Żużel. Pandemia zbiera kolejne żniwa. Słynny klub wycofał się z rozgrywek

Kondycja brytyjskiego speedwaya wyraźnie podupadła w ostatnich latach. Jeszcze przed pandemią Covid-19 zamykano niektóre ośrodki i likwidowano obiekty. Tym razem wiemy już, że z tegorocznych rozgrywek był zmuszony wycofać się jeden ze znanych klubów.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Drew Kemp na prowadzeniu WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Drew Kemp na prowadzeniu
Przypomnijmy, że w ciągu trzech ostatnich sezonów z rozgrywek ligowych na Wyspach Brytyjskich wycofały się Lakeside Hammers, Rye House Rockets, Stoke Potters, Workington Comets oraz Somerset Rebels. Niektóre z obiektów zostały już zniszczone, nieznane są nadal losy legendarnego Brandon Stadium, na którym do 2016 roku rywalizowali zawodnicy Coventry Bees i który niszczeje od tamtej pory.

W czwartkowy poranek władze brytyjskiego żużla (BSPA) poinformowały o tym, że z rozpoczętych już tegorocznych rozgrywek Championship swoją drużynę zmuszeni byli wycofać działacze Eastbourne Eagles. Informację tę przekazano "z ogromnym rozczarowaniem". Problemy finansowe pogłębiały się tam z powodu pandemii koronawirusa.

Dalej przekazano, że pomimo wielkich wysiłków i każdej możliwości wywiązania się ze zobowiązań finansowych, jaką dyrektorzy British Speedway Promotores Ltd. dali klubowi z Eastbourne, działacze Orłów poinformowali, że nie będą w stanie ich zrealizować i są zmuszeni wycofać się z rozgrywek ze skutkiem natychmiastowym. Złożony zostanie tym samym wniosek o unieważnienie licencji do organu, który za to odpowiada (Speedway Control Bureau).

ZOBACZ WIDEO Czy do kadry Stali dołączy nowy zawodnik? Prezes Grzyb otrzymał pytanie o niego!

Centrala brytyjskiego żużla zdaje sobie sprawę z wpływu, jaki będzie miało to na żużel na Wyspach, a w szczególności na rozgrywki Championship. Wszyscy mają jednak szczerą nadzieję na to, że Orły powrócą pod nowym kierownictwem na słynny Arlington Stadium w sezonie 2022. Działacze są również myślami z wszystkimi zawodnikami, pracownikami, sponsorami i kibicami, których dotknęła ta rozczarowująca informacja.

Zespół Eastbourne Eagles jest jednym z zasłużonych dla brytyjskiego żużla. Jeszcze do sezonu 2014 startował on w najwyższej klasie rozgrywkowej (ówczesna Elite League), zostając dwukrotnie mistrzem (1995 i 2000). W kolejnych sezonach Orły przeniosły się na niższe szczeble ligowe w Wielkiej Brytanii. Miejmy nadzieję, że ośrodek ten stawi czoła aktualnym problemom, jego absencja na Wyspach Brytyjskich będzie krótka i nie podzieli on losu kilku poprzednich klubów.

W ostatnim meczu ligowym, który 14 sierpnia Orły rozegrały na wyjeździe z Leicester Lions ich barw bronili Richard Lawson, Kyle Newman, Tom Brennan, Lewis Kerr, Nathan Ablitt i Drew Kemp, związany w Polsce ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk. Za Edwarda Kennetta stosowano natomiast zastępstwo zawodnika. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Lwów 56:34.

Czytaj także:
1 września odbędzie się kolejny Turniej Zaplecza Kadry Juniorów. Znamy listę startową
Championship. Dreszczowce z udziałem Scotta Nichollsa. Jason Crump liderem drużyny

Czy sądzisz, ze Eastbourne Eagles wrócą na brytyjskie tory w sezonie 2022?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×