15 lat oraz możliwość udziału w U24 Ekstralidze). Bez ograniczeń w zawodach na klasycznych "pięćsetkach" będzie można brać udział po ukończeniu 16 roku życia.

Scentralizowanie i usystematyzowanie procesu szkolenia w sporcie żużlowym to także podniesienie kwalifikacji kadr prowadzących treningi i realizacja działań informacyjnych dotyczących szkolenia adeptów oraz ich kariery w sporcie żużlowym. Wszystko będzie czytelne, przejrzyste i już na samym początku przygody z motorsportem będzie zapewniona polityka startowa we wszystkich klasach.

Powstanie również Akademia Trenerska Sportu Żużlowego i metodyka szkolenia adeptów Pit Bike, a także młodych zawodników klas 125, 250 i 500 cc, która obejmie też przygotowanie ogólnorozwojowe. Dodatkowo obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, zabezpieczenia medycznego treningów i zawodów przy organizacji szkolenia w każdej klasie.

Zobacz także:
Zapadła bardzo ważna decyzja dla GKM-u! Chodzi o występ Pedersena w meczu z Włókniarzem!
- Katastrofa! To kolejny klub w historii, który skończył sezon na zero

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Jak oceniasz zmiany w systemie szkoleniowym dla klubów PGE Ekstraligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (14)
 • Poldi Zgłoś komentarz
  Po co jakieś Pit bike? Widać wpływy Dobruckiego, który uważa, że mini żużel to nic dobrego. Ciekawe bo skąd wziął się Zmarzlik, Woźniak, Madsen, Michelsen, Ward i wielu innych ? No
  Czytaj całość
  ale co tam. Kolega Rafałka sprzedaj Pit bike to trzeba zobligować kluby do zakupu tego sprzętu. Dla mnie to śmierdzi układem. Układem, który Dobrucki chce zrobić kosztem najmłodszych. To teraz będzie tak, że który trener kadry pojawi się to będzie lansował swoją ulubioną dyscyplinę prócz żużla. To już nawet Cieślak mimo miłości do rowerów, nie wymagał w imię szkolenia zakupu 10 rowerów do każdego klubu :)
  • Przemek Janowski Zgłoś komentarz
   Tym sposobem za kilka lat mistrzostwa świata będą mistrzostwami Polski. Coś jak ping-pongu, gdzie trudniej wygrać Mistrzostwo Chin niż globu, ale w tenisa stołowego poza Chinami się
   Czytaj całość
   jednak gra, na żużlu poza Polską już się niemal nie jeździ... To oczywiście nie jest wina ekstraligi, ale obawiam się, że ten ambitny program na nic się zda.
   • malin1976 Zgłoś komentarz
    Kasa wywalona w błoto . MDMP dla młodzieży w zupełności wystarcza oczywiście jazda w składach czteroosobowych a nie to cudo co było do niedawna . Po drugie każdy klub szkoli młodzież
    Czytaj całość
    wystawiając do składu dwóch młodzieżowców i tak jest w każdej lidze . Zmieniłbym to na inny system : jeden młodzieżowiec do lat 21 i jeden zawodnik do lat 24 ale każdy z nich jedzie aż po 5 biegów bo zawodników w drużynie byłoby tylko sześciu : czterech seniorów w tym dwóch Polaków , u24 tylko Polak i u21 tylko Polak . Rezerwowy junior do tego .
    • tejot_tejot Zgłoś komentarz
     Z jednej strony to wszystko pięknie brzmi, z drugiej może wreszcie GKSŻ, Ekstraliga i PZMot zauważą co się dzieje z żużlem na świecie. POZA POLSKĄ TEN SPORT UMIERA!!! Co roku z mapy
     Czytaj całość
     znikają bezpowrotnie kluby żużlowe, nawet utytułowane i zasłużone. Dlaczego zlikwidowano WC i powołano SoN?? Bo oprócz Polski, żaden kraj nie jest dziś w stanie sklecić czteroosobowej reprezentacji na sensownym poziomie!!! Brutalna prawda jest taka, że albo dziś polskie kluby i liga wspomogą ośrodki zagraniczne, albo za parę lat trzeba będzie zmienić GP w IMP.
     • kucharz Zgłoś komentarz
      Czyli w SGP w 2030 roku będzie jeździło 16 Polaków.
      • CKM_ Zgłoś komentarz
       Szumne plany, a tymczasem coś takiego jak nabór od lat już nie istnieje z powodu braku chętnych. Powstaną plany, regulaminy i wymogi, a na końcu nikt nie przyjdzie jeździć na motorkach.
       • kokersi Zgłoś komentarz
        szkolenie szkoleniem ale na końcu o tytułach decyduje 2-3 tunerów, za chwilę wszystko będzie z tytanu a zawodnicy będą ważyć 45 kilo. O tym pomyślcie. Motocykle: 2 biegowa skrzynia
        Czytaj całość
        biegów, mokre sprzęgło, amortyzacja i motocykle fabryczne a nie wyżyłowany tytan.
        • zulew Zgłoś komentarz
         Mam nadzieję, że do szkolernia dopuści się też młodziez z UE. W przeciwnym przypadku szykujemy polski grajdołek lub kociołek. Ponadto, czy system szkolenia dotyczy też młodych z
         Czytaj całość
         klubów spoza PGE? Z kolei liga U24 rozwali I ligę. Widzę zmierzch żużla wynikający z wybiórczego przepychu.
         • Złocisty Zgłoś komentarz
          Czy warto aż tak się spinać ze szkoleniem, skoro globalny żużel się kurczy z roku na rok? Za kilka lat GP będzie rozgrywane tylko w Polsce. Nie mówię, że należy totalnie lekceważyć
          Czytaj całość
          szkolenie, ale nowy projekt jest tak ambitny, jakby celem strategicznym było conajmniej wprowadzenie żużla na olimpiadę i masowe nabijanie polskich medali ;)
          • RECON_1 Zgłoś komentarz
           Piramida finansowa:)
           • AMON Zgłoś komentarz
            SCENTRALIZOWANIE i USYSTEMATOZOWANIE ma podnieść kwalifikacje kadr prowadzącej treningi - ŚMIERDZI STRASZNIE NEPOTYZMEM ! Tak jak jest to już w meczach ligowych komisarz "toru"
            Czytaj całość
            komisarz "środowiska" jury zawodów strasznie dużo nowych etatów pojawi się w środowisku żużlowym i to dobrze płatne .
            • hmm Zgłoś komentarz
             W Ostrowie trener Staszewski już dawno tak szkoli..
             • thyrtvyska Zgłoś komentarz
              już widzę jak Rusko się bawi w te wszystkie kategorie, on będzie dalej szkolił jednego adepta na osiołku, a kasę na szkolenie wyda na jeszcze wyższe kontrakty dla swych gwiazdeczek,
              Czytaj całość
              fikcyjne żony dla obcokrajowców i adwokatów piorących dopingowe brudy autorstwa samego prezesa: "Roztrwońmy na amen pieniądze od telewizji" - takie jest credo pana Ruski...
              Zobacz więcej komentarzy (1)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×