W tym artykule dowiesz się o:
Tomasz Gollob - 22 zwycięstwa
Niektórzy mówią, że Grand Prix bez Tomasza Golloba nie jest już takie same. I pewnie jest w tym dużo prawdy. Brakuje tych chóralnych śpiewów - Jeszcze tego lata, Tomek będzie mistrzem świata czy skandowania: Tomek Gollob Tomek, kiedy polski żużlowiec wszech czasów wyjeżdżał do kolejnych wyścigów. Aż 22 razy dane nam było wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego na cześć nie tylko polskiej, ale także światowej ikony speedwaya, jaką bez wątpienia jest Tomasz Gollob. [ad=rectangle] Mistrz świata z 2010 roku zapisał się w historii cyklu Grand Prix. Nie kto inny, tylko właśnie Gollob wygrał inauguracyjny turniej we Wrocławiu w 1995 roku. Polak zwyciężył także swoją setną rundę SGP w 2008 roku w Kopenhadze. Seryjnie wygrywał na swoim torze w Bydgoszczy. Nawet, kiedy nie był w wielkiej formie, potrafił triumfować na stadionie Polonii. Zwyciężał w deszczowym Berlinie i w podobnych okolicznościach w Pradze. - Marketa kocha lub nienawidzi - mówił Gollob, który w Czechach na kolejny triumf czekał 11 lat. Po zwycięstwie w 1999 roku, powtórzył tam ten wynik w sezonie 2010.
Niezapomniany był także triumf w 1999 roku we Wrocławiu, kiedy to fenomenalnym atakiem, po odbiciu się od bandy na ostatnim wirażu na samej kresce wyprzedził Jimmy Nilsena. Trzy lata później w słoweńskim Krsko Gollob do końca walczył tym razem z Ryanem Sullivanem. Wówczas to potrzebne były powtórki wideo, by sędzia mógł wskazać zwycięzcę. Ostatecznie Marek Wojaczek uznał Australijczyka triumfatorem Grand Prix Słowenii.
Gollob był także królem Terenzano, kiedy to na specyficznym, białym torze we Włoszech wygrał z kompletem punktów w 2009 roku, a w kolejnym sezonie również sięgnął po bezapelacyjny triumf, pieczętując tym samym zdobycie tytułu mistrza świata. Polak wygrywał jeszcze na torach w Linkoeping, Vojens, Toruniu, Kopenhadze, Krsko i Malilli. Właśnie stadion G&B jest ostatnią areną Grand Prix, na której triumfował Gollob. Od tego momentu miną wkrótce dwa lata.
Zwycięstwa Tomasza Golloba 1995 - Wrocław 1997 - Linkoeping 1998 - Bydgoszcz 1999 - Praga, Wrocław 2001 - Berlin 2002 - Bydgoszcz 2003 - Bydgoszcz 2004 - Bydgoszcz 2005 - Bydgoszcz 2007 - Bydgoszcz 2008 - Krsko, Kopenhaga, Bydgoszcz 2009 - Malilla, Terenzano 2010 - Praga, Toruń, Vojens, Terenzano 2011 - Kopenhaga 2012 - Malilla
Jarosław Hampel - 5 zwycięstw
Jarosław Hampel bardzo długo czekał na to, by wygrać swoje pierwsze zawody Grand Prix. "Mały" często jeździł w finałach, stawał na podium, ale na wielki triumf musiał czekać aż do 2010 roku, który był jednym z najlepszych w jego karierze. Polak wygrał wówczas Grand Prix Danii w Kopenhadze. Na kolejny triumf czekał 14 miesięcy do zawodów w szwedzkiej Malilli, gdzie wygrał Grand Prix Skandynawii.
Najwięcej zwycięstw w turniejach SGP Jarosław Hampel święcił w 2013 roku, który był najlepszym w jego dotychczasowej karierze. Były mistrz świata juniorów rozpoczął sezon od zwycięstwa w Grand Prix Nowej Zelandii w Auckland. Później wygrał po raz pierwszy na polskiej ziemi, triumfując w Gorzowie. Piątym i jak na razie ostatnim triumfem Hampela było zwycięstwo w Grand Prix Słowenii w Krsko.
Polak na razie jechał w 27 finałach, 21 razy stał na podium i tak jak wspomnieliśmy triumfował 5 razy. W obecnej dyspozycji trudno oczekiwań od Jarosława Hampela kolejnych zwycięstw czy miejsc na podium w Grand Prix. Może kolejny sezon będzie lepszy?
Zwycięstwa Jarosława Hampela 2010 - Kopenhaga 2011 - Malilla 2013 - Auckland 2013 - Gorzów 2013 - Krsko
Krzysztof Kasprzak - 2 zwycięstwa
Krzysztof Kasprzak jedzie obecnie sezon życia. Gdyby nie feralna kontuzja w Landshut, walczyłby pewnie w tytuł mistrza świata. Pomimo absencji w Tampere i zerowej zdobyczy w Malilli, Polak w dalszym ciągu liczy się w walce o jeden z medali.
"KK" po raz pierwszy na podium Grand Prix stanął 8 września 2007 roku w Bydgoszczy, kiedy to zajął drugie miejsce. Później jeszcze czterokrotnie stawał na "pudle", w tym na inaugurację sezonu 2014 w Auckland. Pierwszego triumfu w karierze doczekał się w Bydgoszczy, kiedy w fantastycznym stylu wygrał Grand Prix Europy.
Polak sukces ten powtórzył podczas Grand Prix Łotwy. W turnieju przełożonym z Rygi do Daugavpils - pomimo fatalnego wypadku na początku zawodów - jeździł wybornie i zasłużenie wygrał. Kasprzak osiem razy w 27 turniejach jechał w wielkich finałach. Jak już znajdzie się w decydującym wyścigu, zawsze staje na podium. W tym sezonie "KK" pokonał już kilka barier. Wygrał swoje pierwsze zawody Grand Prix, był po raz pierwszy liderem cyklu, został indywidualnym mistrzem Polski. Pora na pierwszy medal IMŚ.
Zwycięstwa Krzysztofa Kasprzaka 2014 - Bydgoszcz 2014 - Daugavpils
Rune Holta - 2 zwycięstwa
Rune Holta na początku swoich występów w Grand Prix reprezentował Norwegię. W najlepszych latach jeździł już jedną pod polską flagą i to Mazurka Dąbrowskiego grano na cześć "Ryśka", gdy wygrywał swój pierwszy turniej SGP na Ullevi w Goeteborgu w 2008 roku oraz w Malilli w sezonie 2010, który był najlepszy w jego karierze.
Co ciekawe, jako reprezentant Norwegii, Holta nigdy nie stał nawet na podium turnieju SGP. Reprezentując Polskę siedem razy zajmował miejce w czołowej trójce, dwukrotnie wygrywając zawody. Najlepszym miejscem w klasyfikacji końcowej Rune Holty była czwarta lokata w 2010 roku.
Zwycięstwa Rune Holty
2008 - Goeteborg 2010 - Malilla
Adrian Miedziński - 1 zwycięstwo
Sensacyjny zwycięzca Grand Prix Polski w Toruniu w 2013 roku. Adrian Miedziński popisał się wówczas kapitalnym atakiem i wyprzedził w finale Grega Hancocka. "Miedziak" godnie zastąpił Tomasza Golloba, utrzymując jednocześnie serię fantastycznych występów Polaków na Motoarenie.
Piękny toruński stadion był już bowiem przecież świadkiem biało-czerwonego podium w 2010 roku, kiedy stanęli na nim Tomasz Gollob, Rune Holta i Jarosław Hampel. Miedziński w dotychczasowej karierze wystąpił tylko w czterech turniejach SGP, zawsze jadąc z dziką kartą. Ma więc znakomitą skuteczność. Wygraną zapisał bowiem w swoim trzecim w historii występie w SGP.
Zwycięstwa Adriana Miedzińskiego 2013 - Toruń
Bartosz Zmarzlik - 1 zwycięstwo
19-letni żużlowiec Stali Gorzów może poszczycić się podobnym wyczynem jak Adrian Miedziński. On również w swoim trzecim starcie w Grand Prix zanotował zwycięstwo. Bartosz Zmarzlik przy okazji pobił rekord, zostając najmłodszym triumfatorem zawodów tej rangi.
W 2012 roku jako szesnastolatek był trzeci podczas Grand Prix w Gorzowie, również śrubując rekord najmłodszego zawodnika, który stanął na podium. 30 sierpnia 2014 roku pobił rekord należący do Emila Sajfutdinowa. Zmarzlik ma ogromny potencjał, co jednak nie oznacza, że ma się on od razu znaleźć w Grand Prix. Póki co, z najlepszymi rywalizował tylko na swoim torze, który doskonale zna.
W Grand Prix odjechał trzy turnieje. Dwa razy stał na podium i raz wygrał, więc skuteczności mogą mu pozazdrościć tuzy światowego żużla. Potencjał utalentowany 19-latek ma ogromny. Nie zawsze jednak starty w tak młodym wieku w Grand Prix jako stały uczestnik, przekładały się na właściwy rozwój dalszej dorosłej kariery. Podobnych przykładów mieliśmy sporo. Chociażby aktualny mistrz świata, Tai Woffinden jako 20-latek nie poradził sobie w tym elitarnym gronie. - Marzę o startach w Grand Prix i jest to mój cel. Być może w przyszłym roku spróbuję powalczyć w kwalifikacjach - mówił po zawodach w Gorzowie zapytany o stałe jeżdżenie w cyklu SGP Zmarzlik. Na wszystko przyjdzie pora, a na razie Bartek to najmłodszy triumfator turnieju Grand Prix i szósty reprezentant Polski, na którego cześć grano Mazurka Dąbrowskiego podczas zawodów tej rangi.
Podsumowując, w ciągu niespełna 12 miesięcy Polska doczekała się kolejnych trzech zwycięzców Grand Prix. Do Golloba, Holty i Hampela dołączył w październiku ubiegłego roku Miedziński. W kwietniu tego roku Grand Prix "rozdziewiczył" Kasprzak, a w 30 sierpnia, w dniu, który z różnych innych względów przejdzie do chlubnej historii naszego kraju, wygrał ten najmłodszy, Bartosz Zmarzlik.
Dzięki zwycięstwu Zmarzlika Polska awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji krajów, których zawodnicy wygrali turnieje Grand Prix. Na czele jest Dania, której aż dziewięciu reprezentantów wygrywało na przestrzeni 20 lat zawody Grand Prix. Druga obecnie jest Polska z sześcioma zwycięstwami, a trzecia Australia, której pięciu zawodników stawało na najwyższym stopniu SGP.
Zwycięstwa Bartosza Zmarzlika 2014 - Gorzów