KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. PGE Ekstraliga: czy Artur Kuśmierz podjął prawidłową decyzję w Gorzowie? Sprawdziliśmy to! (wideo)

Sporo kontrowersji wywołało przerwanie 7. biegu meczu PGE Ekstraligi Moje Bermudy Stali z Motorem (41:49). Czy sędzia Artur Kuśmierz dobrze zrobił, że przerwał bieg z udziałem Szymona Woźniaka, Andersa Thomsena, Grigorija Łaguty i Mateusza Cierniaka?

WO
moment startu Materiały prasowe / Na zdjęciu: moment startu
Przypomnijmy, że Szymon Woźniak wystartował "na dwa razy", początkowo bieg układał się na 5:1 dla gospodarzy, ale został przez arbitra przerwany, o co przedstawiciele gospodarzy mieli sporo pretensji.

W Magazynie PGE Ekstraligi w nSport+ Leszek Demski, szef sędziów, powiedział: - Muszę wziąć w obronę decyzję sędziego, bo wszystko wskazywało na to, że coś z tym startem było nie tak. - Ale co z tego jak na "dwa razy", skoro chyba oba były po zamku maszyny startowej? Czy to chodzi o interpretację i sędzia dostaje światełko? - zapytał wówczas Tomasz Dryła, komentator nSport+.

Sprawdziliśmy zapis tego biegu poklatkowo. Na zwolnieniu widać wyraźnie, że motocykl Szymona Woźniaka zanotował delikatny ruch tylnego koła dwie klatki po ruszeniu taśmy oraz bardzo wyraźny ruch całego motocykla po trzech klatkach. Dwie klatki odpowiadają przedziałowi 0,06 - 0,1 sekundy, więc zapis z telemetrii reakcji motocykla Woźniaka, którego używa PGE Ekstraliga, a który dostępny jest też w transmisjach nSport+ (0,089) wskazuje, że sędzia dobrze zrobił przerywając bieg, ale źle - gdyż nie przyznał Woźniakowi ostrzeżenia.

Przypomnijmy, że telemetria działa w ten sposób, iż jest elementem pomocniczym i wspomagającym dla sędziów na meczach PGE Ekstraligi. Arbitrzy mają nie tylko do dyspozycji "powiadomienie" z systemu, gdy reakcja wynosi 0,12 sek. lub mniej, ale przede wszystkim sami decydują o przerwaniu wyścigów. Dodatkowo do analizy powtórek korzystają oprócz kamer telewizyjnych z dodatkowych kamer telemetrii.

ZOBACZ WIDEO czy Artur Kuśmierz podjął prawidłową decyzję w Gorzowie?

Zobacz także: 
Będą kolejne duże inwestycje na stadionie w Krośnie
Nieoczekiwane problemy w USA. Drużyna Krakowiaka blisko finału

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (11)
 • Całkiem Obiektywny Zgłoś komentarz
  @ZPF: Ja też czekam na zapis regulaminowy: "ile razy zawodnik może się obejrzeć w czasie trwania biegu by nie dostać ostrzeżenia?" Jakiś bezsens :)
  • Anastazy Zgłoś komentarz
   A ile krzyku było ,że nawet 8 punktów Stal straciła bo sędzia
   • Stalowy Zgłoś komentarz
    To jeszcze prosimy o klatki Michelsena, ok?
    • Całkiem Obiektywny Zgłoś komentarz
     @ZPF: Niech wprowadza kamery poklatkowe (1/1000s) startu i mety i skończy się problem!!!
     • Całkiem Obiektywny Zgłoś komentarz
      Ha ha a pisałem gdzieś o tym. Telemetria wykazuje zbyt szybki start więc walimy warninga. Oczywiście, że sędzia popełnił błąd. Jednak to wychodzi po kilku dniach i rozebraniu startu na
      Czytaj całość
      pojedyncze klatki!!! Ludzie, zastanówmy się, mają sędziować maszyny? Jednak na wieżyczce sędziowskiej powinno znajdować się 3 sędziów. W przypadku kontrowersji oni powinni podejmować decyzję. Nikt wtedy nie powie, że sędzia kalosz!!!!!!
      • ZPF Zgłoś komentarz
       Poprawka : Teraz czekam na wiążącą decyzję Ekstraligi - do ilu klatek po zwolnieniu taśmy należy się ostrzeżenie za ruch motocykla?
       • ZPF Zgłoś komentarz
        Co za bzdury wypisujecie. Stwierdzacie, że motocykl Woźniaka zanotował pierwsze ruchy po ruszeniu taśmy, i że za to należało się jemu ostrzeżenie. Moim zdaniem, jeżeli motocykl
        Czytaj całość
        ruszał się przed zwolnieniem lub w chwili zwolnienia taśmy - to ostrzeżenie jak najbardziej. Ale po zwolnieniu- brednia. Teraz czekam na wiążącą decyzję Ekstraligi - od ilu klatek po zwolnieniu taśmy należy się ostrzeżenie?
        • Steel Zgłoś komentarz
         Tak, powinno być ostrzeżenie dla Woźniaka - i powinno być wykluczenie Buczkowskiego!!!
         • Mistrz z Lublina Zgłoś komentarz
          No i proszę bardzo jednak powinno być ostrzeżenie!
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×