KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Kluczowa rola Michaiłowa w Polonii, ale i przy tym trudne zadanie. Musi zastąpić Lyagera

Walka o awans do PGE Ekstraligi w roku 2022 zapowiada się interesująco. Jednym z faworytów do wygrania eWinner 1. Ligi jest Abramczyk Polonia Bydgoszcz, której skład wygląda imponująco. Kluczową rolę odegrać może młody Łotysz, Oleg Michaiłow.

Jakub Fordon
Jakub Fordon
Oleg Michaiłow WP SportoweFakty / Marek Bodusz / Na zdjęciu: Oleg Michaiłow
Biorąc pod uwagę skład zbudowany przez prezesa Abramczyk Polonii Bydgoszcz, Jerzego Kanclerza kluczową rolę w walce o awans do PGE Ekstraligi może odegrać młody Łotysz, Oleg Michaiłow dla którego rok 2022 może być najtrudniejszym w karierze.

Po średnim sezonie zasila kandydata do awansu

Po spadku Optibet Lokomotiv Daugavpils do 2. Ligi Żużlowej Michaiłow liczył na pozostanie w eWinner 1. Lidze. Z powodu obowiązującego go kontraktu zmiana klubu nie doszła do skutku i 22-latek musiał pomóc swojemu macierzystemu w walce o powrót na zaplecze PGE Ekstraligi. Drużyna z Łotwy odpadła z walki o awans w półfinale, który zdecydowanie przegrała mierząc się z faworytem do wygrania ligi - OK Bedmet Kolejarzem Opole.

Mimo słabej postawy Lokomotivu, szczególnie na wyjeździe (przegranym 21:63) Michaiłow był liderem swojej drużyny zdobywając na Łotwie 16 punktów, a w Opolu 8 "oczek". Sezon ligowy zakończył ze średnią na poziomie 1,971 pkt./bieg, która dała mu dopiero dwunaste miejsce wśród najskuteczniejszych żużlowców 2. Ligi Żużlowej.

Poprawa względem 2020 roku nie była wielka, bowiem Łotysz sezon w eWinner 1. Lidze zakończył ze średnią 1,694 pkt./bieg. Biorąc pod uwagę starty w niższej lidze oczekiwano, że 22-latek będzie jednym z najlepszych zawodników na koniec sezonu.

ZOBACZ WIDEO Spisani na spadek, czy zdolni do niespodzianek? Gajewski o atucie beniaminka

Michaiłow po dosyć średnim jak na jego potencjał sezonie zdecydował się na zmianę barw klubowych. Jego nowym zespołem została Abramczyk Polonia Bydgoszcz, która jest kandydatem do awansu. Patrząc na składy klubu znad Brdy, Stelmetu Falubazu Zielona Góra czy Cellfast Wilków Krosna postawa zawodnika U24 może okazać się kluczem do końcowego sukcesu.

Czy kredowiec odnajdzie się na królującej w Bydgoszczy szerokiej?

Nie trzeba przedstawiać toru w Bydgoszczy, na którym króluje jazda po dużej. Michaiłow jest zawodnikiem, który najlepiej odnajduje się przy krawężniku. Jeżeli jego główną ścieżką nad Brdą będzie właśnie mała, może w bardzo prosty sposób tracić pozycje. Jednak jak wskazują ligowe występy Łotysza przy ul. Sportowej, jest on w stanie znaleźć dla siebie najodpowiedniejszy tor jazdy.

Występy ligowe Olega Michaiłowa w Bydgoszczy
11.06.2017 - 4+1 (2*, w, 2)
10.09.2020 - 10+2 (2*, 2*, 2, 1, 3)

Po raz pierwszy w karierze zmienia barwy klubowe

Nadszedł czas na opuszczenie klubu, w którym wychowywał się Michaiłow. Dla Łotysza będzie to pierwsza zmiana barw w karierze, jednak wydaje się, że był on do niej przygotowany już przed 2021 rokiem. Po spadku Lokomotivu był gotowy na pozostanie w eWinner 1. Lidze i występy w innej drużynie, jednak zespół z Daugapvils nie pozwolił mu na przedwczesne opuszczenie drużyny. Gdy jego kontrakt dobiegł końca, mógł ze spokojem wrócić na zaplecze PGE Ekstraligi.

Na nieszczęście 22-latka z Abramczyk Polonią Bydgoszcz pożegnał się Wadim Tarasienko, z którym Łotysz zna się bardzo dobrze, bowiem wspólnie reprezentowali barwy Lokomotivu. Michaiłow trafił do drużyny, w której doszło do gruntownych zmian w składzie i stworzenie dobrej atmosfery może trochę potrwać.
Na zdjęciu: Oleg Michaiłow Na zdjęciu: Oleg Michaiłow
Rywalizacja z Romanem Lachbaumem o miejsce w składzie

Kolejną nowością w karierze Łotysza będzie rywalizacja o skład, której jeżdżąc w macierzystym klubie nie musiał się obawiać. Aktualnie w Bydgoszczy na pozycji zawodnika U24 występować może zarówno Michaiłow jak i Rosjanin - Roman Lachbaum, który ostatnie lata spędził w ZOOleszcz GKM-ie Grudziądz.

Rosjanin pokazywał w PGE Ekstralidze, że drzemie w nim potencjał, który do tej pory nie został wykorzystany, bowiem w Grudziądzu nie mógł liczyć na regularną jazdę. Wydaje się, że z powodu wymogów regulaminowych Lachbaum w każdym spotkaniu będzie awizowany na pozycji U24, a Michaiłow znajdzie się na rezerwie. Przed młodymi zawodnikami ciężka rywalizacja na treningach, która pozwoli wyłonić żużlowca podstawowego zestawienia.

Zastąpić 18. zawodnika eWinner 1. Ligi

Lachbaum i Michaiłow zajmą w Abramczyk Polonii Bydgoszcz miejsce Andreasa Lyagera, który z powodu wieku nie może już występować na pozycji U24. Duńczyk w poprzednim sezonie był osiemnastym zawodnikiem eWinner 1. Ligi, notując średnią 1,894 pkt./bieg.

Przed nowymi nabytkami ciężkie zadanie, jakim jest zastępstwo świetnie radzącego sobie Lyagera, szczególnie w Bydgoszczy. Wielu kibiców na długo zapamięta jego widowiskową jazdę po szerokiej, nieraz na granicy kontuzji i upadku. Gdyby nie wymogi regulaminowe, Duńczyk zapewne pozostałby w Abramczyk Polonii.

Ważny rok w karierze 22-latka

Biorąc pod uwagę silną formację seniorską oraz juniorską Abramczyk Polonii Bydgoszcz kluczem do sukcesu będzie postawa Łotysza, który musi przede wszystkim wygrać walkę o skład z Lachbaumem. Michaiłow w klubie znad Brdy może nie tylko rozwinąć swoje umiejętności, ale również stać się niespodziewanym bohaterem.

Przeczytaj także:
Cegielski proponuje rewolucję w żużlu. Prezesom ten pomysł się nie spodoba
Słabość Pawlickiego, słabością Fogo Unii. Kapitan kluczem

Szukamy współpracowników! Dołącz do redakcji żużlowej WP SportoweFakty! ->

Czy Oleg Michaiłow okaże się kluczem do sukcesu Abramczyk Polonii Bydgoszcz?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
 • Blejk Carington Zgłoś komentarz
  Kulesza podobno wybrał Szewczenkę na trenera?
  • intro Zgłoś komentarz
   będzie miał kasę na sprzęt to będzie latał
   • mentikk Zgłoś komentarz
    Pierwszy analizator składu Polonii, który zauważył, że zarazem Oleg musi rywalizować o skład z Lachbaumem, jak i to, że Roman może jeździć tylko w podstawowym składzie, a Olega
    Czytaj całość
    można desygnować jako rezerwowego 8/16. Jest jakaś nadzieja w dziennikarstwie sportowym. Dla Polonii to taktycznie dobrze jest mieć Michaiłowa na rezerwie. Nie tylko będzie walczył o miejsce w składzie z Rosjaninem, ale także będzie straszakiem na pozostałych seniorów, których będzie mógł w każdej chwili zastąpić w razie słabszej dyspozycji.
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×