Żużel. Szykuje się rewolucja! Nowa piramida szkoleniowa za ponad 3 mln złotych w PGE Ekstralidze!

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Jakub Miśkowiak w kasku białym
WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Jakub Miśkowiak w kasku białym
zdjęcie autora artykułu

PGE Ekstraliga stawia na szkolenie młodzieży. W latach 2022 - 2025 będzie miała miejsce prawdziwa rewolucja szkoleniowa, która ma zapewnić w przyszłości dopływ do rozgrywek ligowych nowych żużlowców.

System obejmie szkolenie czteroetapowe: Pit Bike, 125, 250 i 500 cc. Rocznie kluby PGE Ekstraligi będą na to wydatkowały 3,2 mln zł z nowego kontraktu telewizyjnego.

Ekstraliga Żużlowa przedstawiła swoją strategię na kolejne cztery lata klubom. Bardzo ważną jej częścią, jeśli nie najważniejszą jest szkolenie.

Obniżenie wieku w jakim potencjalny adept może mieć styczność z motocyklem i większa liczba zawodników - to główne cele zmian. Już od 6. roku życia będzie można trenować w klasie Pit Bike, a w klubach będzie stworzone odpowiednie zaplecze personalne, techniczne i sprzętowe do prowadzenia szkolenia we wszystkich kategoriach wiekowych.

Założenia szkoleniowe opracowało pięciu trenerów: Stanisław Chomski - klasa 500 cc, Rafał Dobrucki - klasa 250 cc/500 cc, Robert Kościecha - klasa 250 cc/500 cc, Jacek Woźniak - klasa 125 cc/mini żużel i Marcin Wójcik - klasa Pit Bike.

ZOBACZ WIDEO Subiektywny ranking PGE Ekstraligi. TOPlista 13. kolejki

Nowy system zakłada, że w klasie Pit Bike nabór do szkółek będzie prowadzony dla dzieci od 6. roku życia, a udział w zawodach zaplanowano dla zawodników w wieku 8 - 10 lat. To pozwoli na szybszy kontakt adeptów ze sportami motorowymi i konkurencyjność motorsportu w sytuacji, gdy dzieci w wieku kilku lat uczestniczą już w treningach innych dyscyplin sportowych, a te są naturalną konkurencję dla treningów sportu żużlowego.

Od 8. roku życia będzie prowadzony nabór do szkółek w klasie 125 cc, a udział w zawodach tej klasy zapewniony dla dzieci w wieku od 10. do 12. roku życia. Potem nastąpi płynne przejście do klas 250 cc (nabór od 11 roku życia, udział w zawodach 13 - 14 lat) i 500 cc (nabór 14 rok życia, zawody młodzieżowe od 15 lat oraz możliwość udziału w U24 Ekstralidze). Bez ograniczeń w zawodach na klasycznych "pięćsetkach" będzie można brać udział po ukończeniu 16 roku życia.

Scentralizowanie i usystematyzowanie procesu szkolenia w sporcie żużlowym to także podniesienie kwalifikacji kadr prowadzących treningi i realizacja działań informacyjnych dotyczących szkolenia adeptów oraz ich kariery w sporcie żużlowym. Wszystko będzie czytelne, przejrzyste i już na samym początku przygody z motorsportem będzie zapewniona polityka startowa we wszystkich klasach.

Powstanie również Akademia Trenerska Sportu Żużlowego i metodyka szkolenia adeptów Pit Bike, a także młodych zawodników klas 125, 250 i 500 cc, która obejmie też przygotowanie ogólnorozwojowe. Dodatkowo obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, zabezpieczenia medycznego treningów i zawodów przy organizacji szkolenia w każdej klasie.

Zobacz także:Zapadła bardzo ważna decyzja dla GKM-u! Chodzi o występ Pedersena w meczu z Włókniarzem! - Katastrofa! To kolejny klub w historii, który skończył sezon na zero

Źródło artykułu:
Jak oceniasz zmiany w systemie szkoleniowym dla klubów PGE Ekstraligi?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (10)
avatar
Poldi
19.08.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Po co jakieś Pit bike? Widać wpływy Dobruckiego, który uważa, że mini żużel to nic dobrego. Ciekawe bo skąd wziął się Zmarzlik, Woźniak, Madsen, Michelsen, Ward i wielu innych ? No ale co tam. Czytaj całość
avatar
Przemek Janowski
19.08.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Tym sposobem za kilka lat mistrzostwa świata będą mistrzostwami Polski. Coś jak ping-pongu, gdzie trudniej wygrać Mistrzostwo Chin niż globu, ale w tenisa stołowego poza Chinami się jednak gra, Czytaj całość
avatar
malin1976
19.08.2021
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Kasa wywalona w błoto . MDMP dla młodzieży w zupełności wystarcza oczywiście jazda w składach czteroosobowych a nie to cudo co było do niedawna . Po drugie każdy klub szkoli młodzież wystawiają Czytaj całość
avatar
tejot_tejot
19.08.2021
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Z jednej strony to wszystko pięknie brzmi, z drugiej może wreszcie GKSŻ, Ekstraliga i PZMot zauważą co się dzieje z żużlem na świecie. POZA POLSKĄ TEN SPORT UMIERA!!! Czytaj całość
avatar
kucharz
19.08.2021
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Czyli w SGP w 2030 roku będzie jeździło 16 Polaków.