Żużel. Ważne słowa Chomskiego. Komentuje nadchodzące zmiany w PGE Ekstralidze

WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Stanisław Chomski
WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Stanisław Chomski

- Uważam, że przy tych finansach, które teraz się pojawią z tytułu nowego kontraktu telewizyjnego, jest zasadne, żeby przekazać część na dobrze funkcjonującą i zorganizowaną drużynę z całym zapleczem - mówi Stanisław Chomski, trener Stali Gorzów.

Trener wicemistrzów Polski był jednym z pięciu ekspertów, którzy opracowywali nowe założenia szkoleniowe, w tym przypadku głównie dotyczące klasy 500cc.

Speedwayekstraliga.pl: Znane są założenia dotyczące drugiej drużyny od sezonu 2022. Jak pan oceni kwestię powstania zespołu U24?

Stanisław Chomski, trener Moje Bermudy Stali Gorzów: Na pewno pierwszy rok będzie trudny. Trenerzy, menedżerowie czy prezesi będą chcieli zbudować przemyślane składy. Takie, które już dawałyby gwarancję wzrostu poziomu sportowego w rywalizacji sportowej pomiędzy poszczególnymi zawodnikami oraz bezpieczeństwa, w razie problemów i kontuzji, jakie na przykład teraz nas dotykają, czyli Moje Bermudy Stal Gorzów.

Ten pierwszy sezon będzie trudny, bo trzeba zbudować taką drużynę, która będzie nie tylko zabezpieczała, ale i zwiększała rywalizację na niektórych pozycjach takich, jak U24 czy juniorzy. Niemniej, dla klubów, które szkolą i mają taką ilość zawodników, którym nie są w stanie zapewnić odpowiedniej polityki startowej, adekwatnej do ich poziomu sportowego, to stwarza duże pole manewru.

Uważam, że przy tych finansach, które teraz się pojawią z tytułu nowego kontraktu telewizyjnego, jest zasadne, żeby przekazać ich część na dobrze funkcjonującą i zorganizowaną drużynę z całym zapleczem (np. mechanicy, trenerzy, instruktorzy, itp.).

ZOBACZ WIDEO Subiektywny ranking PGE Ekstraligi. TOPlista 13. kolejki

Druga drużyna każdego klubu PGE Ekstraligi będzie występować w U24 Ekstraliga. Będzie to krok do przodu w rozwoju zawodników i pomoże wyrównać różnicę w poziomie między podstawowymi juniorami, a tymi z zespołu U24?

Myślę, że z biegiem czasu tak, ale nie od razu. To drużyna do 24 lat, gdzie będą już "młodzi seniorzy", ale też sami juniorzy. Sami widzimy, jaka jest rywalizacja w DMPJ i innych zawodach młodzieżowych, gdzie są zawodnicy 15-letni, 16-letni, ale też 21-letni. Na pewno ci wybijający się już powinni jeździć "wyżej", ale poprzez stworzenie drużyny rezerw ta droga może się okazać mniej wyboista.

Każdy może prześledzić karierę najzdolniejszych młodzieżowców, którzy łapali każde zawody - począwszy od DMPJ, itp., ligi zagraniczne, co spowodowało, że jazda w PGE Ekstralidze była dla nich mniej szokującym wyzwaniem w stosunku do oczekiwań. Na pewno nie każdy jest przygotowany do takiej ilości jazdy. Nie zawsze wszyscy mogą być tak samo obciążeni, ale ta dodatkowa liga da tym nie tylko najzdolniejszym możliwość podnoszenia szybciej swojego poziomu sportowego.

Sami wiemy, że wielu młodych zawodników przed pandemią rywalizowało w Anglii, Danii, Szwecji. To nie są zawody, gdzie zarabia się wiele, ale jest to utrzymanie poziomu sportowego przez optymalną liczbę startów. Zawsze jest to lepsze, niż najbardziej urozmaicony trening na torze żużlowym.

Czy nowy system szkoleniowy tzw. piramida, to lepsza okazja dla młodych, by wejść szybciej na wyższy poziom?

Podstawą jest sport masowy - każdy umie biegać, jeździć na rowerze. Dopiero poprzez różne etapy specjalizacji, coraz to węższe, rodzi się rywalizacja, prowadząca do mistrzostwa. Stworzenie piramidy szkoleniowej, będzie okazją do skorzystania dla szerokiej masy chętnych zapaleńców motoryzacji. Możliwości pojeżdżenia na Pit Bike'ach, motocyklach o małej pojemności, przystosowanych do rozwoju fizycznego dziecka. System ten zobowiązuje do stworzenia miejsc treningowych, właśnie na torach, takich jak Pit Bike, itp.

Chętni będą mieli możliwość przyjść, spróbować i ocenić pod fachowym okiem swoje predyspozycje do sportów motorowych. Przejście z tej "masowości", ogólnej dostępności, do węższej specjalizacji - do treningu na minitorze, motocyklach o mniejszej pojemności, aż do jazdy motocykl o pojemności 500cc, przy uwzględnieniu kategorii wiekowych i umiejętności.

Zmianie ulegnie także szkolenie - powstanie Akademia Trenerów Sportu Żużlowego. Sądzi pan, że czeka nas przełom w metodyce szkolenia i podejścia trenerskiego?

Trudno stwierdzić, bo uważam, że też w tej kwestii ten system będzie się rozwijać, ale będzie to rozłożone w czasie. Żużel jest na tyle nieskomplikowany, bo sam trening żużlowy na torze jest bardzo prostym procesem i tu akurat zawodnik, który jeździł i ma chęć pomóc w szkoleniu jest w stanie przekazać i wyłapać pewne elementy, które rzutują na podniesienie poziomu sportowego. Z mojego punktu widzenia, wydaje mi się, że trzeba wyjść z tym poza skalę "własnego podwórka".

Potrzeba wyjść w kierunku przygotowania rodziców, samego adepta do pojęcia, jakie zadanie i cel ma trening, co niesie ze sobą wynik, a co porażka sportowa, jak ważny jest w tym trening uzupełniający i wiele innych elementów, które kształtują przyszłego mistrza. Do tej pory było tak, że przychodził chłopak z ulicy, po krótkim instruktarzu siadał i jechał motocyklu żużlowym. Tak było np. w moim pokoleniu, ale teraz się to zmieniło. Obecnie też przychodzą młodzi adepci, próbują swoich jazd na motocyklu, czy to na minitorze, czy inny formach, ale nie zawsze to czynią w pełni przygotowani do tego ludzie.

Wydaje mi się, że powinna być edukacja bardziej poglądowa - jakie są plusy i minusy tego sportu oraz co ze sobą niesie sukces i porażka, trud treningu. Żeby szkolić kompleksowo, trener lub instruktor powinien posiadać wiedzę horyzontalną, a nie tylko skupić się na tym, żeby chłopaka posadzić na sprzęt i pokazywać mu, jak kręcić kółka. Ważne jest ukształtowanie świadomości trenerów na to, żeby spojrzeć szerzej na problem szkolenia.

Trzeba zaznaczyć, że ten sport jest bardzo urazowy, emocjonalny i stresujący. Nie tylko dla samych zawodników, ale i całego środowiska. Przygotowanie zawodnika, jego rodziców pod względem mentalnym jest bardzo ważne. Żużel niesie sukcesy i porażki. Jest on bardzo oceniany w mediach, są wyrażane opinie w przeróżny sposób - to dociera do młodych chłopaków i ich otoczenia. Po okresie sukcesów, gdzie rywalizacja toczy się o wyższe cele, pojawiają się czasami niewybredne komentarze, które mogą dołować. Znamy przypadki doświadczonych zawodników, którzy nie radzili sobie z presją, porażką i hejtem. To jest bardzo ważna sfera, jak sobie radzić z tym.

Ktoś, kto prowadzi takiego chłopaka musi mieć większą wiedzę, niż tylko pokazywanie jazdy w lewo. Musi mieć świadomość, że trzeba korzystać z ludzi, którzy specjalizują się na temat wysiłku fizycznego, metodyki treningu czy psychologii sportu. Ważne jest, aby korzystać, zwłaszcza w tym czasie, z pomocy wykwalifikowanego psychologa sportu po studiach psychologicznych, znającego mechanizmy funkcjonowania zawodnika w sporcie od podszewki, nie coacha czy trenera mentalnego, bo wielu ludzi to myli.

---

Członkowie zespołu szkoleniowego, który opracowywał założenia zmian: Stanisław Chomski - klasa 500cc, Rafał Dobrucki - klasa 250cc/500cc, Robert Kościecha - klasa 250cc/500cc, Jacek Woźniak - klasa 125cc/mini żużel i Marcin Wójcik - klasa Pit Bike.

Zobacz także:
Szykuje się rewolucja! Nowa piramida szkoleniowa za ponad 3 mln złotych w PGE Ekstralidze!
Zapadła bardzo ważna decyzja dla GKM-u! Chodzi o występ Pedersena w meczu z Włókniarzem!

Komentarze (3)
avatar
speed01
19.08.2021
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Co w tym zespole szkoleniowym robi Kościecha - trener bez żadnych sukcesów? 
avatar
ADASOS
19.08.2021
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
Do wykładania w takiej akademii proponuję S.Chomskiego z córeczką. Może nie będzie lepiej ale przynajmniej "wesoło". 

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (870 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.