W tym artykule dowiesz się o:
Żużel to jedyny z popularnych sportów zespołowych w Polsce, w którym zawodnicy mogą startować w kilku klubach z różnych krajów. Nikogo nie dziwi, że po zakończeniu niedzielnych meczów ligowych w naszym kraju zawodnicy rozjeżdżają się po Europie. Część z nich udaje się na loty do Wielkiej Brytanii, a niektórzy po poniedziałkowych spotkaniach Elite League udają się w podróż do Szwecji, gdzie we wtorek swoje mecze rozgrywają kluby Elitserien. Najlepsi zawodnicy globu startują również w Czechach, Danii oraz Niemczech.
Sporym wyzwaniem jest zatem dogranie spraw logistycznych. Są jednak zawodnicy, którzy potrafią łączyć starty w pięciu ligach! Są to jednak wyjątki w żużlowym świecie. Zdecydowana większość żużlowców rywalizujących w cyklu Grand Prix regularnie ściga się w trzech krajach. Najwięcej z nich posiada kluby w Polsce oraz Szwecji. Popularna jest również liga duńska, a ze względu na dużą liczbę spotkań na znaczeniu traci liga brytyjska.
Startując w trzech ligach, a także rywalizując w cyklu Grand Prix czy Indywidualnych Mistrzostwach Europy, zawodnicy mają bardzo mało czasu na odpoczynek. Nie zapominajmy również o krajowych czy międzynarodowych eliminacjach, finałach indywidualnych mistrzostw czy zawodach towarzyskich. Zdarza się, że żużlowcy rywalizują nawet przez dziesięć dni z rzędu.
Prześledziliśmy składy drużyn rywalizujących w ligach w Polsce, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech oraz Czech i sprawdziliśmy, którzy żużlowcy są najbardziej zapracowani. Na starty w trzech ligach w nadchodzącym sezonie zdecydowali się między innymi Emil Sajfutdinow, Piotr Protasiewicz, Martin Vaculik, Andreas Jonsson czy Chris Holder.
Adrian Miedziński - cztery kluby
Na starty w czterech ligach zdecydował się Adrian Miedziński. Wychowanek Apatora Toruń skupiać się będzie na ligach polskiej oraz szwedzkiej. W naszym kraju "Miedziak" będzie reprezentował barwy KS Get Well Toruń, a w Szwecji jego pracodawcą będzie Masarna Avesta. W obu klubach Polak będzie ważnym ogniwem i od jego dyspozycji będzie wiele zależało.
Mimo podpisania umów w czterech krajach Miedziński będzie miał sporo czasu na odpoczynek. Starty w dwóch najważniejszych ligach na świecie będzie on łączył z rywalizacją w Niemczech oraz Czechach. Mecze w tych krajach odbywają się rzadko i z pewnością Miedziński będzie miał sporo wolnych terminów w swoim kalendarzu.
Kluby Adriana Miedzińskiego: Polska: KS Get Well Toruń Szwecja: Masarna Avesta Niemcy: Brokstedt Wikinger Czechy: AK 3ton Slany
Antonio Lindbaeck - cztery kluby
Miniony sezon dla Antonio Lindbaecka był jednym z najlepszych w karierze. Szwed świętował sukcesy w Indywidualnych Mistrzostwach Świata i Drużynowym Pucharze Świata, a także był liderem startującego w Nice Polskiej Lidze Żużlowej Lokomotivu Daugavpils. Jego dobra postawa zaowocowała przepustką do cyklu Grand Prix.
Lindbaeck będzie jednym z najbardziej zapracowanych zawodników walczących o medale Indywidualnych Mistrzostw Świata. Podpisał on kontrakty z czterema klubami z trzech krajów. Wszystko ze względu na obowiązujący w Szwecji regulamin, wobec czego mógł on związać się z drużynami rywalizującymi w Elitserien i Allsvenskan.
Kluby Antonio Lindbaecka: Polska: MRGARDEN GKM Grudziądz Szwecja: Indianerna Kumla (Elitserien) Szwecja: Orarna Mariestad (Allsvenskan) Dania: Region Varde Elitesport
Nicki Pedersen - cztery kluby Niektórzy żużlowcy za klucz do sukcesu uważają ograniczenie lig do dwóch. Z kolei stawiający sobie wysokie cele Nicki Pedersen chce ścigać się jak najwięcej. Duńczyk z powodzeniem łączy starty w cyklach Grand Prix i Speedway European Championship. Tą samą drogą "Power" postanowił pójść również w tym roku i podpisał kontrakty z czterema klubami.
Duńczyk od lat nie rywalizuje już na Wyspach Brytyjskich, co eliminuje dalekie i męczące podróże. Kalendarz startów Pedersena obejmuje ligi w Polsce, Szwecji oraz Danii, gdzie ściga się regularnie. Trzykrotny mistrz świata ma ważną umowę również z klubem z ligi czeskiej.
Kluby Nickiego Pedersena: Polska: Fogo Unia Leszno Szwecja: Lejonen Gislaved Dania: Holsted Speedway Klub Czechy: AK Marketa Praga
Matej Zagar - cztery kluby
Słoweniec jest jednym z pięciu uczestników cyklu Grand Prix, którzy na co dzień rywalizują w brytyjskiej Elite League. Matej Zagar od kilku sezonów jest wierny Belle Vue Aces, a w nadchodzącym sezonie wraz z tą drużyną będzie mógł ścigać się na nowoczesnym Narodowym Stadionie Żużlowym w Manchesterze. Jest on jednym z najbardziej zapracowanych żużlowców.
Zagar podpisał również kontrakty w Polsce i Szwecji. To oznacza, że czekać go będą wyczerpujące podróże z Polski przez Wielką Brytanie do kraju Trzech Koron. W poprzednim sezonie Słoweniec nie ścigał się w Szwecji i to dla niego duża zmiana. Sporadycznie Zagar rywalizować będzie również w Czechach. Czekają go również wyjazdy do Słowenii na krajowe zawody.
Kluby Mateja Zagara: Polska: Moneymakesmoney.pl Stal Gorzów Szwecja: Smederna Eskilstuna Wielka Brytania: Belle Vue Aces Czechy: Zlata Prilba Pardubice
Patryk Dudek - cztery kluby
Ze względu na zawieszenie Patryk Dudek nie startował przez większość poprzedniego sezonu. Brak jazdy Dudek nadrabiał podczas organizowanych turniejów towarzyskich, w których prezentował wysoką formę. W tym roku związał się on z czterema klubami, lecz najważniejsze dla niego z pewnością będą starty w Polsce oraz Szwecji, gdzie będzie liderem swoich drużyn.
Podobny status Dudek będzie miał również w ligach niemieckiej i duńskiej, lecz są to mniej prestiżowe rozgrywki niż polska czy szwedzka. Dudka czeka również walka w krajowych eliminacjach i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zawodnika, to będzie się on ścigał również w rozgrywkach międzynarodowych.
Kluby Patryka Dudka: Polska: Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra Szwecja: Dackarna Malilla Dania: Esbjerg Motorsport Niemcy: Wolfslake Falubaz Berlin
Jason Doyle - cztery kluby
Jason Doyle systematycznie buduje swoją pozycję na światowych torach. W minionym sezonie Australijczyk zadebiutował w cyklu Grand Prix i był jego rewelacją. Skazywany na pożarcie Doyle sezon zakończył na wysokim piątym miejscu i zapewnił sobie dalsze starty w elitarnym gronie, z którego wyłaniany jest Indywidualny Mistrz Świata. Doyle swoją karierę rozwinął dzięki regularnym startom na Wyspach Brytyjskich.
Australijczyk nadal będzie rywalizował w Elite League, a terminarz jego startów będzie bardzo napięty. Oprócz startów w Wielkiej Brytanii Doyle związał się z drużynami z Polski, Szwecji oraz Danii, czyli krajów, gdzie ligowe mecze rozgrywane są kilka razy w miesiącu. Jeśli dodamy do tego starty w elitarnym cyklu Grand Prix, to przed Australijczykiem wyczerpujący sezon.
Kluby Jasona Doyle'a: Polska: Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra Szwecja: Rospiggarna Hallstavik Wielka Brytania: Swindon Robins Dania: Grindsted Speedway Klub
Hans Andersen - cztery kluby
Hans Andersen jest kolejnym zawodnikiem, który stawia na starty w czterech ważnych europejskich ligach. W zeszłym sezonie Andersen był liderem Orła Łódź i również w tym sezonie ścigać się będzie w Nice Polskiej Lidze Żużlowej. Po połączeniu lig wzrosła liczba meczów rozgrywanych w tej klasie rozgrywkowej, co również ma wpływ na kalendarz doświadczonego Duńczyka.
Andersen podpisał również kontrakty w Szwecji, Danii oraz Wielkiej Brytanii. Będzie on również chciał wywalczyć awans do cyklu Indywidualnych Mistrzostw Europy, a z pewnością ścigać się będzie w zawodach towarzyskich. Dla Andersena będzie to kolejny pracowity sezon.
Nie tylko żużlowcy ze światowego topu podpisali kontakty z czterema klubami. Tak uczynili również między innymi Rohan Tungate (Orzeł Łódź, Swindon Robins, Somerset Rebels, Fjelsted), Daniel King (Polonia Piła, Coventry Bees, Ipswich Witches, Munkebo), Kenneth Hansen (Wanda Kraków, Workington Comets, Valsarna Hagfors, Grindsted), Claus Vissing (KSM Krosno, Workington Comets, Region Varde Elitesport, Griparna Nykoeping).
Kluby Hansa Andersena: Polska: Orzeł Łódź Szwecja: Lejonen Gislaved Wielka Brytania: Poole Pirates Dania: Munkebo Speedway Club
Nicolai Klindt - pięć klubów
Nicolai Klindt jest jednym z dwóch zawodników, którzy podpisali umowy z pięcioma klubami. Duńczyk związał się z klubami z czterech krajów, a wszystko dzięki regulaminowi obowiązującemu na Wyspach Brytyjskich, gdzie zawodnicy z niższą średnią CMA mogą łączyć starty w Elite League z występami w Premier League. Z tego zapisu skorzystał między innymi Klindt.
Rywalizacja w Premier League może znacznie ograniczyć występy w lidze polskiej, gdzie Klindta czeka zaciekła rywalizacja o miejsce w składzie. Prezes Eko-Dir Włókniarza Częstochowa otwarcie zapowiada, że chce stawiać na Polaków. Klindt ma również podpisane kontrakty z klubami z Danii oraz Niemiec.
Kluby Nicolaia Klindta: Polska: Włókniarz Częstochowa Wielka Brytania: Leicester Lions (Elite League) Wielka Brytania: Scunthorpe Scorpions (Premier League) Dania: Grindsted Speedway Klub Niemcy: DMV White Tigers
Joonas Kylmaekorpi - pięć klubów
Joonas Kylmaekorpi jest absolutnym rekordzistą pod względem startów w ligach. Po tym jak zakończył on bogatą w sukcesy karierę na długim torze, zdecydował się na zwiększenie częstotliwości występów w rozgrywkach drużynowych. Kylmaekorpi podpisał kontrakty z pięcioma klubami i będzie ścigał się w pięciu krajach. Żaden inny żużlowiec nie zdecydował się na taki krok.
Kylmaekorpi ponownie będzie zawodnikiem rywalizującego w Nice Polskiej Lidze Żużlowej Lokomotivu Daugavpils, co oznacza maksymalnie osiemnaście ligowych spotkań w fazie zasadniczej. Do tego dochodzą podróże do Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii i Szwecji. Z pewnością sprawy logistyczne w teamie Kylmaekorpiego są dopięte na ostatni guzik.
Kluby Joonasa Kylmaekorpiego: Polska: Lokomotiv Daugavpils Szwecja: Masarna Avesta Wielka Brytania: Wolverhampton Wolves Dania: Region Varde Elitesport Niemcy: Brokstedt Wikinger